جشنواره ساندنس برندگانش را شناخت/ «کودا» جوایز را درو کرد

برندگان جشنواره ساندنس ۲۰۲۱ معرفی شدند و فیلم «کودا» با کسب ۴ جایزه برنده اصلی شب جوایز شد. به گزارش سینما خراسان به نقل از ورایتی، جشنواره فیلم ساندنس ۲۰۲۱ شب پیش با اهدای جوایز در مراسمی مجازی از «کودا» تجلیل کرد. این درام خانوادگی بر دانش‌آموزی تمرکز دارد که فرزند یک زوج ناشنواست (عنوان […]


برندگان جشنواره ساندنس ۲۰۲۱ معرفی شدند و فیلم «کودا» با کسب ۴ جایزه برنده اصلی شب جوایز شد.

به گزارش سینما خراسان به نقل از ورایتی، جشنواره فیلم ساندنس ۲۰۲۱ شب پیش با اهدای جوایز در مراسمی مجازی از «کودا» تجلیل کرد. این درام خانوادگی بر دانش‌آموزی تمرکز دارد که فرزند یک زوج ناشنواست (عنوان فیلم که خلاصه شده «فرزند یک زوج ناشنواست» اشاره به همین موضوع دارد) موفق شد تا ۴ جایزه؛ جایزه بزرگ داوران، جایزه بهترین کارگردانی، جایزه مخاطبان و جایزه ویژه هیات داوران برای بهترین گروه بازیگران را در بخش رقابتی فیلم آمریکا از آن خود کند.

این نخستین بار در تاریخ جشنواره ساندنس است که فیلمی موفق می‌شود تا هر سه جایزه اصلی را در بخش سینمای آمریکا از آن خود کند.

کارگردان فیلم سیون هدر در هنگام پذیرش جایزه فیلم منتخب مخاطبان گفت: امیدوارم این دریچه به سوی مخاطبانی که می‌خواهند فیلم‌هایی از این نوع ببینند، باز شود و فیلم‌های بیشتری درباره ناشنوایان ساخته شود.

«کودا» قبلاً در ساندنس یک رکورد زده بود و آن زمانی بود که استودیو اپل با شرکت در یک مناقصه در شب افتتاحیه جشنواره موفق شد تا حقوق فیلم را به قیمت ۲۵ میلیون دلار از آن خود کند.

«تابستان روح» نیز در بخش بهترین مستند به عنوان بهترین فیلم بلند انتخاب شد. این فیلم که توسط احمر تامپسون کارگردانی شده و موفق شد تا جایزه بزرگ هیات داوران و جایزه مخاطبان را از آن خود کند، درباره یک پناهجوی افغان است. جایزه ویژه هیات داوران در این بخش به «یکی برای جاده» اهدا شد که سفر جاده‌ای دو دوست در تایلند را تصویر کرده است.

در بخش مستند «فرار» هم جایزه بزرگ داوران در بخش سینمای مستند را از آن خود کرد.

در بخش سینمای داستانی جهان برنده بزرگ شب جوایز فیلم «کندو» بود که سه جایزه شامل جایزه بزرگ هیات داوران، جایزه مخاطبان و جایزه کارگردانی را برد. بلرتا باشولی کارگردان فیلم، آن را با تمرکز بر مادری تنها ساخته که پس از ناپدید شدن همسرش در جنگ کوسوو فرزندش را به تنهایی بزرگ می‌کند.

در بخش «نکست» نیز جایزه مخاطبان به «دختر خوشگل من، زیبایی من» اهدا شد.

جایزه مبتکر نیز به انیمیشن «کریپتوزو» اهدا شد.

مراسم اهدای جوایز را پاتون اوسوالت کمدین میزبانی کرد که به صورت مجازی برگزار شد و افراد برنده در مراسمی آنلاین جوایز خود را پذیرفتند و سخنان کوتاهی بر زبان آوردند. هدر در حالی جایزه‌اش را پذیرفت که در خانه در کنار همسر و ۲ فرزندش نشسته بود. تامپسون نیز در حالی که سوار اتومبیل بود تا به کار روزانه‌اش برسد با ناباوری خبر برنده شدنش را شنید.

مانند بسیاری از دیگر رویدادهای زنده، جشنواره ساندنس نیز برای شیوع کرونا نحوه برگزاری این رویداد را که به طور سنتی باید ظرف ۱۰ روز در پارک سیتی یوتا برگزار می‌شد، تغییر داد. این جشنواره به صورت کامل در ۶ روز انجام می‌شود و علاوه بر نمایش فیلم‌ها در پارک سیتی، به صورت مجازی نیز فیلم‌هایش را پخش می‌کند. درایوین سینماهای متعددی در کنار سینماهای هنری و موسسات فرهنگی در کلرادو، هاوایی، اوهایو، نیویورک، تگزاس و پورتوریکو با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، فیلم‌ها را پخش می‌کنند.