ایران با سه هنرمند «از بودن و سرودن» را به دوسالانه ونیز می‌برد

پنجاه و هشتمین دوسالانه هنر ونیز، ۲۱ اریبهشت ماه آغاز به کار می کند و ایران با سه هنرمند در این رویداد معتبر جهانی حاضر است. به گزارش سینما خراسان، هادی مظفری، مدیرکل هنرهای تجسمی که با حکم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان کمیسیونر ایران در بینال ونیز منصوب شده است. با اعلام […]


پنجاه و هشتمین دوسالانه هنر ونیز، ۲۱ اریبهشت ماه آغاز به کار می کند و ایران با سه هنرمند در این رویداد معتبر جهانی حاضر است.

به گزارش سینما خراسان، هادی مظفری، مدیرکل هنرهای تجسمی که با حکم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان کمیسیونر ایران در بینال ونیز منصوب شده است.

با اعلام این مطلب که عنوان غرفه جمهوری اسلامی ایران در این دوره «از بودن و سرودن» نام دارد، گفت: پنجاه و هشتمین بینال هنر ونیز، ۲۱ اردیبهشت ماه مصادف با ۱۱ می ۲۰۱۹ در Fondaco Marcello شهر ونیز ایتالیا با عنوان «باشد که در زمانه جذابی زندگی کنی» به طور رسمی گشایش می‌یابد. «از بودن و سرودن» نام غرفه و نمایشگاه جمهوری اسلامی ایران در این دوره است که از صلح خواهد گفت و ترسیم جهانی بهتر برای زندگی.

وی با ذکر این نکته که عنوان غرفه جمهوری اسلامی ایران بر اساس شعری از محمدرضا شفیعی کدکنی که نشان از رویش و امید به آینده دارد، انتخاب شده است، بیان کرد: براساس عنوان نمایشگاه بین‌المللی ونیز «باشد که در زمانه جذابی زندگی کنی»، نمایشگاه «از بودن و سرودن» ایران ستایشی است بر زندگی و لحظات ارزشمند زیسته شدن در اکنون و همچنین آینده. این نمایشگاه پیام‌آور صلحی‌ست از سمت جامعه و فرهنگ درخشان ایرانی که رسانه‌های دنیا کمتر به آن پرداخته‌اند.

مظفری درباره گفته «راف روگوف»، کیوریتور بینال بین‌المللی ونیز در نشست مطبوعاتی نمایشگاه که پنجاه و هشتمین بینال ونیز را در ضدیت با دیدگاه دونالد ترامپ از جهان معرفی کرد، گفت: حضور ایران در این دوره به خصوص، بسیار حائز اهمیت است گرچه جهان سیاسی با تمام قدرت، فشارهایش را بر ایران اعمال می‌کند و سعی در تنگ کردن هر چه بیشتر عرصه دارد، اما چشمه جوشان فرهنگ و هنر ایران همچنان قدرتمند به فعالیت و آفرینش ادامه می‌دهد.

وی ادامه داد: در این دوره، هنرمندان بر اساس یک فرآیند دقیق انتخاب شدند و آثار سه هنرمند که با زبان و نشانه‌های جهانی در گفتگوست و به دنیای هنر معاصر جهان نزدیک تر است به ونیز خواهد رفت. هنرمندان بر اساس آرای هیأت انتخاب، متشکل از حسن سلطانی رئیس دانشگاه هنر، محسن سلیمانی مدرس دانشگاه، فرح اصولی هنرمند، امیر سقراطی پژوهشگر منتقد و هنرمند، احسان آقایی رئیس موزه هنرهای معاصر تهران، علی بختیاری کارشناس هنری و اینجانب به عنوان کمیسیونر نمایشگاه، انتخاب شدند. معیارهای اصلی انتخاب هنرمندان، تابعیت و سکونت در ایران و توجه به استان‌ها و حضور نماینده بانوان هنرمند در این رویداد بوده است.

مدیرکل هنرهای تجسمی از هیأت انتخاب و کارشناسانی که تاکنون برای انتخاب هنرمندان، نظرات و مشورت داده‌اند قدردانی کرد و گفت: در ابتدا ۳۰ کارشناس هنری، مدرس دانشگاه، کیوریتور برجسته کشور انتخاب و از آنها خواسته شد سه هنرمند را با اولویت و امتیاز به شورا معرفی کنند و در نهایت بر اساس امتیازهای هر هنرمند، طرح، ایده و زبان جهانی آثاری که بالاترین امتیازها را به دست آوردند، انتخاب شدند. این سه هنرمند در رشته‌های مختلف با ستایش شکوه بودن و زمان، هویت و خاطره، واقعیت و رؤیا، هنر ایران را به نمایش خواهند گذاشت.

کمیسیونر ایران در بینال ونیز همچنین بیان کرد: بر خلاف تصور رایج جامعه بین‌المللی هنر، درباره هنر ایرانی که عموماً بر پایه عناصر و نقشمایه های محلی‌ست، این بار هر یک از این هنرمندان با روش خاص خود وجوه جهانی و معاصر هنر ایرانی را عرضه خواهند کرد. محل پاویون ایران در شهر ونیز توسط مؤسسه توسعه هنرهای معاصر به عنوان برگزار کننده نمایشگاه ایران پس از چندین ماه بررسی و کارشناسی انتخاب شد و با توجه به امکانات موجود در یکی از بهترین نقاط شهر ونیز و نزدیک به میدان مشهور «سن مارکو» غرفه ایران دایر می‌شود که با توجه به موقعیت مناسب پاویون کشورمان در این دوره بخش بزرگ‌تری از هنرمندان و مخاطبان این بینال از غرفه ایران دیدار و با هنر ایران آشنا خواهند شد.

وی گفت: «از بودن و سرودن» آثاری از رضا لواسانی، سمیرا علیخانزاده و علی میرعظیمی را به نمایش خواهد گذاشت و رضا عابدینی طراح گرافیک این رویداد است.