سازمان زیباسازی شهرداری مانع نمایش گنجینه هنر انقلاب شد

در نشست خبری هفته هنر انقلاب اسلامی از کم‌کاری سازمان زیباسازی شهرداری تهران در نمایش گنجینه هنرهای تجسمی حوزه هنری در سطح شهر تهران انتقاد شد به گزارش سینما خراسان، نشست خبری هفته هنری انقلاب اسلامی و یازدهمین دوره جشنواره شعر و داستان انقلاب اسلامی صبح امروز در حوزه هنری برگزار شد. در این نشست […]


در نشست خبری هفته هنر انقلاب اسلامی از کم‌کاری سازمان زیباسازی شهرداری تهران در نمایش گنجینه هنرهای تجسمی حوزه هنری در سطح شهر تهران انتقاد شد

به گزارش سینما خراسان، نشست خبری هفته هنری انقلاب اسلامی و یازدهمین دوره جشنواره شعر و داستان انقلاب اسلامی صبح امروز در حوزه هنری برگزار شد.

در این نشست خبری مجدالدین معلمی معاون هنری حوزه هنری در سخنانی عنوان کرد: در سال‌های ابتدایی انقلاب اسلامی وقتی می‌خواستند از هنرمند انقلاب یاد کنند به اسامی و افراد معدودی می‌شد دست پیدا کرد که به طور عمده در چند حوزه خاص فعال بودند؛ هنر شعر که از سال‌های پیش از پیروزی انقلاب اسلامی رونق داشت و پس از انقلاب هم به راهش ادامه داد و برخی رشته‌های معدود دیگر از این دسته بودند. اما به تدریج کار به شکلی پیش رفت که امروز می‌توانیم جریان هنر انقلاب اسلامی را ایجاد شده و بدانیم و رویش‌هایش را لمس کنیم. با این همه امروز هنر انقلاب دارای نقص شکاف نسلی شده است. نسل قدیمی و جوان این هنر با هم متفاوت شده‌اند. حوزه هنری با توجه به این شکاف دو برنامه در دستور کار خود قرار داده است که نخست کادرسازی و دیگری ارتباط برقرار کردن میان هنرجویان جوان و پیشکسوت است.

وی در ادامه با اشاره به موضوع انتخاب چهره سال هنری انقلاب اسلامی در مراسم هفته هنر انقلاب و با اشاره به پنجمین دوره از برگزاری این رویداد، تصریح کرد: دبیرخانه این رویداد به صورت دائمی در حوزه هنری فعال است و رویدادها را رصد می‌کند. ما با توجه به این نکته که آثاری انتخابی باید تولید شده در سال محل توجه جشنواره باشد و با توجه به اینکه کسوت و سابقه افراد برای آنها ارجحیتی ایجاد نمی‌کند دست به انتخاب چهره سال می‌زنیم. برای ما دربرگیری، عمومیت و جریان‌سازی یک رویداد و شخص محل توجه است. امسال نیز با عنایت به همین مساله اسامی انتخاب شده به هیئتی صدنفره برای انتخاب عرضه شد و آنها به لیستی ۵ نفره و رسیدند که چهره سال از میان آنها انتخاب خواهد شد.

معلمی در این بخش از نشست خبری به معرفی نامزدهای این رویداد پرداخت (اینجا بخوانید)

وی در ادامه به معرفی نامزدهای انتخاب مهمترین رویداد سال هنر انقلاب پرداخت که این انتخاب برای نخستین بار در سال جاری در دستور کار برنامه‌های هفته هنر انقلاب اسلامی قرار گرفته است. بر این اساس و به گفته معاون هنری حوزه هنری از میان سه رویداد مجموعه برنامه‌های خانه‌طراحان انقلاب اسلامی، مجموعه برنامه‌های حسینیه هنر و جلسات شهاب مرادی درباره سبک زندگی یک رویداد به عنوان رویداد سال هنر انقلاب انتخاب خواهد شد.

معلمی همچنین از انتخاب چهره سال هنر انقلاب در تمامی استان‌های کشور برای نخستین بار در سال جاری خبر داد.

در ادامه نشست خبری محمد زرویی نصرآباد مدیرعامل مؤسسه سپهر سوره هنری به معرفی برنامه‌های این رویداد پرداخت و عنوان کرد: هفته هنر انقلاب اسلامی از صبح فردا با آئین غبار روبی مزار شهدای هنرمند و هنرمندان فقید درگذشته در سراسر کشور و دیدار با خانواده‌های آنها و نیز غبارروبی مزار شهید سید مرتضی آوینی و حضور در مرقد مطهر امام راحل در تهران آغاز می‌شود و در طول هفته با برنامه‌های تنوع فرهنگی و هنری ادامه پیدا خواهد کرد.

وی با اشاره به برگزاری آئین افتتاحیه این رویداد در عصر روز سه شنبه ۲۰ فروردین ماه در حوزه هنری، افزود: در این مراسم از ۲۶ هنرمند حوزه هنری که آثارشان در طول سال گذشته در جشنواره‌های خارج از حوزه هنری صاحب رتبه شده است تجلیل خواهد شد. همچنین در این مراسم از نادرطالب‌زاده، غلام‌علی طاهری و استاد بدرالسماع نیز تجلیل خواهد شد.

زرویی در ادامه به برگزاری شب خاطره، ویژه برنامه در حلقه رندان، شب شعر دیدار ماه، همایش ۴۰ سالگی موسیقی انقلاب در طول این هفته اشاره کرد و افزود: شش فیلم منتخب از آثار جشنواره فیلم فجر شامل رد خون، شبی که ماه کامل شد، دیدن این فیلم جرم است، قصر شیرین و بنیامین نیز در ایام هفته هنر انقلاب اسلامی در حوزه هنری اکران خواهد شد. در حوزه تئاتر نیز آثاری در تالار مهر ماه و نیز حوزه تئاتر شهر و کوی دانشگاه تهران و دانشگاه تهران اجرا می‌شود.

مدیرعامل سپهر سوره هنری در ادامه با تشکر از شهردار تهران به منظور صدور دستور نمایش گنجینه هنرهای تجسمی حوزه هنری در تابلوهای شهری در ایام هفته هنر انقلاب، عنوان کرد: مایه تأسف است که باید بگویم با کم کاری و عدم همکاری سازمان زیباسازی شهرداری تهران این اتفاق نتوانست به اجرا برسد که برای ما هم جای سوال دارد

زرویی همچنین به برگزاری دو نمایشگاه عکس از دستاوردهای انقلاب و نیز نبرد با گروهک‌های تکفیری در نگارخانه‌های خانه عکاسان و نیز نمایشگاهی از ۱۲۰ اثر ترجمه شده از تولیدات انتشارات سوره مهر و نیز پخش ویژه برنامه سوره هنر از شبکه سوم سیما خبر داد.

در ادامه نشست معلمی همچنین از فراخوان حراج آثار هنرهای تجسمی به نفع سیل‌زدگان نوروز امسال و نیز برپایی کنسرت خیریه با صدای آرش کمانگری در این هفته خبر داد و گفت: آثار هنرمندانی که در این فراخوان حضور پیدا کرده‌اند در سه گالری حوزه هنری به نمایش در خواهد آمد و از همه نهادها و مؤسسات و افراد حقیقی برای بازدید و خرید از آنها دعوت می‌کنیم.

وی همچنین در پاسخ به این شبهه که چرا نامزدهای انتخاب چهره سال هنر انقلاب به طور عمده از هنرمندان حوزه هنری به شمار می‌روند، گفت: از میان ۱۶ نفر نامزد ابتدایی تنها ۵ نفر صاحب فعالیت و محصول در حوزه هنری بودند که در نهایت در میان نامزدهای نهایی نیز قرار نگرفتند.