حضور پژوهشگر ایرانی در ۳ کنفرانس بین‌المللی تئاتر

هومن زندی‌زاده دانش‌آموخته درام بینافرهنگی از دانشگاه فلیندرز استرالیا در سه کنفرانس بین‌المللی به ایراد سخنرانی خواهد پرداخت. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سینما خراسان، هومن زندی‌زاده دانش‌آموخته درام بینافرهنگی از دانشگاه فلیندرز استرالیا به زودی در سه کنفرانس بین‌المللی شرکت خواهد کرد. زندی‌زاده پنجشنبه ۶ تیرماه با مقاله‌ای تحت عنوان «قواعد جشنواره‌های دولتی» در […]


هومن زندی‌زاده دانش‌آموخته درام بینافرهنگی از دانشگاه فلیندرز استرالیا در سه کنفرانس بین‌المللی به ایراد سخنرانی خواهد پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سینما خراسان، هومن زندی‌زاده دانش‌آموخته درام بینافرهنگی از دانشگاه فلیندرز استرالیا به زودی در سه کنفرانس بین‌المللی شرکت خواهد کرد. زندی‌زاده پنجشنبه ۶ تیرماه با مقاله‌ای تحت عنوان «قواعد جشنواره‌های دولتی» در کنفرانس سالانه «انجمن تئاتر، نمایش و مطالعات اجرا در اقیانوسیه» سخنرانی خواهد داشت. موضوع این مقاله به بررسی حضور کارگردان انگلیسی پیتر بروک در «جشن هنر شیراز» و نیز دعوت اداره کل هنرهای نمایشی از او برای شرکت در «جشنواره تئاتر فجر» در سال ۱۳۸۸ اختصاص دارد.

کنفرانس سالانه «انجمن تئاتر، نمایش و مطالعات اجرا در اقیانوسیه» که به مدت چهار روز از تاریخ ۴ تیر ۱۳۹۸ در شهر هوبارت در استرالیا برگزار خواهد شد، دومین کنفرانس بین المللی است که این پژوهشگر ایرانی در آن حضور خواهد داشت. محوریت مقالات این دوره، بر اساس موضوع «نمایش و جشنواره‌ها» شکل گرفته و در آن چهره‌هایی نظیر جولی هالج و جواَن تامپکینز (هر ۲ از نظریه‌پردازان شناخته شده تئاتر پسااستعماری) حضور خواهند داشت.

همچنین کنفرانس سالانه «فدراسیون بین‌المللی پژوهش‌های تئاتری» شهر شانگهای چین، سومین گردهم آیی محققان و پژوهشگران است که زندی‌زاده در آن حضور خواهد داشت. مقاله او با عنوان «زایش تئاتر اروپایی در ایران» در نخستین روز این رویداد در ۱۷ تیر، در قالب «کارگروه اقتباس و ترجمه» ارائه خواهد شد. این اثر به بررسی ورود تئاتر غربی به ایران از طریق ترجمه و اقتباس از آثار مولیر خواهد پرداخت.

کنفرانس «فدراسیون بین‌المللی پژوهش‌های تئاتری» بزرگ ترین و معتبرترین همایش دانشگاهی در حوزه تئاتر و نمایش است که هر سال به میزبانی یکی از دانشگاه‌های جهان برگزار می شود. امسال علاوه بر زندی‌زاده آزاده گنجه (از دانشگاه تهران)، نازلی اختری (از دانشگاه تورنتو) و آزاده شریفی (از دانشگاه لودویگ‌ماکسیمیلیان مونیخ) نیز در این کنفرانس که با موضوعیت «تئاتر و شهرنشینی» برگزار می شود، حضور خواهند داشت. این رویداد از ۱۷ تا ۲۱ تیر به مدت پنج روز و به میزبانی آکادمی تئاتر شانگهای برگزار می‌شود.

زندی‌زاده که پیش از این ۲ بار در کنفرانس‌هایی به میزبانی دانشگاه‌های لندن و آکسفورد در انگلیس حضور یافته بود امسال نیز دعوتنامه‌ای رسمی از دانشگاه آکسفورد دریافت کرده تا در سمیناری در رابطه با تأثیر تئاتر یونانی و رومی در خاورمیانه شرکت کند. این سمینار یک روزه در حالی در تاریخ ۲۱ تیرماه برگزار خواهد شد که وی به دلیل موفقیت نشدن در دریافت روادید، از سفر به انگلیس باز مانده است. از این‌رو، پروفسور فیونا مکینتاش استاد درام کلاسیک در دانشگاه آکسفورد، طی تمهیداتی زمینه سخنرانی او را از طریق اینترنت فراهم کرده است.

هومن زندی‌زاده پیش از این چندین بار نامزد و برگزیده جایزه نمایشنامه‌نویسی اکبر رادی شده است. او از سال ۱۳۹۲ در شهر آدلاید به عنوان نمایشنامه‌نویس، شاعر و پژوهشگر به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد.