تجلیل از ۴ هنرمند تئاتر در سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر

مراسم بزرگداشت ۴ چهره شناخته شده‌ تئاتر ایران در سی و هفتمین جشنواره‌ی بین المللی تئاتر فجر برگزار می شود. به گزارش سینما خراسان به نقل از روابط عمومی سی و هفتمین جشنواره‌ی بین المللی تئاتر فجر، این دوره از جشنواره در تجلیل از تأثیرگذاری و فعالیت مستمر هوشنگ توکلی، رضا بابک، رویا تیموریان و […]


مراسم بزرگداشت ۴ چهره شناخته شده‌ تئاتر ایران در سی و هفتمین جشنواره‌ی بین المللی تئاتر فجر برگزار می شود.

به گزارش سینما خراسان به نقل از روابط عمومی سی و هفتمین جشنواره‌ی بین المللی تئاتر فجر، این دوره از جشنواره در تجلیل از تأثیرگذاری و فعالیت مستمر هوشنگ توکلی، رضا بابک، رویا تیموریان و محمد امیر یاراحمدی در عرصه‌ تئاتر، مراسم بزرگداشت این ۴ چهره‌ شناخته شده‌ تئاتر ایران را برگزار می کند.

هوشنگ توکلی متولد ۲۵ شهریور ۱۳۲۵، بازیگر و کارگردان با سابقه‌ عرصه‌ تئاتر است که فعالیت خود در عرصه‌ تئاتر را با بازی در نمایش «ادیپ» به کارگردانی شهرو خردمند آغاز کرد. وی در نمایش های «خاطرات و کابوس های یک جامه دار از زندگی و قتل میرزا تقی خان فراهانی»، «جنایت و مکافات» و «شیون و استغاثه پای دیوار بزرگ شهر» به کارگردانی علی رفیعی به ایفای نقش پرداخت.

توکلی در عرصه کارگردانی تئاتر نیز آثاری چون «دونده»، «لومومبا» و «اتللو» را به صحنه برد. وی علاوه بر بازیگری و کارگردانی، در حوزه مطالعه و پژوهش نیز فعالیت‌های متعدد و مستمری داشته است. وی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران از جمله کسانی بود که در نگارش و شکل گیری نمودار اولیه تشکیلاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نقش داشت.

هوشنگ توکلی در عرصه تلویزیونی نیز در سال ۶۶ سریال ماندگار «مدرس» را با بازی زنده یاد خسرو شکیبایی کارگردانی کرد. وی به عنوان بازیگر در چندین فیلم سینمایی نظیر «خانه ابری» اکبر خواجویی، «زادبوم» ابوالحسن داوودی، «مرگ تدریجی یک رویا» فریدون جیرانی، «زیر سقف دودی» پوران درخشنده و «درساژ» پویا بادکوبه نیز به ایفای نقش پرداخته است.

رضا بابک بازیگرتوانمند تئاتر، سینما و تلویزیون، متولد ۲۰ اسفند ۱۳۲۴ است. وی در آغاز فعالیت‌های خود در نمایش های «جادوگران شهر سیلم»، «لورنزوچیو» و «هنری چهارم» به کارگردانی دکتر محمد کوثر به ایفای نقش پرداخت.

وی در عرصه‌ بازیگری تئاتر در نمایش‌های متعددی همچون «داستان ضحاک» و «بارگه داد» سعید پورصمیمی، «آخرین بازی» زنده یاد محمود استادمحمد، «پل» و «اسب ها» به کارگردانی محمد رحمانیان، «مهر و آینه ها» حمید امجد و «رویای هالیوود» نادر برهانی مرند نقش آفرینی کرده است.

بابک در عرصه‌ی بازیگری سینما نیز ایفای نقش در آثاری چون «چریکه تارا» استاد بهرام بیضایی، «دعوت» و «به رنگ ارغوان» ابراهیم حاتمی کیا، «بنفشه آفریقایی» مونا زندی، «گربه آوازه خوان» کامبوزیا پرتوی، «ریحانه» علیرضا رئیسیان و «مرد آفتابی» همایون اسعدیان را در کارنامه کاری خود به ثبت رسانده است.

وی در عرصه‌ی تلویزیونی نیز در مجموعه های «روزگار قریب» کیانوش عیاری، «خانه ما» مسعود کرامتی، «گل پامچال» محمدعلی طالبی، «آیینه» و سریال «آرایشگاه زیبا» مرضیه برومند به ایفای نقش پرداخته است.

بابک از سال ۱۳۵۰ فعالیت در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را آغاز کرد و طی ۵ دهه‌ی گذشته یکی از فعال‌ترین و تأثیرگذارترین هنرمندان و کارگردان‌های تئاتر ایران در عرصه‌ی تئاتر کودک و نوجوان بوده است. «کدوقلقلی و دیو»، «کلاه و شال و اره»، «دزد و رنگ قرمز»، «اولدوز و کلاغ ها»، «عروسک سخنگو» و «هملت، شازده کوچولوی دانمارک» از جمله آثاری هستند که بابک در مقام کارگردان به صحنه برده است.

رویا تیموریان متولد ۲۷ اسفند ۱۳۳۸، بازیگر محبوب تئاتر، سینما و تلویزیون است. وی فعالیت خود در نمایش های «ماهی سیاه کوچولو»، «کتیبه» و «آبی به رنگ دریا» آغاز کرد.

تیموریان در کارنامه‌ی بازیگری خود در عرصه‌ی تئاتر در نمایش های مطرحی چون «ادیپوس»، «تولد» و «باغ آلبالو» زنده یاد رکن الدین خسروی، «بینوایان» بهروز غریب پور، «معرکه در معرکه» سیاوش طهمورث، «آینه های روبرو» محمد رحمانیان، «هرا» نصرالله قادری، «پابلو نرودا» و «بازرس» علیرضا کوشک جلالی، «مریم و مرداویج» بهزاد فراهانی، «خانه برناردا آلبا» روبرتو چولی و «عروسی خون» دکتر علی رفیعی بازی های درخشانی را به ثبت رساند. وی در «خانه برناردا آلبا» جدیدترین اثر دکتر رفیعی نیز نقش آفرینی ماندگاری را از خود به جای گذاشت.

وی در نمایش های «عکس یادگاری»، «قاتل بی رحم» و «شرق، شرق است» به کارگردانی همسر خود مسعود رایگان نیز بازی کرده است.

تیموریان در عرصه‌ی تلویزیونی نیز در مجموعه های «رعنا» داود میرباقری، «شب دهم» و «مدار صفر درجه» حسن فتحی، «لبه تاریکی» سعید سلطانی، «دوران سرکشی» کمال تبریزی، «شیخ بهایی» شهرام اسدی، «شمس العماره» سامان مقدم و «حضرت مریم» شهریار بحرانی به ایفای نقش پرداخته است.

«مرد بارانی»، «زادبوم»، «مریم مقدس»، «زندان زنان»، «سنتوری» و «خانه دختر» نیز از جمله فیلم‌های سینمایی کارنامه بازیگری رویا تیموریان هستند.

این بانوی هنرمند از اعضای هیأت مؤسس خانه تئاتر است.

محمد امیر یاراحمدی متولید ۱۳۳۸ نمایشنامه نویس و کارگردان با سابقه، پرکار و خلاق تئاتر ایران است. وی در سال های ۱۳۶۵ تا ۱۳۷۷ به نگارش و تنظیم بیش از ۱۰۰ نمایشنامه کوتاه و بلند رادیویی پرداخت و از سال ۱۳۷۷ با نمایشنامه‌ی «شکارگاه ممنوع» به کارگردانی نادر برهانی مرند در هفدهمین جشنواره‌ی بین المللی تئاتر فجر حضور پیدا کرد.

وی در سال ۱۳۸۲ نمایشنامه «وقت خواب ماهی ها» را به رشته‌ی تحریر درآورد و خود نیز آن را کارگردانی کرد. نمایشنامه های «تیغ کهنه»، «اعترافاتی درباره زنان»، «تلفن مشترک»، «طپانچه خانم»، «بیوه های غمگین سالار جنگ»، «شب آخر دنیا»، «در سایه»، «کمی با هم قدم بزنیم» و «شارلوت» از جمله آثار نگارش شده توسط محمد امیر یاراحمدی هستند.

یاراحمدی از سال ۱۳۸۴ تا کنون ریاست کانون نمایشنامه نویسان خانه تئاتر ایران را عهده دار است.