مستند تهران دمشق در سنندج اکران می شود

مستند تهران دمشق به نویسندگی و کارگردانی علی صدری نیا، در سالن شماره یک پردیس سینمایی بهمن سنندج اکران می شود. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سینما خراسان و به نقل روابط عمومی حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان، امین مرادی رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان ضمن اعلام این خبر گفت: فیلم مستند […]


مستند تهران دمشق به نویسندگی و کارگردانی علی صدری نیا، در سالن شماره یک پردیس سینمایی بهمن سنندج اکران می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سینما خراسان و به نقل روابط عمومی حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان، امین مرادی رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان ضمن اعلام این خبر گفت: فیلم مستند تهران دمشق اثری از هنرمند توانمند علی صدری نیا است که توسط مرکز مستند صور تهیه شده است و با توجه به نگاه ویژه کارگردان به پشت جبهه های مقاومت توانسته است نظرمخاطبان را به خود جلب نماید.

وی افزود: این مستند که جشنواره بین المللی فیلم عمار را تحت الشعاع خود قرار داد روایتی صریح و بی پرده از تهران تا دمشق را به تصویر در آورده و در آن نحوه تسلط داعش بر بخش هایی وسیع از خاک سوریه را به تصویر می کشد.

مرادی افزود: با گذشت ۸ سال از آغاز جنگ داعش در سوریه، زوایای بسیاری از پشت پرده این جنگ خانمان سوز که یکی از فاجعه بارترین جنگ های جهان پس از جنگ جهانی دوم قلمداد می شود نا گفته مانده است که این فیلم سعی دارد بخشی از آن را بیان نماید.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان گفت: آنچه که در سوریه اتفاق افتاد بر اساس یک مدل طراحی شده توسط مثلث خطرناک آمریکا، اسرائیل و عربستان با همکاری کشورهایی چون انگلیس، فرانسه، امارات متحده عربی و تعدادی از کشورهای دیگر منطقه که بعداً با مشخص شدن ماهیت اصلی و پشت پرده آن خود را از این گروه جدا کردند به جهت ضربه زدن به جبهه مقاومت منطقه در لوای مخالفت و اعتراض بر دولت قانونی سوریه و ایجاد اختلاف در بین شیعه وسنی و برجسته نمودن مشکلات اقتصادی و اجتماعی رقم خورد.

وی گفت: برنامه ریزی مشابه ای برای ملت ایران در دستورکار دشمنان قرار داشت که فتنه سال ۸۸ آغاز آن و وقایع سال ۹۶ که با حماسه ۹ دی به شکست کشیده شد و اتفاقات دیگری که توسط مافیای رسانه ای این کشورها در حال انجام است نمونه ای از این برنامه ها است که با هوشیاری مسئولین و حضور و مقاومت مردم با رهبری رهبر فرزانه انقلاب راه به جایی نبرده ونخواهد برد.

مرادی با دعوت از عموم مردم برای تماشایی این فیلم مستند، گفت: سوریه، عراق، یمن، افغانستان، لیبی، سودان و بسیاری دیگر از کشورهای منطقه نمونه هایی آشکار از برنامه ریزی این مثلث خطرناک و گروه موسوم به گروه بی است که زمینه نابودی زیرساخت ها و کشته شدن انسان های بی گناه در این کشورها شده است که یک جنایت علیه بشریت بوده و در آینده با برملا شدن چهره واقعی این افراد باید در دادگاه عدل الهی و مردمی به سزای اعمالشان برسند.

وی به اقتدار امروز ملت ایران اشاره کرد و گفت: دیدار رهبر معظم انقلاب با نخست وزیر ژاپن قدرت جهانی کشورمان را به تصویر در آورد و با اتکای به خدای متعال و تقویت نقاط قوت و افزایش همدلی و مقاومت در برابر توطئه ها ی ریز و درشت، آینده ای درخشان برای مردم ایران در انتظار است.

مرادی گفت: تا کنون مستندهای بسیاری درباره حضور داعش و جنگ افروزی آن ساخته شده است اما این بار دوربین مستندسازفیلم تهران دمشق به پشت جبهه‌های مقاومت رفته و وضعیت مردم در شهرهای مختلف سوریه را از زبان خودشان روایت کرده است.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان با تقدیر و تشکر از قرارگاه خاتم الاوصیاء استان کردستان در مشارکت در اکران این مستند، گفت: این مستند ریشه‌های اجتماعی اعتراضات گروهی از مردم تا شکل‌گیری بحران در سوریه را جستجو می‌کند و تلاش دارد تصویری از وضعیت مردم شهرهای مختلف سوریه را پس از گذشت ۷ سال از جنگ ارائه کند. روایت این مستند در فضای اجتماعی ایران و سوریه در رفت و آمد است و به برخی اتفاقات داخلی کشورمان نیز می‌پردازد.

تهران دمشق به کارگردانی سید محمدعلی صدری‌نیا ساخته شده و مرکز مستند صور تهیه‌کننده آن است و در آن علی محمد زاده و اسحاق ریاحی به عنوان مشاور، احسان فروغی دستیار تهیه کننده، محمد امین فرج اللهی دستیار کارگردان، سید مهدی حسینی تصویر بردار بخش سوریه، مهدی اصلانی تصویر بردار بخش ایران، سید حسین موسوی صدابردار، سید محمد علی صدری نیا به عنوان تدوینگر، اسحاق عاطفی به عنوان دستیار تدوین، محمد حسن فلاح به عنوان گرافیست و مسیح موحدیان عطار به عنوان مترجم کارگردان این فیلم مستند را همراهی نموده اند.

مستند تهران دمشق به نویسندگی و کارگردانی علی صدری نیا، ساعت ۲۱:۳۰ چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸ توسط حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان پیش از برگزاری کنگره ۵۴۰۰ شهید استان کردستان در سالن شماره ۱ پردیس سینمایی بهمن سنندج اکران می شود.