تلاش برای احیای موزه بغداد روی صحنه تئاتر انگلستان

نمایش «موزه‌ای در بغداد» نوشته هانا خلیل با کارگردانی اریکا وایمن در ماه اکتبر (مهر و آبان) به عنوان تولید جدید کمپانی رویال شکسپیر در سوآن تئاتر استراتفورد روی صحنه می‌رود. به گزارش سینما خراسان به نقل از سایت کمپانی رویال شکسپیر، گرترود بل باستان‌شناس جوان انگلستانی در سال ۱۹۲۶ موزه باستان‌شناسی عراق را در […]


نمایش «موزه‌ای در بغداد» نوشته هانا خلیل با کارگردانی اریکا وایمن در ماه اکتبر (مهر و آبان) به عنوان تولید جدید کمپانی رویال شکسپیر در سوآن تئاتر استراتفورد روی صحنه می‌رود.

به گزارش سینما خراسان به نقل از سایت کمپانی رویال شکسپیر، گرترود بل باستان‌شناس جوان انگلستانی در سال ۱۹۲۶ موزه باستان‌شناسی عراق را در این کشور تأسیس می‌کند. در سال ۲۰۰۶ قلیا حسین تلاش می‌کند تا موزه باستان‌شناسی عراق را بعد از غارت و تخریب در جنگ، بازگشایی کند.

این ۲ زن در دهه‌های متفاوتی که حضور داشتند، هدفی مشترک را دنبال می‌کردند؛ ایجاد حس وحدت و ملی‌گرایی از طریق راه‌اندازی موزه و گنجینه‌های آن اما برای این کار زمان مناسب نبود و سؤالات متعددی مطرح شد از جمله: این موزه برای چه کسی است؟ این موزه به کدام فرهنگ تعلق دارد؟ در زمانی که انسان‌ها کشته می‌شوند وجود موزه چه ضرورت و اهمیتی دارد؟

ماجرای تلاش‌های گرترود بل و قلیا حسین برای راه‌اندازی و حفظ موزه ملی عراق و همچنین پاسخ به سؤالات مطرح شده در نمایش «موزه‌ای در بغداد» به تصویر کشیده می‌شوند که توسط هانا خلیل نوشته شده است.

این نمایش با کارگردانی اریکا وایمن و با حضور بازیگرانی چون رسول صغیر، سارا اغا، دیود بیرل، هدا اچوافنی، اما فیلدینگ، علی قدما و رندا هیوود، در ماه اکتبر ۲۰۱۹ (مهر و آبان ۹۸) در سوآن تئاتر استراتفورد روی صحنه می‌رود.

نمایش «موزه‌ای در بغداد» جدیدترین تولید کمپانی رویال شکسپیر انگلستان است.