«جهان رنگارنگ است» با صلح تلفیق می‌شود/ همراهی گالری‌های خارجی

هفتمین جشنواره بین‌المللی «هنر برای صلح» به دبیری فریدون فربود و با شعار «جهان رنگارنگ است» از جمعه ۲۹ شهریورماه در گالری باروک آغاز به کار می‌کند. به گزارش سینما خراسان به نقل از روابط عمومی جشنواره «هنر برای صلح»، نشست خبری هفتمین جشنواره بین‌المللی «هنر برای صلح» به دبیری فریدون فربود و با حضور […]


هفتمین جشنواره بین‌المللی «هنر برای صلح» به دبیری فریدون فربود و با شعار «جهان رنگارنگ است» از جمعه ۲۹ شهریورماه در گالری باروک آغاز به کار می‌کند.

به گزارش سینما خراسان به نقل از روابط عمومی جشنواره «هنر برای صلح»، نشست خبری هفتمین جشنواره بین‌المللی «هنر برای صلح» به دبیری فریدون فربود و با حضور علی غیاثوند دبیر بخش فیلم این جشنواره سه‌شنبه ۲۶ شهریورماه در گالری باروک برگزار شد.

فریدون فربود دبیر جشنواره بین المللی «هنر برای صلح» با تشکر از علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و شاهین اسلامی مدیر خانه فرهنگ دیهیم و گالری باروک، به معرفی برنامه های هفتمین دوره این جشنواره پرداخت و گفت: امسال حدود ۲۰۰ اثر از ۲۰ کشور جهان در جشنواره «هنر برای صلح» به نمایش درخواهد آمد. این آثار از بین ۲۳۰۰ اثر ارسالی و در رشته های عکاسی، نقاشی، مجسمه، چیدمان، ویدیوآرت، موشن گرافیک و سینما انتخاب شدند. امسال در جشنواره موشن گرافیک جایگزین پوستر شده است و امیدواریم در سال های آینده به نحو بهتری ادامه پیدا کند.

وی افزود: امسال تعداد گالری های همراه جشنواره به ۱۲ رسیده است که در این میان یک گالری از فرانسه و یک گالری از هندوستان هم در این دوره با ما همکاری می کنند. امسال نیز همچون سال های گذشته اداره کل هنرهای تجسمی معاونت هنری وزارت ارشاد، دانشگاه سوره، دانشگاه هنر، انجمن عکاسان ایران و انجمن طراحان گرافیک از جشنواره حمایت کردند و انجمن موشن گرافیک نیز به این جمع اضافه شده است. علاوه بر این هفتمین جشنواره بین المللی «هنر برای صلح» با همراهی استودیو عکاسی آریا و قابسازی عظیمی آثار هنرمندان خارجی را آماده نمایش کرده است.

در ادامه علی غیاثوند دبیر بخش سینما هفتمین جشنواره بین المللی «هنر برای صلح» با تشریح روند برگزاری این بخش، گفت: فیلم های برگزیده در بخش سینمای جشنواره امسال با همکاری بنیاد فارابی در سینما فرهنگ و در ۴ روز مجزا به نمایش در خواهد آمد. از میان ۱۳۰۰ فیلم ارسالی از سراسر دنیا تعداد ۲۳ فیلم توسط هیات انتخاب در ۳ بخش داستانی، مستند و انیمیشن برگزیده شدند که در روزهای اول، سوم، ششم و هشتم مهرماه از ساعت ۱۸:۳۰ تا ۲۰:۳۰ در ۴ سانس به نمایش در خواهند آمد. بازدید از فیلم ها برای عموم علاقه مندان رایگان است و با توجه به محدودیت زمانی، برای تماشای رایگان فیلم ها لازم است در سایت رسمی جشنواره ثبت نام صورت گیرد.

وی با اشاره به غیررقابتی بودن این جشنواره همچون سال های گذشته، بیان کرد: در هر حال، ۲ جایزه ویژه برای بهترین فیلم از نظر جشنواره و بهترین فیلم از نظر مخاطبان در نظر گرفته شده است که در پایان جشنواره اهدا می شود.

غیاثوند یادآور شد: متاسفانه امسال هیچکدام از فیلم های کوتاه فیلمسازان جوان زیر ۲۰ سال مورد تایید هیات انتخاب قرار نگرفت بنابراین در این رشته فیلمی نخواهیم داشت. با توجه به اینکه اکثر فیلم های امسال اولین اکران آنها در آسیا هستند لذا اولویت هیات های انتخاب فیلم های جشنواره تکیه بر کیفیت آثار بوده و به همین دلیل امسال در بخش داستانی و مستند هیچ اثر ایرانی مورد تایید قرار نگرفته و موضوعیت فدای کیفیت نشده است اما در بخش انیمیشن ۳ فیلم از ایران در کنار فیلم های سایر کشورها به نمایش در خواهد آمد.

فربود در ادامه نشست با اشاره به شعار جشنواره هفتم، گفت: «جهان رنگارنگ است» به عنوان شعار هفتمین جشنواره «هنر برای صلح» در نظر گرفته شده که آثار نیز بر همین اساس انتخاب و دسته بندی شده اند.

به گفته وی، آثار از کشورهای فرانسه، ایتالیا، آلمان، استرالیا، اس‍‍پانیا، کره جنوبی، چین، نپال، ترکیه، آذربایجان، افغانستان، ایرلند، فنلاند، سوئد، انگلستان، لوکزامبورگ، برزیل، لیتوانی، عراق و آمریکا به جشنواره هفتم ارسال شده است.

فربود در پاسخ به سوالی در مورد هنرمندان خارجی بخش نمایشگاهی اعلام کرد: در بخش عکس، نقاشی، ویدئو و مجسمه ما از هنرمندان خارجی هم اثر داریم و قاعدتا اگر مشکل هزینه ترانسفر آثار و نقدینگی جشنواره نبود می توانستیم آثار خارجی بیشتری را به نمایش در آوریم.

وی در پایان با اشاره به دریافت جایزه « Books for Peace» کسب این جایزه را که ۱۵ سپتامبر به جشنواره «هنر برای صلح» تعلق گرفت به خانواده هنر برای صلح تبریک گفت و اظهار امیدواری کرد تا این دوره جشنواره همچون دوره های گذشته مورد استقبال قرار گیرد.

هفتمین جشنواره بین المللی «هنر برای صلح» روز جمعه ۲۹ شهریور ساعت ۵ بعد از ظهر در خانه فرهنگ دیهیم واقع در خیابان شریعتی، بالاتر از بزرگراه صدر، پلاک ۱۷۳۶ افتتاح خواهد شد.