برپایی نمایشگاه خوشنویسی «بسم الله الرحمن الرحیم» در قطر

نمایشگاه خوشنویسی «بسم الله الرحمن الرحیم» به همت رایزنی فرهنگی ایران در قطر، در سالن شماره ۲ ساختمان ۲۲ شهرک فرهنگی کتارا افتتاح شد. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سینما خراسان به نقل از مهر، نمایشگاه خوشنویسی «بسم الله الرحمن الرحیم» از آثار ابوالفضل خزاعی، هنرمند اعزامی با حضور خالد بن ابراهیم السُلیطی مدیر کل […]


نمایشگاه خوشنویسی «بسم الله الرحمن الرحیم» به همت رایزنی فرهنگی ایران در قطر، در سالن شماره ۲ ساختمان ۲۲ شهرک فرهنگی کتارا افتتاح شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سینما خراسان به نقل از مهر، نمایشگاه خوشنویسی «بسم الله الرحمن الرحیم» از آثار ابوالفضل خزاعی، هنرمند اعزامی با حضور خالد بن ابراهیم السُلیطی مدیر کل شهرک فرهنگی کتارا، مجید سلیمانی کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران در قطر و رضا شهریور رایزن فرهنگی کشورمان در سالن شماره ۲ ساختمان ۲۲ شهرک فرهنگی کتارا افتتاح شد.

در این نمایشگاه خوشنویسی، ۳۰ اثر خوشنویسی از ابوالفضل خزاعی، در ابعاد مختلف به تماشا گذاشته شد و تمام این آثار با عبارت «بسم الله الرحمن الرحیم» و با شیوه‌های نگارشیِ چهار خط مُحقَّق – نَسخ – ثُلث – رِقاع از خطوط شش گانه اصلی مزین شده بود.

خالد السلیطی مدیر کل شهرک فرهنگی کتارا در حاشیه بازدید از نمایشگاه گفت: این نمایشگاه که به عنوان «بسمله» نامگذاری شده نمایشگاه واقعاً زیبایی است که شامل ۳۰ اثر با عبارت بسم الله الرحمن الرحیم و با خطوط مختلفی است که هنرمند در خلق آثار به کار برده است.

وی با اشاره به کتابت تمام قرآن توسط این هنرمند از خزاعی تمجید کرد. در خاتمه بازدید دکتر السلیطی از نمایشگاه، آقای خزاعی یکی از تابلوهای خود شامل آیه شریفه قرآن مجید را به ایشان اهدا کرد.

همچنین در این مراسم فکرت اوزر سفیر ترکیه در قطر گفت: هنر اسلامی بویژه خط عربی و خط قرآن کریم در میان همه کشورهای اسلامی مشترک است؛ همچنین نوشتن قرآن کریم با خط عثمانی در ترکیه شهرت زیادی دارد. مشهور است که می‌گویند قرآن در حجاز نازل شد و در قاهره قرائت شد و در استانبول نوشته شد؛ اما خط عثمانی در اصل از ایران گرفته شده است و خط ایرانی یکی از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین خط‌های عربی به شمار می‌آید که قرآن کریم را بدان کتابت کرده‌اند.

وی ضمن تحسین فراوان این نمایشگاه و آثار ارزشمند ارائه شده، این آثار را در حفاظت از هنرهای زیبای میراثی و تمدنی بسیار با اهمیت خواند.

همچنین اکسل وابنهورست سفیر استرالیا در مورد این نمایشگاه اظهار کرد: از حضور در مراسم افتتاحیه و بازدید از نمایشگاه بسیار لذت بردم و علاقه خاصی به خط عربی بخصوص خط قرآنی دارم و از هنرمند نگارنده این آثار تشکر می‌کنم.

رایزن فرهنگی ایران نیز از شهرک فرهنگی کتارا به ویژه خالد السلیطی مدیر کل شهرک فرهنگی کتارا برای همکاری در برپایی این نمایشگاه، تشکر کرد و گفت: برگزاری این نمایشگاه در راستای گرامی داشتن این هنر و بالا بردن سطح اهمیت به خط عربی و فارسی است. این نمایشگاه شامل دو جنبه است یکی شکلی و دیگری معنایی که در جنبه شکلی، زیباییِ خوشنویسی و در جنبه معنایی، مفهوم روحی و مغزای معنویِ بسم الله الرحمن الرحیم مد نظر است.

این نمایشگاه علاوه بر استقبال بازدیدکنندگان، از سوی رسانه‌های نوشتاری، دیداری و شنیداری قطر مورد توجه قرار گرفت به گونه‌ای که همه روزنامه‌های عربی زبان دوحه شامل روزنامه‌های الشرق، الوطن، الرایه و العرب و برخی روزنامه‌های انگلیسی زبان، آن را پوشش دادند.

همچنین تلویزیون‌های قطر الیوم و العربی و نیز رادیو قطر در برنامه صحنه فرهنگی این رویداد را از طریق مصاحبه با رایزن فرهنگی و دیگر شخصیت‌های بازدیدکننده بازتاب داده و در فضای مجازی متعلق به چهره‌ها یا نهادهای فرهنگی و رسانه‌ای نیز انعکاس یافت. فعالیت‌های این نمایشگاه به صورت فیلم و عکس در فضاهای مجازی و صفحات اجتماعی متعلق به رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قطر از جمله فیس بوک و اینستاگرام منعکس شده است.

همزمان با نمایشگاه یک کارگاه آموزشی خوشنویسی به اهتمام رایزنی فرهنگی و همکاری مرکز هنرهای دیداری (مرکز الفنون البصریه) وابسته به وزارت فرهنگ و ورزش قطر با تدریس خزاعی هنرمند اعزامی برگزار شد.

ابوالفضل خزاعی که متخصص خطوط مُحقَّق و نَسخ است درباره آثارش گفت: نگارش تمام آثار عرضه شده در نمایشگاه با احتساب کار تذهیب و حاشیه بندی آثار که توسط هنرمندان برجسته این هنر زیبا انجام شده است، یک سال زمان برده است.

این نمایشگاه در مراسم افتتاحیه از جمله شاهد حضور فکرت اوزر سفیر ترکیه در قطر، اکسل واینهورست سفیر استرالیا در قطر، عبدالستار جنابی کاردار سفارت عراق در قطر، راشد المُهنَّدی خطاط سرشناس قرآن کریم قطر، محمد الجوهری چهره شاخص رسانه‌ای و مجری برنامه «المشهد الثقافی» رادیو قطر، حسن رشید ادیب و نویسنده قطری و جمعی از هنرمندان و علاقمندان به هنر خوشنویسی ایران بود.

همچنین محمد علی سبحانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در قطر از نمایشگاه خوشنویسی بسم الله الرحمن الرحیم (بسمله) بازدید کرد.‌