از حوزه موسیقی سفارشی فاصله می‌گیریم/تولد «قاب آه» با صدای معتمدی

امیرحسین سمیعی آهنگساز موسیقی ایرانی با حضور در برنامه تلویزیونی «سلام صبح بخیر» شبک سه سیما از جزییات تولید قطعه «قاب آه» به خوانندگی محمد معتمدی سخن گفت. به گزارش پایگاه خبری سینما خراسان، رضا مهدوی در برنامه «سلام صبح بخیر» روز سه شنبه دوازدهم شهریور میزبان امیرحسین سمیعی آهنگساز بود که با حضور او […]


امیرحسین سمیعی آهنگساز موسیقی ایرانی با حضور در برنامه تلویزیونی «سلام صبح بخیر» شبک سه سیما از جزییات تولید قطعه «قاب آه» به خوانندگی محمد معتمدی سخن گفت.

به گزارش پایگاه خبری سینما خراسان، رضا مهدوی در برنامه «سلام صبح بخیر» روز سه شنبه دوازدهم شهریور میزبان امیرحسین سمیعی آهنگساز بود که با حضور او از قطعه «قاب آه» با صدای محمد معتمدی رونمایی شد.

سمیعی در ابتدا گفت: خوشحالم قسمت من شد این قطعه را بسازم. من و معتمدی دوستی و همکاری با هم داریم و آلبومی در دست تولید داریم. دوستی ما با محمدمهدی سیار ترانه سرا نیز به دریافت یک شعر از او منجر شد. به هر ترتیب من ملودی این شعر را ساخته و ارکستراسیون را شروع کردم و تلاشم بر این بود که قالب اصلی کار یک قطعه ارکسترال باشد و بتواند از تمام جوانب بربیاید و ابعاد و ظرفیت موسیقی بتواند خودش را نشان بدهد. در این کار بر سازهای ایرانی چون نوع خاصی از نی تاکید داشتم و از کمانچه و سازهای کوبه ای نیز استفاده کردیم.

این آهنگساز تاکید کرد: از هر بار همکاری با محمد معتمدی یک چیز جدیدی کشف می کنم. من همیشه دوست داشتم یک صدایی در موسیقی ایرانی بشنوم اما نمی شنیدم. همه دوستان خوب هستند و با آنها کار کرده ام اما جنس صدایی را که می خواستم در محمد معتمدی شنیدم. از زمانی که صدای او را در همکاری با جناب فخرالدینی شنیدم و کارهای دیگرشان، احساس کردم با چیزی که در ذهن من وجود دارد می تواند کار خیلی خوبی با صدای ایشان به وجود بیاورد. بر همین اساس ما از حدود ۲ سال پیش تولید آلبومی را آغاز کردیم که امروز قسمت بود اولین قطعه از آلبوم منتشر شود.

سمیعی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه نمونه های موفقی چون موسیقی روز واقعه در این حوزه ساخته شده، یادآور شد: هر هنری وقتی وارد مقوله سفارش و تولید می شود خیلی سخت است که اثرگذار باشد. ما باید ببینیم کاری که کردیم توانسته روی فرهنگ جامعه تأثیر بگذارد یا خیر؟ اگر اثرگذار باشد در طول زمان خودش را نشان می‌دهد و باید جوششی باشد نه سفارشی که انگیزه آن برای چرخیدن چرخ زندگی است.

وی اذعان کرد: با معتمدی و سیار بنا داشتیم و داریم در موسیقی آیینی کار کنیم و تلاش‌مان این بوده که از حوزه موسیقی سفارشی فاصله بگیریم و جدی‌تر کار کنیم.

برنامه «سلام صبح بخیر» به تهیه کنندگی ابوالفضل صفری شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت ۷ تا ۹:۳۰ از شبکه سه سیما روی آنتن می رود.