موسیقی آوازی محور موضوعی یک جشنواره شد/ تجلیل از چند مداح

دومین نشست شورای سیاستگذاری و اتاق فکر چهارمین جشنواره آواها و نواهای رضوی در حالی برگزار شد که توجه به سطح کیفی گروه‌ها و هنرمندان شرکت کننده مورد تأکید قرار گرفت. به گزارش سینما خراسان به نقل از ستاد خبری و اطلاع رسانی چهارمین جشنواره آواها و نواهای رضوی، دومین نشست شورای سیاستگذاری و اتاق […]


دومین نشست شورای سیاستگذاری و اتاق فکر چهارمین جشنواره آواها و نواهای رضوی در حالی برگزار شد که توجه به سطح کیفی گروه‌ها و هنرمندان شرکت کننده مورد تأکید قرار گرفت.

به گزارش سینما خراسان به نقل از ستاد خبری و اطلاع رسانی چهارمین جشنواره آواها و نواهای رضوی، دومین نشست شورای سیاستگذاری و اتاق فکر چهارمین جشنواره آواها و نواهای رضوی با حضور تعدادی از هنرمندان و مدیران اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران برگزار شد.

برگزاری یک جشنواره موسیقایی با هدف معنوی

محمدحسین اسماعیلی معاون هنری سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران در این نشست ضمن ارائه گزارش مختصری از روند امور اجرایی، اهداف جشنواره را یادآور شد و گفت: جشنواره فرهنگی و هنری امام رضا علیه السلام با رویکرد بهره گیری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بالقوه حوزه فرهنگ منور رضوی و با هدف معرفی و ترویج فضائل و مناقب حضرت امام رضا علیه السلام با استفاده از ابزارهای هنری و در سطح کلان ارتقا سطح دانش معنوی مردم با ارزش‌های دینی و سیره زندگانی آن امام رئوف برگزار می‌شود که این مهم جز با برنامه ریزی های مدون و دقیق میسر نخواهد بود.

وی تشکیل اتاق‌های فکر را اصلی ترین مرکز تبادل اطلاعات و تصمیم گیری دانست و افزود: برگزاری نشست‌های تخصصی برنامه‌های موضوعی جشنواره تحت عنوان اتاق فکر می‌تواند با استفاده از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های موجود و بالقوه هنری و تأثیرگذاری آن در برگزاری هر چه بهتر جشنواره تعیین کننده باشد. البته در جشنواره چهارم موسیقی آوازی، محور جشنواره خواهد بود و ما باید با بهره گیری از محضر اساتید و اعضای شورای سیاستگذاری برنامه‌های اجرایی این جشنواره را حول این محور تعریف کنیم.

اسماعیلی گفت: جشنواره آواها و نواهای رضوی با چهار دوره برگزاری اکنون به بلوغ رسیده است لذا می‌تواند پایه گذار یک جریان مثبت در موسیقی آئینی کشور باشد. از طرفی سنوات موفق برگزاری آن مورد توجه و نگاه ویژه بنیاد بین المللی امام رضا (ع) قرار گرفته است، از این حیث برگزاری و نیل به اهداف بزرگ این جشنواره بسیار مهم و از اهمیت ویژه ای برخوردار است. البته با عنایت به مهلت مقرر شده در متن فراخوان تمامی امور اجرایی و توجه به بخش‌های مختلف اعم از بخش‌های رقابتی، ملل، اختتامیه و تقویم اجرایی باید با نهایت دقت و در زمان مقرر انجام پذیرد.

مذاکره با چند هنرمند خارجی و قدردانی از چند مداح

احمد صدری دبیر تخصصی و عضو اتاق فکر چهارمین جشنواره آواها و نواهای رضوی نیز در این جلسه تأکید کرد: بخش کیفی این جشنواره فراتر از جشنواره‌های گذشته مورد توجه است. به همین منظور باید از حداکثر امکانات و با رعایت صرفه جویی و مدیریت هزینه‌ها و همچنین شناسایی هنرمندان واجد شرایط از بهترین و با کیفیت ترین کارها و اجراها در مقیاس کمتر استفاده شود. در این دوره از جشنواره تمامی شرکت کنندگان می‌بایست از طریق ثبت نام در سامانه و تکمیل فرم درخواست و اقدام کنند.

وی افزود: طبق برنامه ریزی های انجام شده مقرر شده است گروه‌های هنری پس از تأیید و اخذ مجوز ورود به جشنواره در قالب گروه‌های مختلف و در ۲ روز در سطح استان تهران و شهرستان‌های تابعه به اجرای موسیقی بپردازند. در بخش ملل هم کارهای خوبی صورت گرفته است و در مرحله مذاکره با هنرمندان چند کشور خارجی هستیم. همچنین در بخش تجلیل‌های این جشنواره قصد داریم از هنرمندانی که در حوزه خوانندگی، مداحی و آهنگسازی فعالیت چشمگیری داشته اند، تجلیل کنیم.

شهرام صارمی، مهیار شادروان، قاسم رفعتی و هوشنگ جاوید نیز نظرات و پیشنهادات تخصصی خود را در زمینه‌ها و بخش‌های مختلف جشنواره ارائه کردند و خواستار توجه جدی به افزایش سطح کیفی جشنواره شدند.

چهارمین جشنواره آواها و نواهای رضوی در قالب هفدهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) همزمان با دهه کرامت از ۱۳ تا ۱۵ تیرماه سال جاری در تهران برگزار می‌شود.