موکب وزارت ارشاد در اربعین حسینی/ در سراسر ایران اجرا داریم

مدیر کانون تئاتر دینی اداره کل هنرهای نمایشی با اشاره به اجراهای نمایشی در ایام محرم و صفر در استان‌های مختلف اعلام کرد که امسال در راه‌پیمایی اربعین وزارت فرهنگ و ارشاد نیز موکب خواهد داشت. به گزارش پایگاه خبری سینما خراسان به نقل از مهر، محمود فرهنگ مدیر کانون تئاتر دینی اداره‌کل هنرهای نمایشی […]


مدیر کانون تئاتر دینی اداره کل هنرهای نمایشی با اشاره به اجراهای نمایشی در ایام محرم و صفر در استان‌های مختلف اعلام کرد که امسال در راه‌پیمایی اربعین وزارت فرهنگ و ارشاد نیز موکب خواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری سینما خراسان به نقل از مهر، محمود فرهنگ مدیر کانون تئاتر دینی اداره‌کل هنرهای نمایشی درباره برنامه‌های در نظر گرفته شده از سوی کانون در ایام ماه محرم و صفر گفت: ما امسال دوره جدید تئاتر صاحبدلان را داریم که در ۴ بخش برگزار می‌شود. بخش صحنه‌ای این رویداد شامل تهران و شهرستان می‌شود که در بخش اجرای صحنه‌ای شهرستان، ۳۲ اثر مدنظر قرار گرفته‌اند که برخی پذیرفته و برخی منوط به بازبینی هستند.

وی ادامه داد: آثار بخش شهرستان تئاتر صاحبدلان در حال رایزنی با سالن‌ها هستند تا زمان و مکان اجرای خود را در ایام ماه محرم و صفر و همچنین تا ۲۰ روز بعد از پایان ماه صفر مشخص کنند. تاکنون حدود ۲۰ درصد نمایش‌ها سالن و زمان اجرای خود را به ما اعلام کرده‌اند.

فرهنگ درباره بخش اجراهای صحنه‌ای تهران تئاتر صاحبدلان نیز توضیح داد: چندین کار متقاضی اجرا در کارگاه نمایش مجموعه تئاتر شهر بودند که طبق برنامه ریزی ۲ اثر برای اجرا در ایام ماه محرم انتخاب می‌شوند که البته یک اثر انتخاب شده و اثر دوم نیز به زودی انتخاب می‌شود.

دبیر تئاتر صاحبدلان با اشاره به برگزاری بخش مسابقه نمایشنامه نویسی این رویداد، افزود: حدود ۱۵۰ اثر تاکنون به دست‌مان رسیده که البته زمان پایان مهلت فراخوان را تمدید کردیم. آثار رسیده توسط ندا ثابتی، کاوه مهدوی و محمدرضا الوند ارزیابی و برگزیدگان این بخش بعد از ماه صفر معرفی خواهند شد. قصد داریم مجموعه‌ای از نمایشنامه‌های برگزیده این بخش را هم منتشر کنیم.

وی برگزاری ۱۰ مجلس تعزیه از ابتدای ماه محرم را به عنوان یکی دیگر از بخش‌های رویداد تئاتر صاحبدلان ذکر کرد و گفت: این ۱۰ مجلس تعزیه بعد از اذان مغرب و عشاء در فضای باز مجموعه تئاتر شهر با سرپرستی احمد عزیزی اجرا می‌شوند.

فرهنگ درباره بخش خیابانی تئاتر صاحبدلان نیز توضیح داد: بعد از پایان اجراهای تعزیه، در دهه دوم ماه محرم اجراهای خیابانی شروع می‌شوند که بخشی از آثار این بخش پذیرفته شده و بخشی دیگر نیز به زودی انتخاب می‌شوند. در کل هیأت انتخاب بخش صحنه‌ای و خیابانی تئاتر صاحبدلان از آقایان احمد جولایی، یدالله وفاداری و مجید اشتیاقی تشکیل شده است.

وی درباره اجرای آثار نمایشی در استان‌های مختلف در ایام ماه محرم و صفر، اظهار کرد: تقریبا در همه استان‌های کشور شاهد اجرای آثار نمایشی خواهیم بود. استان‌های کرمانشاه، خراسان، مرکزی، خوزستان، ایلام، گیلان، فارس و همدان بیشترین آثار متقاضی اجرا را دارند. در برنامه اجراهای استانی، برخی از آثار در چند شهر استان اجرا خواهند شد.

مدیر کانون تئاتر دینی درباره برنامه‌های مدنظر این کانون در ایام راه‌پیمایی اربعین حسینی، گفت: سال گذشته گروهی از ساوه در چند استان و همچنین چند موکب راه‌پیمایی اربعین به اجرای اثر خود پرداختند. امسال هم قرار است گروهی را برای اجرا در چند موکب و راه‌پیمایی اربعین حسینی انتخاب کنیم.

فرهنگ در پایان سخنان خود اعلام کرد که امسال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز موکبی را در راه‌پیمایی اربعین حسینی خواهد داشت که کانون تئاتر دینی نیز در آن به اجرای برنامه خواهد پرداخت.