نوای آرامش با اجرای «بربطیان»/ ایران خاستگاه اصلی عود است

گروه موسیقی «بربطیان» به سرپرستی حسین بهروزی‌نیا در آخرین روز از برگزاری سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر یکی از باکیفیت‌ترین اجراهای این دوره را برگزار کرد. به گزارش سینما خراسان، گروه تازه تشکیل شده «بربطیان» به سرپرستی و آهنگسازی حسین بهروزی‌نیا دوشنبه شب ۲۹ بهمن ماه و در آخرین روز از برگزاری سی و […]


گروه موسیقی «بربطیان» به سرپرستی حسین بهروزی‌نیا در آخرین روز از برگزاری سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر یکی از باکیفیت‌ترین اجراهای این دوره را برگزار کرد.

به گزارش سینما خراسان، گروه تازه تشکیل شده «بربطیان» به سرپرستی و آهنگسازی حسین بهروزی‌نیا دوشنبه شب ۲۹ بهمن ماه و در آخرین روز از برگزاری سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر پس از برگزاری کنسرت چند هفته گذشته خود در تالار رودکی تهران یکی از بهترین اجراهای این دوره از جشنواره را برای مخاطبان و علاقه‌مندان موسیقی ایرانی رقم زد. این مجموعه موسیقایی در رپرتوار اجرایی خود که با قطعات متنوعی همراه بود بار دیگر به مخاطبان دوران معاصر موسیقی نشان داد که موسیقی اصیل ایرانی در صورت اجرای درست و اصولی مبتنی بر ذائقه شنیداری مخاطب همچنان می‌تواند دارای مخاطبان فراوانی بوده و همچنان در کانون توجه قرار گیرد.

حسین بهروزی‌نیا که طی سال‌های اخیر عمده فعالیت‌های خود را در خارج از کشور معطوف کرده بود، در این ماه‌ها بار دیگر به کشورمان بازگشته و تصمیم دارد همراه با گروه بربطیان و سایر فعالیت‌هایی که از گذشته در حوزه موسیقی ایرانی داشته فصل تازه‌ای از فعالیت‌ها و برنامه‌های خود را از سر گیرد.

وی در توضیحاتی که پیش از این برای اجرای این کنسرت و فعالیت‌های گروه «بربطیان» گفته بود: سال‌ها بود که در آرزوی تعداد زیادی از نوازندگان عود و بربط روی صحنه در ایران بودم. این ساز باستانی ایران در کشورهای عربی مورد توجه قرار گرفته است و نوازندگان خوبی دارند. ولی متاسفانه در ایران به فراموشی سپرده شده بود و این مرا بر آن داشت که عزم خود را جزم کرده و این ساز را به خاستگاه اصلیش، ایران بازگردانم. تقریبا چهل سال قبل، بربط به صورت تخصیصی در هنرستان موسیقی اموزش داده شد و من اولین هنرجویی بودم که در این رشته فارغ التحصیل شدم و جای بسی خوشحالی است که در این زمان نوازندگان بی شماری مشغول نوازندگی این ساز هستند.

تک نوازی عود حمید خوانساری، چهارمضراب، «باد»، تک نوازی عود امین یساولی، تک نوازی عود بهنام بهنام نیا، «الماس»، دو نوازی امین حیدری و حسین بهروزی نیا، «آهنگ سکوت»، تک نوازی مریم خدابخش، «آفتاب نیمه شب»، دو نوازی دشتی اکبر محسنی، «کولان»، «گل نیشان»، «امان امان» قطعاتی بودند که در این کنسرت پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

حسین بهروزی نیا آهنگساز و سرپرست گروه، حمیدخوانساری، حمید حاصلی، امین حیدری، مریم خدابخش، بهناز بهنام نیا، امین یساولی، فرزاد محمدنژاد و علی سبزواری نوازندگان بربط، بهنام معصومی نوازنده تمبک و سازهای کوبه ای، پژمان نقش بندی نوازنده دف گروه اجرایی کنسرت شب گذشته را تشکیل می‌دادند.