میشل آزاناویسوس رییس داوران جشنواره سارایوو ۲۰۲۰ شد

کارگردان سرشناس فرانسوی ریاست هیات داوران بیست و پنجمین دوره جشنواره فیلم سارایوو را برعهده گرفت. به گزارش سینما خراسان به نقل از ورایتی، میشل آزاناویسوس کارگردان فرانسوی برنده جایزه اسکار، ریاست داوران بیست و ششمین دوره جشنواره سارایوو را که از ۱۴ تا ۲۱ آگوست ۲۰۲۰ (۲۴ تا ۳۱ تیر ۱۳۹۹) برگزار می‌شود، برعهده […]


کارگردان سرشناس فرانسوی ریاست هیات داوران بیست و پنجمین دوره جشنواره فیلم سارایوو را برعهده گرفت.

به گزارش سینما خراسان به نقل از ورایتی، میشل آزاناویسوس کارگردان فرانسوی برنده جایزه اسکار، ریاست داوران بیست و ششمین دوره جشنواره سارایوو را که از ۱۴ تا ۲۱ آگوست ۲۰۲۰ (۲۴ تا ۳۱ تیر ۱۳۹۹) برگزار می‌شود، برعهده گرفت.

این کارگردان ۵۲ ساله پس از شکستش در فرانسه با فیلم جاسوسی «اواس‌اس: ۱۱۷: لانه جاسوسان» با بازی ژان دو ژاردن در نقش اصلی و نیز شکست فیلم «اواس‌اس: ۱۱۷: گم شده در ریو» اکنون در سارایوو دیده می‌شود. این در حالی است که وی سال ۲۰۱۱ با فیلم «آرتیست» یا «هنرمند» در صحنه بین المللی درخشید.

آزاناویسوس سال ۲۰۱۴ با فیلم «جستجو» در جشنواره سارایوو حضور داشت.

میرساد پوریواترا مدیر جشنواره فیلم سارایوو از این کارگردان به عنوان کارگردانی مولف یاد کرد که برای بیان قوی آثارش شناخته می‌شود و همیشه از راه زبان و تاریخ به بازتجربه رابطه با فیلم می‌پردازد.

وی افزود: بیایید به یاد بیاوریم که در هزاره جدید او با فیلم «هنرمند» موجب شد تا همه جهان ظاهراً از یک فرمت منسوخ شده – یعنی فیلم صامت – دوباره لذت ببرند.

جدیدترین فیلم این کارگردان «پرنس گم شده» با بازی عمر سای است که هفته پیش در فرانسه اکران شد و از هفته‌های آینده در دیگر کشورهای اروپایی روی پرده می‌رود. این فیلمساز در عین حال در حال کار بر روی یک فیلم انیمیشن بلند بر مبنای نوشته‌های ژان کلود گرومبرگ است.

کریستی پویو در سال ۲۰۱۰، آری فولمان در سال ۲۰۱۱، کورنل موندراکزو در سال ۲۰۱۲، دنیس تانوویچ در سال ۲۰۱۳، بلا تار در سال ۲۰۱۴، کالین پیتر نتسر در سال ۲۰۱۵، الیا سلیمان در سال ۲۰۱۶، مایکل فرانکو در سال ۲۰۱۷، اصغر فرهادی در سال ۲۰۱۸ و روبن اوستلوند در سال ۲۰۱۹ ریاست جشنواره فیلم سارایوو را برعهده داشتند.