انیو موریکونه آهنگساز بزرگ ایتالیایی درگذشت

انیو موریکونه آهنگساز بزرگ ایتالیایی و برنده جایزه اسکار در ۹۱ سالگی درگذشت. به گزارش سینما خراسان به نقل از ورایتی، انیو موریکونه آهنگساز برنده جایزه اسکار و خالق موسیقی متن فیلم‌هایی چون «خوب، بد و زشت» و «ماموریت» که یکی از تحسین شده‌ترین آهنگسازان تاریخ بود در ۹۱ سالگی درگذشت. موریکونه صبح امروز دوشنبه […]


انیو موریکونه آهنگساز بزرگ ایتالیایی و برنده جایزه اسکار در ۹۱ سالگی درگذشت.

به گزارش سینما خراسان به نقل از ورایتی، انیو موریکونه آهنگساز برنده جایزه اسکار و خالق موسیقی متن فیلم‌هایی چون «خوب، بد و زشت» و «ماموریت» که یکی از تحسین شده‌ترین آهنگسازان تاریخ بود در ۹۱ سالگی درگذشت.

موریکونه صبح امروز دوشنبه در کلینیکی در رم از دنیا رفت. او به تازگی بر اثر زمین خوردن دچار شکستگی استخوان لگن شده بود.

این استاد بزرگ موسیقی ایتالیایی در طول ۵۰ سال بیش از ۵۰۰ موسیقی برای فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی ساخت و هم برای این حجم از کار و هم برای کیفیت بی نظیر آثارش شناخته شده بود.

حداقل یک دوجین از این آثار به آثار کلاسیک و فراموش نشدنی سینما بدل شده‌اند که موسیقی فیلم‌های وسترن اسپاگتی دهه ۱۹۶۰ از جمله «خوب، بد و زشت» و «روزی روزگاری در غرب «از جمله آنها هستند. موسیقی متن فیلم‌های «ماموریت» و «سینما پارادیزو» در دهه ۱۹۸۰ هم از این جمله‌اند.

او ۶ بار نامزدی اسکار را کسب کرد که برای ساخت موسیقی فیلم‌های «روزهای بهشت»، «ماموریت»، «غیرقابل لمس‌ها»، «مالنا» و «هشت نفرت‌انگیز» بود. او برای این فیلم آخر سرانجام جایزه اسکار را کسب کرد. سال ۲۰۰۶ آکادمی اسکار یک اسکار افتخاری برای مشارکت وی در هنر موسیقی در سینما به وی اهدا کرد. او یکی از دو چهره عرصه موسیقی است که در تاریخ اسکار جایزه اسکار افتخاری برای مجموعه آثارش دریافت کرد.