آشنایی‌زدایی از خود در «تالار ۴۴۸»/ بیمار روانی که چند شخصیت دارد

کارگردان نمایش «تالار ۴۴۸» عنوان کرد این اثر نمایشی درباره بیمار روانی است که به دلیل تنهایی و مشکلات عاطفی در ذهنش ۴۴۸ شخصیت ساخته است. فاضل معصومی کارگردان نمایش «تالار ۴۴۸» که از ۲۸ شهریورماه اجرای خود را در تماشاخانه ملک آغاز کرده است در این باره به سینما خراسان گفت: «تالار ۴۴۸» در […]


کارگردان نمایش «تالار ۴۴۸» عنوان کرد این اثر نمایشی درباره بیمار روانی است که به دلیل تنهایی و مشکلات عاطفی در ذهنش ۴۴۸ شخصیت ساخته است.

فاضل معصومی کارگردان نمایش «تالار ۴۴۸» که از ۲۸ شهریورماه اجرای خود را در تماشاخانه ملک آغاز کرده است در این باره به سینما خراسان گفت: «تالار ۴۴۸» در واقع یک تالار ذهنی را روایت می‌کند که یک بیمار چند شخصیتی در فکر خود ساخته است. این بیمار برای فرار از تنهایی و جلب محبت و تایید دیگران در ذهنش به ۴۴۸ شخصیت رسیده است.

وی ادامه داد: البته از آنجا که این شخصیت‌ها حقیقی نیستند بعد از مدتی از بین می‌روند و این فرد مجبور می‌شود، شروع به ساختن شخصیت‌های تازه‌ای در ذهنش کند تا در نهایت به جنون می‌رسد و انتخاب آخرش نیز مرگ است اما همین شخصیت‌ها از ترس نابودی خودشان تلاش می‌کنند به این فرد امید بدهند تا از کارش منصرف شود.

معصومی درباره فضای نمایش توضیح داد: این نمایش فضایی انتزاعی، سوررئال و فرمالیستی دارد و بسیار نزدیک به زندگی واقعی خود ما در جامعه است. این بیماری می‌تواند به رفتار فردی شبیه باشد که حین انجام کارهای روزانه‌اش از خود اصلی‌اش دور می‌شود و در قالب فرد دیگری فرو می‌رود. این آشنایی‌زدایی از خود و بیان حقیقتی که درون خودمان نهفته است سرمنشا شکل‌گیری ایده این اثر نمایشی بوده است و در واقع من به‌عنوان کارگردان تلاش کردم این درون را بیرون بکشم.

این کارگردان در پایان صحبت‌هایش بیان کرد: این نمایش ۵ بازیگر دارد که به غیر از خود من بقیه بازیگران خانم هستند و یکی از آنها تنها با صدایش در نمایش حضور دارد. در طراحی صحنه و لباس نمایش نیز فضای سوررئال و اکسپرسیونیستی متن حفظ شده است.

نمایش «تالار ۴۴٨» با طراحی و کارگردانی سید فاضل معصومی از ۲۸ شهریور هر شب ساعت ۱۹:۳۰ در تماشاخانه ملک میزبان مخاطبان است.

در این نمایش علاوه بر سیدفاضل معصومی به عنوان طراح، کارگردان و بازیگر، زهرا فضل‌اله، سمیرا حمورابی، طاهره جوربنیان، آتوسا جلیلی خامنه نیز به عنوان بازیگر حضور دارند.

عکس کنار خبر از رضا جاویدی است.