شهاب سنگ‌ها در موزه خلیج فارس به نمایش درآمدند

مجموعه‌ای از سنگ‌های قیمتی، نیمه قیمتی و شهاب‌سنگ با عنوان نمایشگاه «گنجینه سنگ» در مجموعه هنری و موزه خلیج فارس به نمایش درآمده است. به گزارش سینما خراسان، «گنجینه سنگ» شامل مجموعه سنگ‌های برادران اردانی و آثار حجمی شایا شهرستانی از روز پنجشنبه ۲۰ دی در مجموعه هنری و موزه خلیج فارس کیش افتتاح شد. […]


مجموعه‌ای از سنگ‌های قیمتی، نیمه قیمتی و شهاب‌سنگ با عنوان نمایشگاه «گنجینه سنگ» در مجموعه هنری و موزه خلیج فارس به نمایش درآمده است.

به گزارش سینما خراسان، «گنجینه سنگ» شامل مجموعه سنگ‌های برادران اردانی و آثار حجمی شایا شهرستانی از روز پنجشنبه ۲۰ دی در مجموعه هنری و موزه خلیج فارس کیش افتتاح شد.

تعداد سنگ‌های ارائه شده در مجموعه محمدعلی اردانی و محمدرضا اردانی ۹۶ نوع سنگ در ۴ گروه قیمتی، نیمه قیمتی، شهاب و مشکوک به قیمتی و مجموعه آثار حجمی شایا شهرستانی نیز شامل ۵ قطعه است.

منصور آزادکام (مدیر و هنرگردان مجموعه هنری و موزه خلیج فارس کیش) درباره این نمایشگاه گفت: در بهار ۹۷ زمانی که برای کاری در یزد بودم، در بخشی از مجموعه کارخانه جنوب، موزه خودروهای تاریخی و دست‌ساز یزد را دیدم که به همت برادران اردانی سازمان یافته بود. طی صحبت‌هایی که با این دو مجموعه‌دار داشتم متوجه شدم دو کلکسیون دیگر شامل سنگ و رادیو و گرامافون هم دارند که طی رایزنی‌هایی مقدمات برپایی این نمایشگاه را فراهم کردیم.

وی افزود: یکی از محورهای این نمایشگاه نمایش نشانه هایی به‌عنوان سنگ با بیانی ساده و در قالبی نو و پرهیز از رفتن به سمت نگاهی صرفا علمی و معدنی و زمین شناسانه است. هم‌چنین برخورداری از نگاهی هنرمندانه به طبیعت و تبلور آن در اندیشه‌های هنرمندان مورد تاکید بود. در همین راستا از شایا شهرستانی هنرمند نقاش و مجسمه‌ساز با سابقه‌ای که صاحب سبک و سیاق کاملا شخصی و نگاهی کاملا آوانگارد بوده و با موضوع سنگ چالش‌های بزرگی داشته دعوت کردیم. نتیجه چالش‌های این هنرمند، مجموعه‌ای پنج قطعه‌ای با مصالح فایبرگلاس است که در نوع خود بی‌نظیر یا کم‌نظیر به شمار می‌رود. جالب‌تر آنکه دریافتم پدر این هنرمند از فعالان و مهندسان معدن بوده و سنگ یکی از مولفه‌ها و دل‌مشغولی‌های او از دوران کودکی بوده است.

گروه تولید هنرهای تجسمی «فرا» وابسته به مشاور معماری طرح فضا از سال ۱۳۹۰ با بهره‌مندی از هنر صدها هنرمند از سراسر کشور تشکیل شد. گروه فرا در طول این سال‌ها ده‌ها نمایشگاه اختصاصی، گروهی و بین‌المللی داشته است که نمایشگاه «گنجینه سنگ» جدیدترین آنهاست.