نقد صریح نوجوانان بر «بنیامین»/صحنه‌های خشن برای اکران حذف می‌شود

نشست رسانه‌ای انیمیشن سینمایی «بنیامین» در خلال سی دومین جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان در حالی برگزار شد که این نشست تحت تاثیر انتقادات نوجوانان نسبت به محتوای این فیلم قرار گرفته بود. به گزارش پایگاه خبری سینما خراسان، نشست رسانه‌ای انیمیشن سینمایی «بنیامین» ساخته مسعود عنایتی و به تهیه کنندگی مصطفی مزرعتی شامگاه سه‌شنبه […]


نشست رسانه‌ای انیمیشن سینمایی «بنیامین» در خلال سی دومین جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان در حالی برگزار شد که این نشست تحت تاثیر انتقادات نوجوانان نسبت به محتوای این فیلم قرار گرفته بود.

به گزارش پایگاه خبری سینما خراسان، نشست رسانه‌ای انیمیشن سینمایی «بنیامین» ساخته مسعود عنایتی و به تهیه کنندگی مصطفی مزرعتی شامگاه سه‌شنبه ۲۹ مردادماه در سالن بهمن پردیس سینمایی ساحل اصفهان در خلال برگزاری سی و دومین جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان برگزار شد.

در ابتدای این نشست مزرعتی حسن آبادی عنوان کرد: ما ۶ ماه زمان صرف پیش تولید کردیم که در این مرحله مشغول تکمیل فیلمنامه بودیم و دو سال زمان صرف تولید این اثر شد.

مزرعتی حسن آبادی بیان کرد: ما هنوز در حال هزینه برای این فیلم هستیم این را هم باید بگویم که این فیلم را با ۳ میلیارد تومان ساختیم.

سپس عنایتی درباره داستان این اثر توضیح داد: داستان «بنیامین» یک داستان یک خطی داشت که آن یک خط بر اساس واقعیت بوده است از همین رو ما بقیه داستان فیلم را طبق تخیل خودمان پیش بردیم.

فیلم‌های هالیوودی هم رده سنی ندارند

وی درباره اینکه «بنیامین» مناسب چه سنینی است، گفت: از اول که می‌خواستیم این فیلم را بسازیم رده سنی برایمان اهمیتی نداشت اصلا فیلم‌های شاخص هالیوودی هم به این صورت ساخته می‌شود یعنی رده سنی برایشان چندان اهمیت ندارد.

عنایتی ادامه داد: یک نکته دیگر این است که ما در میانه کار با کمبود بودجه و نیروی تخصصی رو به رو شدیم. این را هم باید بگویم که ما در پیش تولید فیلمنامه کامل داشتیم اما آن را بازنویسی نکرده بودیم، دکوپاژ و استوری برد هم نداشتیم اما کارهای انیمیت را انجام دادیم که البته تا حدودی این کار اشتباه بود. اما توجه داشته باشید که ما حتی دوبلور هم نداشتیم به طوری که یک جاهایی خودم به جای کاراکترها حرف می‌زدم.

این کارگردان توضیح داد: ما نزدیک ۱۵ نیرو داشتیم که ۲۴ ساعته کار می‌کردند یعنی همه کارها را همین ۱۵ نفر پوشش می‌دادند به طوری که یک نفر چندین کار را انجام می‌داد حتی اگر به تیتراژ فیلم توجه کنید می‌بینید که کارهای مختلف را یک نفر انجام داده است.

نقدهای وارد به محتوای فیلم را می‌پذیرم

این کارگردان که به‌طور دائم به دلیل محتوای فیلم مورد نقد نوجوانان قرار می‌گرفت، در ادامه گفت: من قبلاً با همین تم چند فیلم کوتاه ضعیف داشتم اما «بنیامین» اولین ساخته بلند من است با این وجود نقدهای شما را می‌پذیرم و می‌دانم نکاتی که بیان می‌کنید کاملا درست است.

وی سپس در پاسخ به سوال درباره استفاده از کارشناسان مذهبی و روانشناسی در «بنیامین» اظهار کرد: کسی که ساخت این فیلم را به ما سفارش داده بود انواع و اقسام کارشناسان مذهبی و روانشناسی را در اختیارمان قرار داده بود، آنها با یک جاهایی از فیلم مخالفت کردند، ما هم در نظر داشتیم همان قسمت‌ها را از فیلم دربیاوریم ولی وقت نبود ضمن اینکه ما باید برخی از قسمت‌ها را دوباره می‌ساختیم که امکانش نبود.

برای اکران سکانس‌های خشن حذف می‌شود

در ادامه مزرعتی حسن آبادی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه قسمت‌هایی از فیلم خشن است و آیا در نظر دارند که آن قسمت‌ها را برای اکران عمومی حذف کنند یا نه عنوان کرد: ما برای اکران این فیلم سکانس‌هایی را که خشونت دارد، حذف می‌کنیم.

سپس عنایتی درباره اینکه لیپسینک شخصیت‌های این فیلم دچار مشکل است، توضیح داد: نسخه‌ای که دیدید مربوط به سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر بود، آن زمان قرار نبود انیمیشن‌ها در جشنواره حضور داشته باشند اما به یک باره به ما اعلام کردند قرار است در جشنواره انیمیشن داستان باشیم از همین رو ما خیلی سریع فیلم را صداگذاری کردیم درواقع کمبود وقت باعث شد، لیپسینک شخصیت‌ها مشکل داشته باشد اما در حد توان خودمان تلاش کردیم.

این کارگردان درباره اینکه تعداد شخصیت‌های زن در این اثر بسیار کم بودند، عنوان کرد: ما در فیلمنامه اصلی چند شخصیت زن داشتیم اما فیلمنامه که بازنویسی شد کارشناسان آنقدر آن را تغییر دادند که در نهایت خروجی آن چنین شد.

وی سپس درباره اینکه تقریبا تمام شخصیت‌ها به لحاظ ظاهری یک شکل هستند نیز بیان کرد: این موضوع ناشی از بودجه کم ما بود اما به هر حال ما در همین اندازه توان داشتیم.

در این لحظه از نشست این فیلم یکی از خبرنگاران نوجوان جشنواره خطاب به کارگردان عنوان کرد که شما مثل غلام پیروانی در قبال شکست‌ها مدام بیان می‌کنید که «بضاعت ما در همین حد است» که عنایتی اظهار کرد: ما نمی‌گوییم که انیمیشن خوبی ساخته‌ایم ولی بضاعت ما کم بود.

در این بخش مزرعتی حسن آبادی گفت: «بنیامین» اولین انیمیشن گروه ماه بود.‌ باید بگویم که انیمیشن تلفیق هنر و دانش است که بخش زیادی از این دانش از طریق تجربه به دست می‌آید اما نکته بدی که وجود دارد این است که هر انیمیشنی که در ایران ساخته می‌شود با بهترین انیمیشن‌های دنیا مقایسه می‌شود که کار درستی نیست. درباره بودجه این اثر هم باید توضیح بدهم که بخشی از سرمایه این انیمیشن با افراد خصوصی و بخشی با سرمایه عوامل گروه تامین شد.

در پایان این نشست که تحت تاثیر انتقادهای مکرر خبرنگاران نوجوان به محتوای این فیلم قرار گرفته بود، جعفر گودرزی که مسئولیت مدیریت جلسه را به عهده داشت عنوان کرد: فیلم شما به لحاظ محتوایی دچار مشکل است و باید بیشتر روی فیلمنامه کار می‌کردید.