«برداشتن» فقط ۱۲ بار انجام می‌شود/ اجرا از ۳ شهریور در سپند

نمایش «برداشتن» به کارگردانی مشترک شهاب آگاهی و راحله تعبدی از روز یکشنبه ۳ شهریور به مدت ۱۲ شب در سالن شماره یک تماشاخانه سپند، روی صحنه می‌رود. به گزارش پایگاه خبری سینما خراسان، شهاب آگاهی کارگردان تئاتر درباره جدیدترین تجربه خود، گفت: نمایش «برداشتن» به عنوان کار جدیدی که قرار است به صحنه برود […]


نمایش «برداشتن» به کارگردانی مشترک شهاب آگاهی و راحله تعبدی از روز یکشنبه ۳ شهریور به مدت ۱۲ شب در سالن شماره یک تماشاخانه سپند، روی صحنه می‌رود.

به گزارش پایگاه خبری سینما خراسان، شهاب آگاهی کارگردان تئاتر درباره جدیدترین تجربه خود، گفت: نمایش «برداشتن» به عنوان کار جدیدی که قرار است به صحنه برود محصول تمرین‌های مشترک من، راحله تعبدی و آبان جهان‌دارپور است که از حدود یک سال پیش شروع شد. این اتفاق زمانی آغاز شد که متن «سایکوسیس ۴:۴۸» سارا کین برای ما هیجان انگیز بود و دوره ای ۳ تا ۴ ماه روی این متن تمرین کردیم ولی در نهایت به این نتیجه رسیدیم که نمی‌توانیم در متن سارا کین نفوذ کنیم از این رو تمرین‌هایمان در پلاتو را متوقف کرده و شروع به ایده‌پردازی کردیم.

وی ادامه داد: متن سارا کین درباره کسی است که در آستانه جنون و خودکشی است اما ماجرای نمایش ما درباره فردی است که به جنون رسیده و خودکشی کرده و حالا ۲ دوست او درباره خاطرات و حضورش و همچنین حضوری که باید در زندگی او می‌داشتند ولی نداشتند، صحبت می کنند.

آگاهی در ادامه سخنان خود تأکید کرد: برای من «برداشتن» یک کار خیلی ویژه نسبت به تجربیاتی است که طی حدود ۹ سال با گروه تئاتر «بین» داشتم. این کار در راستای کار قبلی راحله تعبدی است که به صورت مشترک آن را کارگردانی کردیم و تجربه بسیار هیجان‌انگیزی برای من است. البته سهم بیشتری از کارگردانی و ایده این کار متعلق به راحله تعبدی است.

کارگردان نمایش‌ «پرومته-طاعون» درباره اینکه آیا نمایش «برداشتن» تجربه‌ای متفاوت از آثار قبلی او است، یادآور شد: هر کسی امضایی در زیبایی شناسی دارد ولی زیبایی شناسی‌ که ما پیش از این و روی موزیکالیته صحنه‌ها و فضا در گروه تئاتر «بین» داشتیم در اینجا متفاوت است. در پروسه تمرین‌ها و توسط بازیگران متن «برداشتن» نوشته شده است. عرفان خلاقی که مترجم نمایشنامه سارا کین است به عنوان مشاور متن به گروه اضافه شد و نکته جالب این است که نزدیکی متن اجرایی ما با متن سارا کین را خیلی خوب دریافت کرده بود. امیدوارم تماشاگر هم بتواند این موضوع را درک کند.

وی درباره زمان اجرای نمایش «برداشتن»، اظهار کرد: قرار بود این نمایش را از یک هفته قبل و به عنوان اجرای چهارم در سالن شماره ۲ تماشاخانه سپند روی صحنه ببریم ولی به دلیل اینکه ساعت اجرا حدود ۱۱ شب می‌شد و سالن هم به لحاظ فنی جوابگوی اجرای ما نبود، به سالن شماره ۱ رفتیم. بعد از آن قرار بود که از پنجشنبه هفته گذشته شروع کنیم که این اتفاق نیفتاد و در نهایت قرار شد از روز یکشنبه ۳ شهریور این نمایش را ساعت ۲۱ روی صحنه ببریم.

آگاهی تصریح کرد: بابت تأخیر یک هفته ای پیش آمده و همچنین برنامه ریزی‌های سالن، ما تنها ۱۲ اجرا خواهیم داشت.

این کارگردان تئاتر در پایان درباره دیگر عوامل نمایش «برداشتن» گفت: ندا نصر طراح لباس و مرتضی حقیقت بیان طراح نور «برداشتن» هستند و طراحی صدای نمایش نیز توسط استودیو «پارکینگ» انجام شده است. بر خلاف تمام کارهای گذشته‌ام که صوت دیجیتال را وارد کار نمی کردم، اینجا کار پر از صدابرداری است.