مرمت بدنه فرهنگ‌ و هنر جامعه از درگاه بازار سرمایه

نشست خبری نمایش «شوبیل» با حضور کارگردان و دیگر عوامل نمایش برگزار شد. به گزارش سینما خراسان، روز گذشته ۲۲ دی نشست خبری نمایش «شوبیل» با حضور بازیگران و عوامل نمایش در سالن اصلی عمارت نوفل لوشاتو برگزار شد. در ابتدای این نشست ایوب آقاخانی مشاور متن و اجرا ضمن اشاره به زمان آغاز اجرای […]


نشست خبری نمایش «شوبیل» با حضور کارگردان و دیگر عوامل نمایش برگزار شد.

به گزارش سینما خراسان، روز گذشته ۲۲ دی نشست خبری نمایش «شوبیل» با حضور بازیگران و عوامل نمایش در سالن اصلی عمارت نوفل لوشاتو برگزار شد.

در ابتدای این نشست ایوب آقاخانی مشاور متن و اجرا ضمن اشاره به زمان آغاز اجرای نمایش «شوبیل» گفت: یکی از راه‌ها برای گذار از شرایط کنونی فرهنگ این است که بازار سرمایه دوربین خود را به سمت سرمایه گذاری در فرهنگ و هنر برگرداند.

وی ادامه داد: متاسفانه هیچ دولتی متوجه نشده که اصلی ترین راه برای تقویت فرهنگ اقتصادی توجه به حوزه فرهنگ یک جامعه است برای مثال در بحران های اقتصادی واکنش مردم به شرایط مناسب نبود و اتفاقات اخیر سبب شد که در شرایط نامناسب اقتصادی نقدینگی به سمت بازارهای غیر مولد برود. این در حالی است که اگر فرهنگسازی مناسبی برای مردم انجام شود شاهد چنین حرکت های گروهی در بازارهای غیر مولد همچون ارز و سکه نخواهیم بود.

آقاخانی درباره وظیفه حوزه فرهنگ و هنر در کنار بازار سرمایه در چنین شرایط اقتصادی بیان کرد: وظیفه فرهنگسازی برای احاد جامعه بر دوش هنرمندان است تا با آموزش های مناسب تفکر صحیح سرمایه گذاری را برای مردم جا بیاندازند.

وی با انتقاد از کاهش بودجه فرهنگ و هنر در سال آینده، اظهار کرد: دولت برای کنترل شرایط تحریمی بار دیگر بودجه حوزه فرهنگ و هنر را در پیش نویس لایحه بودجه ۹۸ کاهش داد این درحالی است که چنین تصمیماتی جامعه هنرمندان را نسبت به آینده فرهنگ در کشور نگران کرده است.

آقاخانی افزود: در چنین شرایطی فعالان بازار سرمایه مانند امین آذریان و سعید اسلامی بیدگلی با حضور در حوزه فرهنگی و تامین مالی این بخش نقش بزرگی در مرمت بدنه نحیف فرهنگ‌ و هنر جامعه ایفا می کنند.

محمدرضا قلمبر نویسنده و کارگردان نمایش «شوبیل» نیز در این نشست خبری اظهار کرد: بسیاری از عامه مردم از نظر اقتصادی در کشور در حالت سردرگمی و تردید به سر می برند و در واقع نمایش «شوبیل» از همین تردید رایج در جامعه الهام گرفت است. می‌خواهیم نوع نگاه مردم را با این تئاتر درباره بازار سرمایه حتی در حد یک تلنگر هم که شده تغییر دهیم.

وی در پایان درباره متن این نمایش گفت: پس از آشنایی اجمالی با بازار سرمایه توسط گروه دانش شاخص و شخص امین آذریان و همچنین با شنیدن روایت‌هایی از سرمایه گذاری در بورس که زندگی افرادی را تغییر داده است، جرقه این نمایش در ذهنم زده شد. پس از تکمیل نمایشنامه و موافقت ایوب آقاخانی با کلیات آن با همکاری گروه شاخص بازار سرمایه و گروه تئاتری پوشه هنر پارس، قرار شد این نمایش را اجرا کنیم.

سعید اسلامی بیدگلی دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران با اشاره به موضوع فرهنگ‌سازی در بازار سرمایه و آشنایی عامه مردم با بورس، گفت: باید از طرق مختلفِ فرهنگی بازار سرمایه را به عامه مردم بشناسانیم. همچنین باید از پتانسیل بازار سرمایه در تامین مالی تئاتر و سینما بهره برد.

وی درباره شرایط اقتصاد فرهنگی در ایران، بیان کرد: متاسفانه اقتصاد فرهنگی در ایران شرایط چندان مناسبی ندارد، بنابراین تامین مالی از سوی بازارهایی مانند بازار سرمایه در حوزه‌های هنری بسیار کم رنگ است.

اسلامی بیدگلی با تاکید بر اینکه مسئولان باید به موضوع فرهنگ سازی از طریق ابزارهای مختلف از جمله هنر تمرکز داشته باشند، افزود: یکی دیگر از چالش‌هایی که مانع از رشد اقتصاد فرهنگ در کشور می‌شود ضعف اندیشه‌های فرهنگی در نگاه مسئولان و به تبع آن در جامعه است.

امین آذریان مدیرعامل مدیره گروه دانش بازار سرمایه و یکی از تهیه کنندگان «شوبیل» با اشاره به اجرای این نمایش درباره لزوم فرهنگ سازی بازار سرمایه اظهار کرد: اتفاق جدیدی برای فرهنگسازی در بازار سرمایه در حال رخ دادن است که نمونه آن در بازار سرمایه کم دیده شده است. امیدواریم بتوانیم با این اتفاق بازار سرمایه را به عامه مردم بشناسانیم.

وی در پایان بیان کرد: ما در عرضه های مختلف سعی کردیم بازار سرمایه را به مردم عادی معرفی کنیم. یکبار در چهارچوب آکادمی بورس و امروز با زبان نمایش و تئاتر این کار را انجام می دهیم. امیدوارم این اتفاق افراد زیادی را به سمت بازار سرمایه بیاورد.

ایوب آقاخانی، لیلا بلوکات، الهام نامی، وحید نفر، محمدرضا قلمبُر و بهرام سروری نژاد بازیگران نمایش «شوبیل» هستند که از اول بهمن در عمارت نوفل لوشاتو روی صحنه می رود.