تمام تعهدات مالی جشنواره های بنیاد امام رضا(ع) سال گذشته پرداخت شد

مدیرعامل بنیاد بین الملی امام رضا(ع) گفت: ما تعهدات مالی سال گذشته را به تمام ۳۲ جشنواره امام رضا(ع) پرداخت کرده ایم. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سینما خراسان، محمود رضا برازش امروز در نشست خبری هفدهمین جشنواره بین المللی امام رضا گفت: پس از پایان برنامه‌های سال قبل، ارزیابی‌های لازم توسط کارشناسان وزارت فرهنگ […]

مدیرعامل بنیاد بین الملی امام رضا(ع) گفت: ما تعهدات مالی سال گذشته را به تمام ۳۲ جشنواره امام رضا(ع) پرداخت کرده ایم.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سینما خراسان، محمود رضا برازش امروز در نشست خبری هفدهمین جشنواره بین المللی امام رضا گفت: پس از پایان برنامه‌های سال قبل، ارزیابی‌های لازم توسط کارشناسان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شد و نتایج به دست آمده حاوی این نکته بود که توسعه کمّی خوبی در همه کشور داشتیم.
مدیر عامل بنیاد امام رضا اضافه کرد: ارزیابی‌ها این‌طور نتیجه داد که بعضی از رویدادها و جشنواره‌ها با یکدیگر ادغام شود و هم‌اکنون از ۳۲ جشنواره به ۱۵ جشنواره رسیده‌ایم و سعی کردیم از مخاطبان تخصصی در برنامه‌ها بهره ببریم.
وی با اشاره به بخش ادبی جشنواره‌های سال گذشته گفت: جشنواره‌های ادبی مختلف این رویداد بزرگ بین‌المللی در سال‌های گذشته ۶ عنوان بود که در دوره جاری در ۲ جشنواره ادغام شد. جشنواره‌های تئاتر هم که در سطوح مختلف برگزار می‌شد از ۳ به ۲ عنوان کلی تغییر کرده است که به صورت دوسالانه برگزار می‌شود، در همین بخش همچنین به تولید آثار تئاتر خواهیم پرداخت تا کمبودها را از جنبه کیفی هم جبران کنیم.
برازش به نظام بودجه‌ریزی جشنواره اشاره کرد و گفت: مجموع اعتبار اختصاص یافته در سال قبل جشنواره ۷ میلیارد تومان بوده که کمک به ۳۱ استان و سازمان و هزینه‌های برگزاری و تولید آثار هر برنامه را شامل می‌شده است که با توجه به وضعیت مالی کشور سعی کردیم تا بار مالی افزوده‌ای نداشته به گونه‌ای که ۳۰ درصد نسبت به سال پیش از آن کاهش هزینه داشتیم با این حال تلاش شد تا این صرفه‌جویی‌ها در کیفیت برنامه‌ها تأثیر منفی نداشته باشد و این رویکرد را در سال جاری نیز دنبال می‌کنیم.
وی ادامه داد: اگر جشنواره‌ای با قوام و ثبات مطلوبی اجرا شود، به‌صورت متمرکز در همان استان ادامه خواهد داشت، اما اگر مشکلاتی در میان باشد با استفاده از نظرات کارشناسی، دست به تغییرات مختلفی برای رفع مشکل خواهیم زد.
برازش از حمایت ویژه از استان‌هایی خبر داد که در جریان بلایای طبیعی آسیب دیده‌اند و افزود: جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) حمایتی ویژه‌ای از مناطق محروم و سیل‌زده و استان‌هایی که جمعیت تلفیقی دارند خواهد داشت و برنامه‌های فوق‌العاده‌ای برای آن‌ها برگزار می‌کند، به همین مناسبت اجرای برنامه در استان گلستان، سیستان و بلوچستان، کردستان، خراسان، ایلام و بعضی شهرستان‌های خاص را در دست اقدام داریم.
وی با اشاره به حمایت‌های بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) گفت: به‌صورت مشارکتی حمایت‌هایی از دستگاه‌هایی که برنامه‌های همسو دارند انجام می‌دهیم. هرچند ممکن است این حمایت در بخش مالی نبوده و صرفاً در بخش اجرا یا برنامه‌ریزی باشد.
برازش عنوان کرد: گاهی بعضی از شهرها و شهرستان‌های دور به بنیاد مراجعه می‌کنند و ما فقط در حد تبرک می‌توانیم به آنها کمک کنیم.
وی با اشاره به همکاری‌های بنیاد با شهرداری مشهد و آستان قدس رضوی گفت: از شهرداری مشهد سپاسگزاریم. بنیاد با همکاری آنها تابلوها و المان‌های خوبی برای کلان‌شهر مشهد و دیگر شهرهای کشور ساخته است، هزینه طراحی تابلوها را ما پرداخت کردیم و اجرا به عهده شهرداری بوده است، برازش افزود: ازجمله همکاری با شهرداری همین بوده است که موقعیت‌های متعددی برای بازنمایی آثار داشته باشیم و به‌زودی شاهد ارائه نمایشگاه دائمی آثار هنرمندان معاصر در زمینه هنر رضوی در شهر مشهد خواهیم بود.
وی با اشاره به همکارهای میان سازمانی با آستان قدس رضوی و رسانه ملی گفت: با آستان قدس رضوی هم جلسات متعددی تشکیل دادیم و سعی کردیم برنامه‌ریزی واحدی برای ارتقاء کارها داشته باشیم، با صداوسیما و سایر رسانه‌ها هم ارتباط خوبی داریم و حمایت متقابلی داشته‌ایم.
برازش به تولید آثار هنری اشاره کرد و گفت: در بخش تئاتر از هشت نمایشی که قرار بوده است تحویل بنیاد شود شش مورد تمام شده و دو مورد در مراحل آخر است. همچنین چند صد دقیقه آلبوم‌ شامل آواهای محلی مرتبط با حضرت امام رضا (ع) را از اقصی نقاط کشور و زبان‌های مختلف جمع‌آوری کردیم که این نواها با شرایط حرفه‌ای ضبط شده است.
وی در همین زمینه افزود: آلبوم آوازهای رضوی با هنرمندی هنرمندان برتر کشور در حال آماده شدن است و از ۸ موردی که سفارش داده شده ۵ مورد نهایی شده است.
برازش درباره برنامه اختتامیه جشنواره گفت: این برنامه در مجتمع سپید دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار خواهد شد. تغییرات کوچکی نسبت به گذشته در آن داریم و علاوه بر تقدیر از خادمان رضوی از سازمان‌هایی که برنامه‌های خوبی در جهت فرهنگ رضوی داشته‌اند تقدیر خواهیم کرد.
برازش با توجه به سیاست کاهش هزینه‌های جشنواره گفت: در بخش دعوت از مهمانان بین‌الملل سختگیری می‌کنیم چراکه هزینه های زیادی برای مجموعه دارد و در این زمینه بخش خصوصی با ما همکاری می‌کند.
وی در همین زمینه افزود: از کشورهای غنا، اکراین، ترکیه، بنگلادش و هند مهمان داریم. بخشی از آنها خادم رضوی هستند و ما صرفاً بخشی از هزینه‌های پذیرایی و حضور این افراد را قبول کردیم. از قبل از عید با توجه به شرایط کشور از سفرای کشورهای دوست دعوت کردیم در برنامه اختتامیه ما شرکت کنند و سفرای کشورهای تونس، اندونزی، پاکستان و عراق در مشهد شرکت خواهد داشت. در این بخش با وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی هماهنگی داریم. در مرو هم برنامه ویژه‌ای در ایام میلاد امام رضا(ع) اجرا خواهد شد.
وی در رابطه با هزینه های جشنواره‌ها گفت: تمام هزینه ها پرداخت شده و ۹۰ درصد از ادارات کل که جشنواره ها را برگزار می کردند تعهدات خود را جامعه عمل پوشانده اند.
برازش در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در خصوص عملی نشدن تعهدات مالی جشنواره تئاتر کودک و نوجوان رضوی به برگزیدگان و داوران گفت: ما به تعهدات مالی خود عمل کردیم و هزینه این جشنواره ما کاملا پرداخت شده است هزینه جشنواره ها یک سوم را وزرات ارشاد می دهد یک سوم اداره کل و یک سوم بنیاد امام رضا میدهد.
وی در رابطه تغییر مکان جشنواره تئاتر بزرگسال از بجنورد به آذربایجان شرقی گفت: بجنورد امکانات سالنی نداشت و توقع داشت بنیاد امام رضا برای ساخت سالن به این استان کمک کند اما این در حد توانایی و وظایف ما نبود به همین خاطر این جشنواره به آذربایجان شرقی انتقال یافت.
وی در خصوص جشنواره تئاتر کودک و نوجوان رضوی نیز گفت: چون انتخاب اول خراسان رضوی عکس بود این جشنواره به بندرعباس دوباره منتقل شد که سال آینده برگزار می شود.

شایان ذکر است هفدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) توسط بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) در سال جاری در رشته‌‌های گوناگون و به میزبانی استان‌های مختلف کشور برگزار می‌شود.