آخرین وضعیت جشنواره پویانمایی تهران/خریداران خارجی به ایران آمدند

دبیر یازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران از تغییرات کمّی آثار دریافتی این جشنواره در بخش ملی خبر داد و درباره تاثیرات بحران اقتصادی در وضعیت تولید انیمیشن در ایران صحبت کرد. به گزارش سینما خراسان به نقل از اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، محمدرضا کریمی‌صارمی دبیر یازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران درباره آمار […]


دبیر یازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران از تغییرات کمّی آثار دریافتی این جشنواره در بخش ملی خبر داد و درباره تاثیرات بحران اقتصادی در وضعیت تولید انیمیشن در ایران صحبت کرد.

به گزارش سینما خراسان به نقل از اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، محمدرضا کریمی‌صارمی دبیر یازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران درباره آمار کمی آثار رسیده به این دوره از جشنواره گفت: در بخش ملی جشنواره شاهد کمتر شدن آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره بودیم که دلیل آن دولتی بودن تولیدات و در واقع وابستگی این تولیدات به بخش دولتی است.

وی ادامه داد: وقتی شرایط اقتصادی دولت خوب است طبعاً در بخش فرهنگ و هنر سرمایه‌گذاری می‌شود اما به دلیل مشکلات پیش آمده این بودجه کاهش پیدا کرده است و یکی از مشکلات حوزه انیمیشن هم وابستگی ۹۰ درصد از تولیدات به بودجه دولتی است لذا وقتی اقتصاد متزلزل می‌شود نوساناتی در تولید ایجاد می‌شود.

دبیر همه دوره‌های جشنواره پویانمایی تهران با اعلام این‌که بازار فیلم امسال شاهد حضور خریداران زیادی خواهد بود، خاطرنشان کرد: اگرچه تورم باعث کاهش تولیدات شده است اما حالا این فرصت فراهم آمده تا سرمایه‌گذاران خارجی راحت‌تر به ایران سفر کنند و بتوانند برای استفاده از تجربه و آثار ایرانی سرمایه‌گذاری‌هایی داشته باشند. همین اتفاق چند سال پیش در هند رخ داد و تحولی مطلوب برای هنر این کشور بود که امیدواریم این فرصت برای ایران نیز فراهم شود.

وی درباره وضعیت انیمیشن در سالی که گذشت گفت: ما نیروی انسانی، نرم‌افزار، سخت‌افزار و حضورهای بین‌المللی را تجربه کرده و می‌کنیم. اگرچه برخی از دفاتر تولید انیمیشن تعطیل شده‌اند، اما در این میان برخی موسسه‌ها با رویکردهای جدید شکل گرفته‌اند ضمن این‌که هر ساله فارغ‌التحصیلانی داریم که وارد بازار کار می‌شوند.

دبیر یازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران با بیان این نکته که آثار این دوره در بخش دینی، تلویزیونی و آثار مستقل از لحاظ کیفی پیشرفت قابل توجهی داشته‌اند، توجه بیشتر دانشگاه‌ها و دانشجویان را نسبت به پایان‌نامه‌ها خواستار شد و گفت: در بخش پایان‌نامه‌های دانشجویی انتظار ما بیشتر بود. شاید یکی از دلایلی که لازم است نشست‌هایی درباره‌اش برگزار شود، تحمیل زمان فارغ‌التحصیلی به دانشجویان است. دانشجویان قبلاً وقت بیشتری داشتند، شهریه بر آن‌ها تحمیل نمی‌شد و ضرورتی نداشت خیلی سریع تحصیلات خود را سپری کنند اما سرعت فعلی بر کیفیت آثار تاثیر گذاشته است.

یازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران از ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب آغاز شده و تا ۱۶ اسفند با نمایش آثار منتخب داخلی و خارجی در چند بخش میزبان هنرمندان و علاقه‌مندان خواهد بود.