برگزاری سومین حراج «باران» با ۶۸ اثر خوشنویسی و هنر ایرانی اسلامی

سومین حراج باران، حراج تخصصی خط و خوشنویسی و هنرهای ایرانی اسلامی، عصر جمعه سوم اسفند در سالن همایش‌های بین‌المللی رایزن برپا می‌شود. به گزارش سینما خراسان به نقل از روابط عمومی حراج باران، محبوبه کاظمی دولابی، بنیانگذار و رییس حراج باران با اعلام خبر فوق گفت: در سومین دوره شصت و هشت اثر روی […]


سومین حراج باران، حراج تخصصی خط و خوشنویسی و هنرهای ایرانی اسلامی، عصر جمعه سوم اسفند در سالن همایش‌های بین‌المللی رایزن برپا می‌شود.

به گزارش سینما خراسان به نقل از روابط عمومی حراج باران، محبوبه کاظمی دولابی، بنیانگذار و رییس حراج باران با اعلام خبر فوق گفت: در سومین دوره شصت و هشت اثر روی میز حراج می‌رود. ما امیدواریم برپایی مستمر این رویداد فرهنگی، پژوهشی، اقتصادی بتواند زمینه‌ساز توجه نوین به هنر خط و مجموعه هنرهای ایرانی اسلامی شود.

وی درباره مهم‌ترین آثار سومین حراج باران بیان کرد: تلاش کردیم برای سلایق مختلف مجموعه‌ای نفیس گردهم آوریم، از دوره‌های مختلف تاریخی گرفته تا رویکردهای مهم هنری. از این جهت در این حراجی از معتبرترین نام‌های هنر ایران از قدما تا معاصر آثاری ارائه می‌شود که برخی‌شان یگانه‌اند و تا به حال در هیچ بازار هنری عرضه نشده اند. بدین سبب از مجموعه‌داران بزرگی که برای اعتلای اقتصاد خوشنویسی و هنر ایرانی اسلامی این آثار شاخص را به ما دادند تا به بازار هنر پیشنهاد کنیم کمال امتنان را دارم.

کاظمی در معرفی مهم ترین آثار سومین حراج باران اظهار کرد: گران ترین برآورد قیمت این دوره به قرآن بسیار نفیس حکاکی شده، تعلق گرفته که اثری ماندگار و چشمگیری از سوی استاد رائین اکبرخان زاده است که آثار منحصر به فردشان آوازه بین المللی دارد؛ این قرآن ۱۴۰ سانتی متر طول دارد و هر صفحه آن ۹۰ سانتی متر عرض و در ۶۰۸ لوح نقره به روش عثمان طه حکاکی شده است؛ جلد آن از مس است که به قلم کاری منحصر به فرد مبرزترین اساتید اصفهان منقش است و تمامی سر سوره‌ها با طلا کار شده اند. این کتاب معظم شش تا هفت میلیارد تومان پیشنهاد شده است.

رییس حراج باران اضافه کرد: روی جلد کاتالوگ سومین حراج باران به دیگر کتاب زندگی ساز مسلمانان اختصاص یافته است. «صحیفه سجادیه» اثری کم نظیر و نایاب از ۱۰۷۱ هجری قمری که اوج نبوغ هنر اسلامی هنرمندان ایرانی در کلمه کلمه و خط به خط آن هویداست و از عمق شیفتگی ایرانیان به دین مبین اسلام حکایت می‌کند. این اثر ۱۴۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده است. یک کتیبه نویسی ده متری از دیگر آثار کمیابی است که در حراجی عرضه می‌شود. اثر متعلق به دوره قاجار است و اثری ماندگار از میرزاعمو تهرانی است و متن عاشورایی معروفی را در نهایت ظرافت خوشنویسی ایرانی بازتاب می‌دهد. این اثر ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان پیشنهاد می‌شود.

وی با بیان این خبر که از میرعماد و حسن زرین قلم هم توانستیم یک اثر در این حراج ارائه کنیم، گفت: از میرعماد الحسنی اثری تقدیم می‌شود شامل ۶ قطعه از مرقع که هر اثر ۱۰ در ۱۹ سانتی متری است و ۶۰۰ تا ۶۵۰ میلیون تومان برآورد شده است. از حسن زرین قلم اثری ۱۰۸ ساله روی میز حراج می‌رود که ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

مدیر نگارخانه ترانه باران همچنین گفت: هر سال، حراج باران را به چهره‌ای از بزرگان هنر خوشنویسی و هنرهای ایرانی اسلامی تقدیم کرده‌ایم، سال اول به میرعماد، سال دوم به درویش عبدالمجید طالقانی و امسال این رویداد به نام استاد «میرزا غلامرضا اصفهانی» ستاره بی غروب خوشنویسی قرن سیزدهم مزین است. از میرزا غلامرضا اصفهانی ۲ اثر در این حراجی در معرض فروش خواهد بود که هر ۲ کار نبوغ وی را در ظرافت خط نشان می‌دهد. دیگر بزرگان مانند محمدحسین عمادالکتاب ۲ اثر، ملک محمد قزوینی، محمد رحیم همدانی هم حاضرند که قیمت‌های متنوع و جذابی از ۲۰ تا ۱۴۰ میلیون تومان دارند و آثار هر یک از این اساتید فرصت ناب سرمایه گذاری اند.

وی افزود: در عین حال یک قطعه بسیار چشمگیر از پرده خانه خدا نیز ارائه می‌شود که قدمت هشتاد ساله دارد و ردی زیبا از هنر اسلامی را بازتاب می‌دهد و ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان برآورد قیمت شده است.

کاظمی اعلام کرد: از هنرمندان معاصر هم آثار بسیار ارزشمندی ارائه می‌کنیم، که از منظر قیمت اثری از رضا مافی که قدمتی ۴۳ ساله دارد ۲۲۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان و اثری از فرامرز پیلارام ۱۵۰ تا ۱۷۰ میلیون تومان عرضه می‌شود و هر دو گرایش نقاشی خط دارند. از دیگر بزرگان مانند سیدحسن و سیدحسین میرخانی موسسین انجمن خوشنویسان، غلامحسین امیرخانی، یدالله کابلی، عباس اخوین، کیخسرو خروش، علی اشرف صندوق آبادی واحمد پیله چی… هم آثار درخشانی روی میز حراج می‌رود. در این مسیر حتی به حضور هنرمندان خارج از ایران که به قرائت‌های نوین از خوشنویسی اهتمام دارند هم توجه داریم که ارائه اثری از بهمن پناهی هنرمند مقیم فرانسه از این جمله است.

رییس حراج باران بیان کرد: خوشنویسی ایرانی و نیز هنرهای اسلامی انعکاس‌های مدرن و معاصر دلنشینی در دیگر گونه‌های هنری ایران دارد، که نشانه قدرت و جذابیت این هنر والاست، در این دوره ۲ نمونه از این بازتاب‌های مهم را به هنردوستان ارائه می‌کنیم: مجموعه ای از پرویز تناولی شامل ۲ مجسمه هیچ و کتاب خاص مجموعه آثار او به قیمت ۴۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان و اثری از مجموعه انهدام آیدین آغداشلو که ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان برآورد قیمت خورده اند.

کاظمی گفت: بخش نمایشگاهی سومین حراج باران چهارشنبه و پنج شنبه در سالن همایش‌های بین المللی رایزن از ساعت ۱۱ تا ۲۱ آماده دیدار هنردوستان، مجموعه‌داران و خریداران آثار هنری است و جمعه از ساعت ۱۷ این حراجی برگزار می‌شود. علاقمندان به خرید می‌توانند هم از نزدیک و هم از طریق سایت baranauction.com از این آثار دیدن کنند و برای شرکت در حراجی ثبت‌نام به عمل آورند.