ادای احترام به کارگردان غیرقابل جایگزین/ سینما در سوگ آنیس واردا

در سوگ آنیس واردا فیلمساز فرانسوی که روز جمعه در ۹۰ سالگی درگذشت، هنرمندان متعددی بلافاصله زبان به تحسین وی گشودند. به گزارش سینما خراسان به نقل از بی‌بی‌سی، آنیس واردا که یکی از چهره‌های کلیدی در موج نوی فرانسه محسوب می‌شد، روز پیش در ۹۰ سالگی چشم از جهان فرو بست. وی که زاده […]

در سوگ آنیس واردا فیلمساز فرانسوی که روز جمعه در ۹۰ سالگی درگذشت، هنرمندان متعددی بلافاصله زبان به تحسین وی گشودند.

به گزارش سینما خراسان به نقل از بی‌بی‌سی، آنیس واردا که یکی از چهره‌های کلیدی در موج نوی فرانسه محسوب می‌شد، روز پیش در ۹۰ سالگی چشم از جهان فرو بست.

وی که زاده بلژیک بود با ساخت فیلم‌هایی چون «کلئو از ۵ تا ۷» به شهرت جهانی رسید.

وی نخستین کارگردان زن بود که جایزه اسکار افتخاری را در سال ۲۰۱۷ دریافت کرد و سال پیش نام خود را به عنوان سالخورده‌ترین چهره هنری که نامزد دریافت اسکار شد، در تاریخ ثبت کرد.

با انتشار خبر درگذشت وی چهره‌های متعددی از آوا دوورنی تا وزیر فرهنگ فرانسه زبان به تحسین وی گشودند.

آوا دورونی کارگردان آمریکایی نوشت: سال پیش در کن، آنیس واردا مرا به صبحانه دعوت کرد. او درباره این صبحت کرد که سال پیش چطور گذشت. درباره انتخاب‌ها و تغییر. به او گفتم که برای من چه معنایی دارد. او دستم را گرفت و من هم همین کار را کردم. مرسی، آنیس. برای فیلم‌هایت. برای احساست. برای نورت که هنوز می‌تابد.

مدونا خواننده پاپ که دستی بر کارگردانی نیز دارد با توییت کردن تصویری از واردا از او به عنوان یکی از فیلمسازان محبوب خود یاد کرد.

جی‌آر همکار وی که با او فیلم «چهره‌ها مکان‌ها» را ساخت برایش نوشت: هر جا که باشی ستاره من هستی… آنیس واردا

سازمان دهندگان جشنواره فیلم کن نیز نوشتند: برای تقریباً ۶۵ سال، چشم‌ها و صدای آنیس واردا نشان دهنده سینما با نوآوری بی‌پایانی بودند. جایگاه او غیرقابل اشغال است. آنیس عاشق تصاویر، کلمات و مردم بود. او یکی از آنهایی است که هرگز محو نمی‌شوند.

فرانک ریستر وزیر فرهنگ فرانسه توییت کرد: تکان‌دهنده، درهم شکسته، نابود شده: این حسی است که ما با خبر از دست دادن یکی از بزرگ‌ترین هنرمندان دورانمان داریم.

جامعه فیلم مرکز لینکلن در آمریکا نیز که سازمان‌دهنده فستیوال فیلم نیویورک است از واردا برای اینکه هفت دهه آثار تأثیرگذار و نوآورانه‌اش را عمیقاً به هنرمندان منتقل کرد، تشکر کرد.

استودیو کانال که بازوی اروپایی فیلم است نیز در شبکه‌های اجتماعی یاد این فیلمساز را گرامی داشت.

بری جنکینز کارگردان «مهتاب» نیز نوشت: واردا کسی بود که همیشه یک افسانه باقی می‌ماند.

ادگار رایت کارگردان بریتانیایی نوشت واردا نماد سینمای مستقل؛ پیش از آن است که حتی چنین چیزی وجود داشته باشد. او همیشه یک اسطوره است.

فردریک بردین رئیس هیأت فیلم ملی فرانسه نیز با صدور بیانیه‌ای از واردا به عنوان فردی سخاوتمند، شاد و عمیقاً انسان یاد کرد.

ژیل ژاکوب رئیس پیشین جشنواره فیلم کن در توئیتر نوشت: فیلم‌های واردا گنجینه ما هستند. یک گنجینه ملی که نشان دهنده روح فرانسه هستند.

مؤسسه «اونی فرانس» نیز نوشت: آنیس… آنیس… این غم هرگز پایانی نخواهد داشت. چشمانت هرگز بسته نمی‌شود.