جایزه جشنواره «بیگ‌اسکای» آمریکا برای «لوتوس»

«لوتوس» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی محمدرضا وطن‌دوست در دهمین حضور بین‌المللی خود، برنده جایزه نگاه هنری از جشنواره بین‌المللی فیلم مستند «بیگ‌اسکای» آمریکا شد. به گزارش سینما خراسان به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، شانزدهمین دوره‌ جشنواره بین‌المللی «بیگ‌اسکای» آمریکا میزبان ۲ فیلم «لوتوس» و «دلبند» در بخش مسابقه بین‌الملل […]


«لوتوس» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی محمدرضا وطن‌دوست در دهمین حضور بین‌المللی خود، برنده جایزه نگاه هنری از جشنواره بین‌المللی فیلم مستند «بیگ‌اسکای» آمریکا شد.

به گزارش سینما خراسان به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، شانزدهمین دوره‌ جشنواره بین‌المللی «بیگ‌اسکای» آمریکا میزبان ۲ فیلم «لوتوس» و «دلبند» در بخش مسابقه بین‌الملل و ۵ فیلم مستند ایرانی در بخش جنبی «داستان‌هایی از ایران» بود که در مراسم اختتامیه جشنواره، جایزه نگاه هنری این رویداد به «لوتوس» ساخته محمدرضا وطن‌دوست اهدا شد.

در بیانیه هیات داوران این جشنواره آمده بود: «ما تصمیم گرفتیم جایزه‌ نگاه هنری را به فیلمی بدهیم که چیره‌دستی و هنر در آن متمایز بود. به‌ خاطر به کارگیری کنترل ‌شده و عمدی گام فیلم، نور طبیعی و میزانسن، تمرکز منظم بر روی ماموریت جان‌فرسا و منحصر به فرد یک زن و همچنین بُن‌مایه‌های ذهنی خلاقانه‌ سرشار از سمبولیسم و احساس، این جایزه را به «لوتوس» تقدیم می‌کنیم.»

جشنواره بین‌المللی فیلم مستند «بیگ‌اسکای»، یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین جشنواره‌های سینمایی آمریکا است که پذیرای آثار مستند در تمامی ژانرها و موضوعات است. در بخش Mini-Doc Competition این جشنواره، «لوتوس» با مستندهایی از کشورهای آمریکا، انگلیس، آفریقای جنوبی، مالاوی، زامبیا و هند رقابت کرد که این آثار جزو نامزدهای نهایی بهترین فیلم بودند.

پیش از این «لوتوس» در بخش رقابتی جشنواره‌ مستند «شفیلد» انگلستان، جشنواره فیلم «لس‌آنجلس» آمریکا، جشنواره بین‌المللی فیلم مستند «جیلاوا» جمهوری چــــک، جشنواره‌ بین‌المللی فیلم کوتاه «منچستر» انگلستان، جشنواره‌ بین‌المللی فیلم «سروینو» ایتالیا، انجمن رویال پلی‌تکنیک کورنوال «فالموث» انگلستان، جشنواره بین‌المللی فیلم «دهوک» اقلیم کردستان عراق و جشنواره بین‌المللی فیلم «این‌شورت» به نمایش درآمده است. این فیلم جزو نامزدهای نهایی جشنواره بین‌المللی فیلم «زردآلوی زمستانی» مقدونیه نیز بوده است.

در این مستند داستانی، زندگی پیرزنی را می‌بینیم که ۱۲ سال در انتظار مجوز ورود به جزیره نشسته است تا به دیدار تنها ساکن آن برود.

شانزدهمین دوره‌ جشنواره «بیگ‌اسکای» آمریکا از تاریخ ۱۵ تا ۲۴ فوریه ۲۰۱۹ برابر با ۲۶ بهمن تا ۵ اسفند ۱۳۹۷ در شهر کوهستانی میسولا، ایالت مونتانا آمریکا برگزار شد.

در بخش «داستان‌هایی از ایران» جشنواره «بیگ اسکای» آمریکا نیز ۵ فیلم مستند به نمایش گذاشته شدند. این فیلم‌ها عبارت بودند از «در جستجوی فریده» آزاده موسوی و کوروش عطائی، «لوتوس» محمدرضا وطن‌دوست، «دلبند» یاسر طالبی، «حلب: سکوت جنگ» امیر اُصانلو، «ناخدا سلیمان» سعادتعلی سعیدپور. این بخش ویژه توسط داگ هاوس دیویس مدیر برنامه‌ریزی جشنواره «بیگ‌اسکای» که امسال مهمان جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت بود، طراحی شده بود تا فیلم‌های مستند منتخب وی با عنوان «داستان‌هایی از ایران» در این جشنواره روی پرده برود.