امیر جدیدی به عضویت آکادمی اسکار درآمد

امیر جدیدی در کنار ۳۹۷ چهره‌ سینمایی دیگر از جمله آنیا تیلور جوی، ریوسوکی هاماگوچی و جسی پلمونس به عضویت در آکادمی اسکار دعوت شد.

به گزارش سینما خراسان به نقل از ورایتی، ۳۹۷ نفر از بازیگران و دیگر دست اندرکاران دنیای سینما به عضویت در آکادمی اسکار دعوت شدند و نام امیر جدیدی بازیگر ایرانی که با بازی در فیلم قهرمان ساخته اصغر فرهادی به شهرت جهانی رسید نیز در این فهرست به چشم می‌خورد.

جدیدی بازیگر ۳۷ ساله سینما و تئاتر ایران است که فعالیت سینمایی خود را از سال ۸۹ با فیلم آفریقا به کارگردانی هومن سیدی آغاز کرد. این بازیگر توانا به بازی در فیلم‌هایی چون رخ دیوانه، اژدها وارد می‌شود، قانون مورفی و روز صفر شناخته می‌شود و سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد در سی و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر برای فیلم‌های عرق سرد و تنگه ابوقریب را در کارنامه دارد.

امیر جدیدی تنها نماینده ایرانی در فهرست اعضای جدیدی آکادمی اسکار نیست؛ فیروزه خسروانی که با ساخت فیلم‌های رادیوگرافی یک خانواده و جشن تکلیف شناخته می‌شود نیز در بخش مستند به عضویت در آکادمی اسکار دعوت شده است. خسروانی که در مقطع کارشناسی در رشته هنر و در مقطع کارشناسی ارشد در رشته روزنامه نگاری تحصیل کرده است، جایزه بهترین فیلم مستند بلند از جشنواره بین‌المللی فیلم مستند آمستردام را در کارنامه دارد.

همچنین آریانا دبوز (داستان وست ساید)، تروی کاتسور (کودا) و کودی اسمیت مک فی (قدرت سگ) از جمله برندگان و نامزدهای اخیر جایزه اسکار هستند که به عضویت در آکادمی دعوت شده‌اند.

اگر هر ۳۹۷ چهره دعوت شده، عضویت در آکادمی اسکار را بپذیرند، مجموع اعضای آکادمی به ۱۰ هزار و ۶۶۵ نفر خواهد رسید و ۹ هزار و ۶۶۵ نفر از آنها می‌توانند در رای گیری اسکار نودوپنجم که ۱۲ مارس ۲۰۲۳ (۲۱ اسفند ۱۴۰۱) انجام می‌شود، شرکت کنند.

نهال