هنرمندان ایرانی بار دیگر در حراج کریستیز موفق شدند

در بیست و پنجمین دوره حراج کریستیز خاورمیانه هنرمندان ایرانی یک بار دیگر موفق ظاهر شدند و در مجموع با فروش یک میلیون و ۱۵۵ هزار دلاری، بیش از ۳۰ درصد از فروش را به نام خود کردند. به گزارش سینما خراسان به نقل از سایت کریستیز، «هنر مدرن و معاصر خاورمیانه» که بیست و […]


در بیست و پنجمین دوره حراج کریستیز خاورمیانه هنرمندان ایرانی یک بار دیگر موفق ظاهر شدند و در مجموع با فروش یک میلیون و ۱۵۵ هزار دلاری، بیش از ۳۰ درصد از فروش را به نام خود کردند.

به گزارش سینما خراسان به نقل از سایت کریستیز، «هنر مدرن و معاصر خاورمیانه» که بیست و پنجمین دوره از حراج کریستیز است و عصر دیروز در دبی برگزار شد، میزبان ۸۵ اثر از هنرمندان ایران، لبنان، عراق، سوریه، مصر، امارات، عربستان، فلسطین، الجزایر و عمان بود.

از این میان ۱۹ اثر به هنرمندان ایرانی شامل حسین زنده‌رودی، علی شیرازی، محمد احصایی، پرویز تناولی، منوچهر یکتایی، بهمن محصص، مارکو گریگوریان، رضا درخشانی، فرهاد مشیری‌، ساسان بهنام بختیار، رکنی حائری زاده، شیرین علی آبادی و رضا آرامش تعلق داشت.

این آثار در مجموع به قیمت یک میلیون و ۱۵۵ هزار دلار زیر چکش حراج رفتند که بیش از ۳۰ درصد از مجموع آمار فروش این دوره کریستیز را که برابر سه میلیون و ۷۱۹ هزار و ۵۰۰ دلار بود، دربرمی‌گیرد.

از میان آثار ایرانی ۳ اثر خریداری پیدا نکرد و در مجموع ۱۳ اثر از این نمایشگاه فروخته نشد.

اثری از رامیز یونان هنرمند مصری با فروش ۳۸۷ هزار دلاری عنوان گران‌ترین اثر این دوره نام گرفت.

گران‌ترین اثر هنرمندی از ایران تابلویی از حسین زنده‌رودی بود که به مبلغ ۲۱۲ هزار و ۵۰۰ دلار فروش رفت و عنوان سومین فروش بزرگ امسال را به خود اختصاص داد.

عنوان چهارمین اثر گران قیمت نیز به مجسمه‌ای از پرویز تناولی رسید که ۲۰۰ هزار دلار به فروش رفت.

دیگر آثار فروخه شده ایرانی شامل ۳ اثر از فرهاد مشیری، یک تابلوی علی شیرازی به مبلغ ۱۱ هزار و ۲۵۰ دلار و دو اثر از منوچهر یکتایی هر یک به مبلغ ۳۷ هزار و ۵۰۰ دلار بود.

از بهمن محصص اثری به مبلغ ۸۷ هزار و ۵۰۰ دلار و از مارکو گریگوریان نیز اثری به مبلغ ۳۱ هزار و ۲۵۰ دلار فروخته شد.

تابلویی از رضا درخشانی نیز به رقم ۱۱۲ هزار و ۵۰۰ دلار، اثری از ساسان بهنام بختیار به مبلغ ۱۲ هزار و ۵۰۰ دلار و اثری از رکنی حائری زاده نیز به مبلغ ۱۵ هزار دلار چکش خورد.

۲ عکس از آثار عکاسان ایرانی شامل عکسی از شیرین علی آبادی و رضا آرامش نیز در این مجموعه زیر چکش حراج رفتند.