مستندنگاری یک اقلیم در «وضعیت چهارم»

کیارنگ علایی حاصل پروژه بلندمدت عکاسی خود با عنوان «وضعیت چهارم» را در گالری پروژه‌های آران به نمایش می‌گذارد. به گزارش سینما خراسان، «وضعیت چهارم» دربرگیرنده ۲۴ عکس با رویکرد مستندگرایانه و فاین آرت در نگاه به اقلیم گیلان است که کیارنگ علایی سال‌ها با تمرکز بر لایه‌های فرهنگی این منطقه، مشغول بازنمایی آن بوده […]

کیارنگ علایی حاصل پروژه بلندمدت عکاسی خود با عنوان «وضعیت چهارم» را در گالری پروژه‌های آران به نمایش می‌گذارد.

به گزارش سینما خراسان، «وضعیت چهارم» دربرگیرنده ۲۴ عکس با رویکرد مستندگرایانه و فاین آرت در نگاه به اقلیم گیلان است که کیارنگ علایی سال‌ها با تمرکز بر لایه‌های فرهنگی این منطقه، مشغول بازنمایی آن بوده است.

آثار این نمایشگاه در ابعاد مختلف از پنجاه سانتی‌متر تا دو متر چاپ شده روی کاغذ فاین آرت و لوت ارایه شده‌اند و کتاب این مجموعه نیز توسط نشر حرفه هنرمند، به چاپ رسیده است که در افتتاحیه نمایشگاه رونمایی خواهد شد.

همچنین «پروتفولیو»ی هنرمند نیز در این نمایشگاه ارایه می‌شود که شامل عکس‌های دیگری از این پروژه طولانی است.

در استیتمنت نمایشگاه «وضعیت چهارم» آمده است: برای من گیلان یک غافلگیری بزرگ نیست، صبری بزرگ است. صبری برای به بار نشستن. صبری به اندازه توم بیجار گرفتن، صبری برای تیمارداری توم‌ها، صبری به اندازه نشستن روناس و نمک به جان ماهی سفید و شور کردن آن. صبری به ظرافت تخم‌های ابریشمی که زنان گیلانی، آن‌ها را در کاغذی می‌ریزند و زیر لباس خود در مجاورت پوست بدن شان می‌گذارند تا به گرمای پوست، کم کم شکفته شود و کرم ابریشم متولد شود. صبری بدون حرف برای مردهایی که از رودخانه ای بی ماهی، انتظار ماهی گرفتن دارند و کماکان با قلابی در آب، همان جا ایستاده‌اند.»

کیارنگ علایی در دو سال گذشته بخش های کوچکی از این مجموعه را در کشورهای فرانسه، آلمان و فنلاند به نمایش گذاشته و عکاس معاصر صاحب سبکی چون مایکل کنا نیز درباره این پروژه قلم فرسایی کرده است.

افتتاح نمایشگاه «وضعیت چهارم» عصر روز جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷، از ساعت ۱۶ تا ۲۰ در گالری پروژه‌های آران واقع در خیابان نوفل لوشاتو، کوچه لولاگر، پلاک پنج است و نمایشگاه تا ۱۹ بهمن ۱۳۹۷ همه روزه به جز شنبه‌ها پذیرای علاقه مندان است.