«غریبگی مشترکات» به «آ» رسید/ نمایش «سازمان فاکوپا» در «دنا»

نمایشگاه «غریبگی مشترکات» توسط مانی رامهرزی و نمایشگاه «سازمان فاکوپا» که پژوهشی در گرافیک، تبلیغات و رسانه دهه ۳۰ تا ۵۰ است، جمعه ۲۲ شهریور در گالری های آ و دنا افتتاح می‌شود. به گزارش پایگاه خبری سینما خراسان، در جمعه پیش رو که مصادف با سیزدهم ماه محرم است، تعدادی از گالری‌ها برنامه افتتاحیه […]


نمایشگاه «غریبگی مشترکات» توسط مانی رامهرزی و نمایشگاه «سازمان فاکوپا» که پژوهشی در گرافیک، تبلیغات و رسانه دهه ۳۰ تا ۵۰ است، جمعه ۲۲ شهریور در گالری های آ و دنا افتتاح می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری سینما خراسان، در جمعه پیش رو که مصادف با سیزدهم ماه محرم است، تعدادی از گالری‌ها برنامه افتتاحیه خواهند داشت و برخی دیگر نیز نمایشگاه‌های هفته‌های گذشته خود را ادامه می‌دهند که از جمله آنها می‌توان به نمایشگاه «به روایت نسخه‌خوانان» که مجموعه‌ای از هفتاد تصویر شبیه‌نامه دست‌نویس و گزیده شده از مجموعه‌های مهم شبیه‌نامه دوره قاجار است، همچنین نمایشگاهی از نقاشی‌خط‌های ۹ هنرمند با عنوان «نقش و نقل عاشورا» و چهار پرده نقاشی قهوه خانه‌ای در نگارخانه پردیس باغ موزه هنر ایرانی به‌ نمایش درآمده و نمایشگاه‌های «پروژه های محسن» اشاره کرد. در ادامه برنامه افتتاحیه برخی نمایشگاه‌های هنری جمعه ۲۲ شهریورماه را برمی‌شمریم.

گالری سیحون

نمایشگاه انفرادی نقاشی های مهدی دشتی با عنوان «ماه صورتی» از جمعه این هفته در گالری سیحون به نشانی خیابان وزرا، کوچه چهارم، شماره ۱۱ گشایش می یابد. در بیانیه این نمایشگاه آمده است: «تقابل انسان با مشکلاتی که از عهده حل و فهم آنها بر نمی آید همیشه برای من کانون توجه بوده است. غم اندوهی که با چشمان بسته و بدون توجه به حضور مخاطب به تصویر کشیده شده، اشاره ای به نا امیدی انسان امروزی از محیط اطراف خود دارد و همچنین خانه هایی که با دیوارهای فرسوده و پنجره های خاموش نقاشی شده اند، حضور اجتماعی از انسان ها را به یاد می آورد که دیگر به فراموشی سپرده شده و در تاریکی فرو رفته اند پرداخت و توجه به فضاهای تخت با خطوطی که شکل ها را در بر می گیرند، الهاماتی بوده که از نقاشی ایرانی وام گرفته‌ام.»

گالری آ

نمایشگاه انفرادی حجم مانی رامهرزی با عنوان «غریبگی مشترکات» از جمعه ۲۲ شهریورماه در گالری آ واقع در خیابان کریم خان زند، خیابان عضدی (آبان جنوبی)، کوچه ارشد، پلاک ۷ برپا می شود.

در بیانیه این نمایشگاه می خوانیم: «از کنار هم گذر می کنیم ، بی اعتنا به هم انگار که درد مشترک ارث شخصی ماست، گویی در هیاهوی خیابان های شهر هرکسی تنهاست تنها و جدا از همه تنها و جدا از خود.»

گالری شمیس

نمایشگاه گروهی نقاشی «کژ نگریستن» به کیوریتوری مهیار بهرام اصل از روز جمعه ۲۲ شهریورماه در گالری شمیس به نشانی فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان دانیالی، شماره ۸ آغاز به کار می کند. در بیانیه این نمایشگاه می خوانیم: « بدان گونه که در خواب، صیاد هرگز به صیدی کز وی می گریزد نمی رسد و صید نیز به همین سان نمی تواند آشکارا از صیادش بگریزد.

مقصود از تلاش برای «کج نگاه کردن» به بن مایه های نظری این نیست که بگردیم به دنبال شیوه های تازه جهت توضیح نظریه های سطح بالا و سهل الوصول ساختن آن ها تا از عرق ریختن در راه تفکر حقیقی خلاص شویم. نکته این است که این قسم مثال آوردن در مورد نظریه ها و این گونه میزانسن مضامین نظری جنبه هایی را در معرض دید می آورد که در حالات دیگر هرگز به آنها توجه نمی‌کنیم.»

گالری گلستان

نمایشگاه انفرادی نقاشی مریم عیوضی از ۲۲ تا ۲۷ شهریورماه در گالری گلستان به نشانی خیابان دروس، خیابان کماسایی، پلاک ۳۴ برپا خواهد بود.

گالری دنا

نمایشگاه گروهی گرافیک با عنوان «سازمان فاکوپا» که حاصل پژوهش و گردآوری شیما طاهری پارسا و محمد مخبری از روز جمعه ۲۲ شهریورماه در گالری دنا واقع در خیابان سپهبد قرنی، بعد از چهار راه طالقانی، کوچه سوسن، پلاک۴، زنگ ۲ گشایش می یابد.

این نمایشگاه تلفیقی از گرافیک، تبلیغات و رسانه در دهه‌ ۳۰ تا ۵۰ خواهد بود.

گالری ماه مهر

نمایشگاه گروهی ویدئوآرت «آپگرید» ۲۲ تا ۲۵ شهریورماه در گالری ماه مهر به نشانی خیابان آفریقا، کوچه نیلوفر، پلاک ۷ برگزار می‌شود. «آپگرید» پروژه‌ای از شهرام انتخابی است که با حمایت مؤسسه ماه‌ مهر و فکتوری تی‌تی شکل گرفته و آناهیتا آقاطاهر، رجا بهروش، ندا تبریزی، ساناز خداداد، نازنین زادمهر، اشکان شکری، نگار عالمزاده گرجی و پدیده فرزان، هنرمندان شرکت‌کننده در آن هستند.

شهرام انتخابی در بخشی از استیتمنت این نمایشگاه آورده است: «آپ‌گرید» پروژه‌ای است که آغازش با مروری بر تاریخ ویدئو و جدیدترین تحولات هنر معاصر، در سطح بین‌المللی همراه بوده است. شکل‌گیری گروه‌های پژوهشی کیوریتوری و طی مراحل پیش‌تولید ویدئوآرت، برای نمایشگاهی متکی به انسجام و پیوستگی و حفظ هماهنگی ایده‌های هنرمندان، مسیری بود که در مؤسسه ماه مهر طی شده است. این آثار در یک استودیوی فیلمبرداری و همچنین مناطق مختلف شهر، تولید شده و در نهایت، آثار منتخب به نمایش گذارده می‌شود. هدف از برگزاری رویداد «آپگرید» نمایش دغدغه‌ها و مشغولیات ذهنی هنرمندان جوان ایرانی است که می‌توان آن را یک «عکس فوری» از آنچه در حال وقوع است، دانست. آثار این هنرمندان، از یک‌ طرف به جنبه‌های هویتی می‌پردازد و از طرفی دیگر، «تقابل با موضوعات معاصر» را نشان می‌دهد.

گالری نجما

نمایشگاه گروهی هنرهای تجسمی با عنوان «هنر عاشورایی» از ۲۲ الی ۲۷ شهریور در گالری نجما به نشانی بلوار میرداماد، خیابان البرز، ابتدای خیابان تابان شرقی، پلاک ۴۴ طبقه پنجم جنوبی برگزار می شود.

در این نمایشگاه که با انتشار فرخوان ۳۶ هنرمند در آن شرکت کرده اند تعداد ۵۳ اثر نقاشی، تصویرسازی، نقاشیخط، خوشنویسی، پوستر، نقاشی قهوه خانه ای و عکس به مدت ۶ روز به نمایش درمی آید.