شورش زنان چاله میدان در تئاتر/ «کابوس‌های مرد مشکوک» عینیت یافت

ملیکا رضی کارگردان نمایش «کابوس‌های مرد مشکوک» درباره ویژگی‌های این اثر آیینی و سنتی توضیحاتی ارائه داد. ملیکا رضی که به تازگی نمایش «کابوس‌های مرد مشکوک» را در تماشاخانه سنگلج به صحنه برده است در این باره به سینما خراسان گفت: این اثر نمایشی نوشته محمدحسین ناصربخت است که پیش از این در جشنواره نمایش‌های […]


ملیکا رضی کارگردان نمایش «کابوس‌های مرد مشکوک» درباره ویژگی‌های این اثر آیینی و سنتی توضیحاتی ارائه داد.

ملیکا رضی که به تازگی نمایش «کابوس‌های مرد مشکوک» را در تماشاخانه سنگلج به صحنه برده است در این باره به سینما خراسان گفت: این اثر نمایشی نوشته محمدحسین ناصربخت است که پیش از این در جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی نیز روی صحنه رفته بود. برای اجرا با مشاوره آقای ناصربخت تنظیم تازه‌ای روی نمایشنامه صورت گرفته است و نزدیک به یک ماه و نیم نیز برای اجرای عمومی آن تمرین داشته‌ایم.

وی درباره داستان نمایش توضیح داد: داستان این اثر نمایشی به زمان شورش چاله میدان اشاره دارد که توسط زنان و برای اعتراض به مشکل نان شکل گرفت. زنان چاله میدان در اعتراض به کمبود نان و گرسنگی، جلو کالسکه ناصرالدین شاه را می‌گیرند و در واقع دست به شورش می‌زنند. در این میان مردی به نام اسمال کبریت ساز در خواب می‌بیند که او را به جای فردی به نام اسمال پهلوان اشتباه گرفته‌اند و او در تمام این مدت در حال ثابت کردن این است که فرد مورد نظر نیست و در نهایت هم مفقودالاثر می‌شود.

این کارگردان تئاتر یادآور شد: چون بیشتر اتفاقات نمایش در خواب می‌گذرد ما توانستیم از مجالس شادی‌آور زنانه و سیاه‌بازی در اجرا وام بگیریم. در واقع سیاه و ارباب راویان اصلی داستان بوده و آن‌ها هستند که ابتدا متوجه شورش زنان می‌شود.

رضی درباره فضاسازی و صحنه‌پرداری نمایش بیان کرد: تلاش شده در طراحی صحنه، آکسسوار و فضاسازی نمایش فضایی ملموس خلق شود تا مخاطبان از دیدن اثر لذت ببرند. همچنین وجود موسیقی زنده ایرانی نیز یکی از جذابیت‌های کار است که فضای دلنشینی را رقم می‌زند. بازیگران نمایش نیز شامل سه گروه بازیگران اصلی، گروه تقلید و گروه سیاه پوش هستند.

نمایش «کابوس‌های مرد مشکوک» به نویسندگی محمدحسین ناصربخت و کارگردانی ملیکا رضی از روز جمعه ۲۵ بهمن ساعت ۱۸:۳۰ در تماشاخانه سنگلج روی صحنه رفته است.

در این نمایش بازیگرانی چون امین اکبری‌نسب، پیمان یاقوتی، امیرضا جلالی، مسعود پورجمشید، کوروش رخشنده پی به ایفای نقش می‌پردازند.

سایر عوامل این نمایش عبارتند از بازیگران سیاهپوش: محمد مهدی هاتفی، صدرا میرزایی، محمد حسین تاجیک، امیر حسین حجتی، کسری ریاحی وفا، گروه تقلید زنانه: عسل کاوئی، زهرا رحمتی علائی، الهه عباسی، یاسمن بخشی، کیمیا جعفری، علیرضا ابوطالبی، سانیا آقایی، دستیاران کارگردان: الهام سلیمی، محمدمهدی هاتفی، آهنگساز: بنیامین قهرمان، نوازنده تنبک: محمدمهدی سعادتی، نوازنده ویولن: فاطمه کاظمی، نوازنده تار: علی سوهانی، طراح صحنه: پیمان یاقوتی، طراح لباس: ملیکا رضی، طراح پوستر و بروشور: آزاده سرلک، عکاس و ساخت تیزر: امیر شیخ‌زاده، دستیار نور: نیلوفر آقازاده.