رد و نقش امام رئوف بر صحنه نمایش

همزمان با دهه کرامت و در آستانه میلاد با سعادت حضرت امام رضا(ع)؛ اجراهای نمایش خیابانی «نقش هشت» با میزبانی از آثار نمایشی مربت با سیره و زندگی امام مهربانی‌ها در تهران برگزار می‌شود.

به گزارش روز پنجشنبه سینما خراسان به نقل از ایرنا؛ اولین دوره اجرای تئاتر خیابانی «نقش هشت»؛ همزمان با دهه کرامت به میزبانی مدیریت فرهنگی هنری منطقه ۱۵ و فرهنگسرای خاوران تهران آغاز می‌شود.

این رپرتوار تئاتر خیابانی با هدف پاسداشت میلاد امام رضا (ع)، نکوداشت دهه کرامت و به منظور حمایت از گروه‌های تئاتر خیابانی خانه تئاتر پیشاروی شهروندان تهرانی قرار می‌گیرد.

بر این اساس روز پنجشنبه (۱۹ خردادماه) نمایش نان حلال به نویسندگی و کارگردانی مرتضی وکیلیان ساعت ۱۸ و نمایش نوار فروش به نویسندگی و کارگردانی شاهین وکیلیان ساعت ۱۹ در محیط پیرامونی فرهنگسرای خاوران اجرا می‌شود.

همچنین روز جمعه (۲۰ خرداد ماه) نمایش خون بها به نویسندگی و کارگردانی مرضیه ذاکری ساعت ۱۸ و نمایش پنجره فولاد به نویسندگی سعید صادقی و کارگردانی سعید بکائی ساعت ۱۹ اجرا خواهند شد.

روز شنبه (۲۱ خرداد ماه) به مناسبت فرا رسیدن سالروز ولادت امام رضا(ع) ویژه برنامه‌ای از ساعت ۱۸ با اجرای نمایش‌های خون بها، نوار فروش، نان حلال، ما چند تن بودیم به نویسندگی و کارگردانی احسان فلاحیان؛ نذر ماهر به نویسندگی پژمان شاهوردی و کارگردانی حسنا قبادی؛ کله دم سبز شمرونی به نویسندگی و کارگردانی مارال ایزدبخش؛ عشق گویان امام رضا(ع) به نویسندگی و کارگردانی حمیدرضا نوری برای مخاطبان اجرا می شود.

همچنین در این ارتباط حمیدرضا خونویی مدیر فرهنگی هنری منطقه ۱۵ شهرداری تهران و رییس فرهنگسرای خاوران در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به بسته‌برنامه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با عنوان «ماه و خورشید» در دهه کرامت گفت: این فرهنگسرا در همین ارتباط با هدف پاسداشت میلاد نور هشتم امامت و ولایت و همچنین نکوداشت دهه کرامت، به منظور حمایت از گروه‌های تئاتر خیابانی خانه تئاتر، پس از اپیدمی کرونا اولین رپرتوار تئاتر خیابانی «نقش هشت» را در خردادماه ۱۴۰۱ برگزار می‌کند.

وی با بیان آنکه شهروندان می‌توانند با حضور در محوطه باز فرهنگسرا، شاهد دو اجرای میدانی در ساعت‌های ۱۸ و ۱۹ باشند یادآور شد: این رویداد فرخنده با همکاری اعضای کانون نمایشگران و تعداد هشت گروه تئاتری از میان گروه‌های فعال و حرفه‌ای کانون نمایشگران خیابانی برگزار می‌شود و علیرضا دهقانی دبیری آن را بر عهده دارد.

رییس فرهنگسرای خاوران، توجه به مضامین مذهبی، شرح کرامات، روایات زندگی حضرت امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س) را از ویژگی‌های این رویداد هنری برشمرد و از تمامی شهروندان تهران بویژه ساکنان منطقه ۱۵ و مناطق همجوار دعوت کرد تا به صورت رایگان از این رویداد در محوطه باز فرهنگسرای خاوران دیدن کنند.

رییس فرهنگسرای خاوران در پایان با بیان این یادآوری که اقتضائات شرایط اپیدمی کرونا باعث شد تا سهم بسزایی از فعالیت‌های فرهنگسراها به فضای مجازی انتقال یابد، اظهار کرد: شرایط کرونایی با تمام محدودیت‌ها و فرصت‌هایی که ایجاد کرد زمینه ساز تغییراتی شد که می‌بایست خود را با آن سازگار می‌کردیم، با کم شدن این ایپدمی و همچنین رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی فرصت فعالیت‌های میدانی دوباره فراهم شده است؛ اجرای مجدد فعالیت‌های میدانی باید منجر به حفظ تعادل میان فضای حقیقی و مجازی باشد تا بستر و دست‌مایه تولیدات مجازی قرار گیرد.

نهال