فراخوان نهمین جشنواره بین المللی دف نوای رحمت اعلام شد

سنندج – فراخوان نهمین جشنواره بین المللی دف نوای رحمت که مرداد ماه سال جاری در سنندج برگزار می شود، منتشر شد. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سینما خراسان به نقل از خبرگزاری مهر: حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان با همکاری مؤسسه سپهر جشنواره‌ها و رویدادهای هنری حوزه هنری انقلاب اسلامی در راستای تحقق […]


سنندج – فراخوان نهمین جشنواره بین المللی دف نوای رحمت که مرداد ماه سال جاری در سنندج برگزار می شود، منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سینما خراسان به نقل از خبرگزاری مهر: حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان با همکاری مؤسسه سپهر جشنواره‌ها و رویدادهای هنری حوزه هنری انقلاب اسلامی در راستای تحقق اهداف والای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نهمین جشنواره بین‌المللی دف نوای رحمت را با شعار «هنر، همگرایی و مهربانی» از تاریخ ۲۲ تا ۲۴ مرداد ماه و همزمان با عیدین سعیدین قربان و غدیر در سنندج برگزار می‌کند.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان ضمن اعلام این خبر گفت: همزمان با دهمین سالگرد سفر پر خیر و برکت رهبر معظم انقلاب اسلامی به استان کردستان در اردیبهشت ماه ۸۸ که فصل جدیدی در زمینه حرکت رو به توسعه استان به ویژه در بخش فرهنگ و هنر با توجه به نگاه ژرف معظم‌له به این بخش که استان را به عنوان استان هنر فرهنگ معرفی نمودند فراخوان نهمین جشنواره بین‌المللی دف نوای رحمت اعلام می‌گردد.

وی افزود: این اهمیت و توجه ویژه رهبری به موضوع فرهنگ و هنر استان، زمینه را برای برجسته نمودن ویژگی‌ها و مؤلفه‌های مربوط به آن بیش از پیش فراهم نمود و با توجه به موسیقی عرفانی کردستان حوزه هنری در جهت معرفی این ویژگی اقدام به برگزاری جشنواره‌ای موسیقی با محوریت دف نمود که بسیار مورد توجه قرار گرفت و زمینه معرفی کردستان به عنوان پایتخت دف جهان را مهیا نمود.

دبیر جشنواره دف نوای رحمت بیان کرد: از ویژگی‌های این جشنواره توجه به نواهای عرفانی است و توانسته است این نواها را در سراسر ایران معرفی و هم اکنون با ارتباطی که بین دف‌نوازان کشوری مهیا شده است، دف در بین علاقه مندان موسیقی ایران از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده و هر ساله شاهد حضور و کشف استعدادهای جدید در این زمینه از سراسر کشور بوده‌ایم.

مرادی افزود: ثبت سنندج به عنوان مرکز ساخت دف و دف نوازی از دیگر ویژگی‌های این جشنواره بوده که با گردهمایی ۱۰۰۰ دف‌نواز سنندجی به عنوان یک اجتماع بزرگ دف نوازی جهانی در عمارت خسرو آباد سنندج حاصل شد و دف را جهانی نمود.

وی تقدیر از پیشکسوتان مولودی خوانی و مفاخر موسیقی کردستان را در دوره‌های مختلف این جشنواره را از دیگر بخش‌های مهم عنوان نمود و گفت: در طول رقابت شرکت کنندگان در بخش جنبی شاهد برگزاری اجراهای موسیقی از نواحی مختلف ایران بوده‌ایم که در این دوره نیز ادامه خواهد یافت.

مرادی با اشاره به همکاری ارزنده مؤسسه سپهر جشنواره‌ها و رویدادهای هنری حوزه هنری انقلاب اسلامی در برگزاری این جشنواره به عنوان یک برنامه ملی، گفت: در راستای تحقق اهداف والای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نهمین جشنواره بین‌المللی دف نوای رحمت با شعار «هنر، همگرایی و مهربانی» از تاریخ ۲۲ تا ۲۴ مرداد ماه و همزمان با عیدین سعیدین قربان و غدیر در سنندج برگزار می‌گردد.

وی در خصوص اهداف جشنواره گفت: ترویج مضامین و مفاهیم رفیع اسلامی و انسانی، کشف و حمایت از استعدادهای جوان، مقابله با تهاجم فرهنگی با بهره‌مندی از ظرفیت‌های فرهنگی و هنری فاخر، خلق و تولید آثار هنری فاخر و نمونه برای ابلاغ تعالیم اسلامی، توجه به موسیقی عرفانی برگرفته از تعالیم دینی و اسلامی، تحکیم پایه‌های وحدت و همدلی در بین مسلمانان با بهره‌گیری از ظرفیت‌های موسیقی عرفانی از جمله اهداف این جشنواره است.

مرادی با اشاره به بخش‌های بین‌الملل، سراسری و جنبی در این دوره از جشنواره گفت: بخش‌های جشنواره: بخش بین‌الملل به صورت غیر رقابتی و بر اساس میزان درخواست گروه‌های مختلف از کشورهای منطقه برگزار می‌شود.

مرادی در خصوص بخش سراسری این دوره از جشنواره، گفت: این بخش شامل گروه نوازی، تک نوازی و مولودی خوانی است که بخش تک نوازی در دو رده سنی ۱۳ تا ۱۹ سال و ۱۹ سال به بالا در دو بخش آقایان و خانم‌ها برگزار می‌گردد.

مرادی در خصوص بخش گروه نوازی و مولودی خوانی، گفت: گروه‌های شرکت کننده تنها در یکی از این بخش‌ها بر اساس مقررات اعلام شده می‌توانند شرکت نمایند و در تمامی بخش‌ها نفرات اول دوره گذشته با همان ترکیب و یا در آن رده سنی نمی‌توانند حضور داشته باشند.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه عکس دوره‌های گذشته و نمایشگاه موسیقی در زمان برگزاری جشنواره، گفت: برگزاری ورک شاپ و نشست‌های تخصصی در این دوره نیز پیش بینی شده است.

وی در خصوص مقررات جشنواره گفت: بخش تک نوازی در دو رده سنی جوانان و بزرگسالان، آقا و خانم برگزار می‌شود، بخش مولودی خوانی ویژه آقایان و به صورت گروهی برگزار می‌شود و در بخش مولودی خوانی با توجه به هویت جشنواره تنها ساز دف و سازهای دو طبله و تاس مجاز به شرکت هستند و سازهای به اصطلاح ملودیک (ایرانی و غیرایرانی) حق شرکت ندارند.

وی به دیگر مقررات شرکت در این جشنواره اشاره کرد و افزود: در گروه نوازی اعضای گروه حداقل ۴ و حداکثر ۶ نفرمی باشد، تعداد قطعات در گروه نوازی یک قطعه است و مدت زمان اجرای برنامه در گروه نوازی و مولودی خوانی حداقل هفت دقیقه و حداکثر ۱۰ دقیقه می‌باشد، در بخش گروه نوازی هر گروه تنها می‌تواند در یکی از بخش‌های اصلی یا مولودی خوانی شرکت نماید.

وی ضمن اشاره به شرایط حضور در این دوره از جشنواره، افزود: شرایط جشنواره در بخش تک نوازی در دو رده سنی ۱۳ تا ۱۹ سال (نوجوانان) و ۱۹ سال به بالا (بزرگسالان) است که سن افراد شرکت کننده در رده سنی نوجوان باید تا تاریخ برگزاری جشنواره از محدوده سنی ۱۳ تا ۱۹ سال کمتر و بیشتر نباشد.

مرادی در خصوص شرایط عمومی جشنواره و نحوه ارسال آثار نیز، گفت: ارائه فایل تصویری بدون ادیت صوتی و با معرفی شفاهی از سوی نوازنده و یا سرپرست گروه برای ارائه به دبیرخانه جشنواره دف نوای رحمت ضروری است و قطعات بخش انتخاب اولیه می‌تواند با قطعات اجرایی در بخش مسابقه متفاوت باشد.

رئیس حوزه هنری کردستان یادآور شد: تمامی شرکت کنندگان باید فرم ثبت نام، ارائه تصویری از کارت ملی، ارائه یک عدد عکس ۴*۳ و ارائه رضایت نامه ولی برای حضور افراد رده نوجوانان به صورت اسکن شده بر یک سی دی به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره از ۲۲ تا ۲۴ مرداد ماه همزمان با عیدین سعیدین قربان و غدیر، گفت: شرکت کنندگان تا ۲۲ تیر ماه فرصت دارند آثار خود را به دبیرخانه جشنواره واقع واقع در سنندج – خیابان شهید تعریف پایین‌تر از بیمارستان شهید قاضی، کد پستی ۱۵۶۵۱-۶۶۱۷۶ ارسال نمایند.

مرادی در پایان گفت: اعلام نتایج داوری مرحله اول و اسامی پذیرفته شدگان در بخش مسابقه ۵ مرداد ماه اعلام می‌شود.