هنرمندان پیشکسوت تجلیل شدند/ حال شهر خوب نمی‌شود مگر به زبان هنر

نخستین جشن نوروزی خانه تئاتر با حضور شهردار تهران شب گذشته در مرکز آفرینش های هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد. به گزارش سینما خراسان به نقل از روابط عمومی خانه تئاتر، نوروزگان، نخستین جشن نوروزی خانه تئاتر با حضور شهردار تهران، مدیرعامل و هیأت مدیره خانه تئاتر، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای […]


نخستین جشن نوروزی خانه تئاتر با حضور شهردار تهران شب گذشته در مرکز آفرینش های هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

به گزارش سینما خراسان به نقل از روابط عمومی خانه تئاتر، نوروزگان، نخستین جشن نوروزی خانه تئاتر با حضور شهردار تهران، مدیرعامل و هیأت مدیره خانه تئاتر، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران، مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی و جمع دیگری از مسئولان فرهنگی و شهری و صدها هنرمند تئاتر شامگاه ۲۰ اسفند در مرکز آفرینش‌های هنری کانون پرورش فکری کودک و نوجوان برگزار شد.

پیش از شروع جشن مراسم درختکاری با حضور هنرمندان پیشکسوت و هیأت مدیره خانه تئاتر برگزار شد که در آن درخت‌هایی به نام هنرمندان پیشکسوت تئاتر همچون اسماعیل خلج، سعید پورصمیمی و … در محوطه کانون پرورش فکری کودک و نوجوان کاشته شد.

سپس مهمانان توسط گروه حاجی فیروزها به سالن مرکز آفرینش‌های هنری کانون پرورش فکری هدایت شده و جشن با تلاوت قرآن کریم و پخش سرود ملی آغاز شد. در ابتدا گروه حاجی فیروزها به رهبری جواد انصافی تصنیفی نوروزی به اجرا در آوردند و سپس اصغر همت به عنوان مجری این جشن روی صحنه رفت.

همت فرهنگ هر ملتی را نشأت گرفته از آداب و رسوم آن ملت دانست و گفت: من در طول این شش دهه زندگی‌ام فکر می‌کردم فرهنگ یک ملت غیر قابل تغییر است اما فهمیدم مسائلی هستند که فراموش می‌شوند. هیچ گاه هیچ شرایطی نمی‌تواند نوروز را از ما بگیرد، بهار و نوروز، فقر و مکنت نمی‌شناسد. ما در فقر هم باشیم نوروز را جشن می‌گیریم. تنها چیزی که ما را زنده نگه می‌دارد امید است.

سپس همت از شهرام گیل آبادی، مدیرعامل خانه تئاتر برای برگزاری این جشن تشکر و از او برای سخنرانی دعوت کرد.

شهرام گیل آبادی در ابتدا این جشن را حاصل تلاش و به پشتوانه هیأت مدیره خانه تئاتر دانست و از شهردار تهران و همکارانش برای کمک در برپایی این جشن تشکر کرد و افزود: در اردیبهشت تئاتر نیز جشن بزرگی با جمعی دو هزار نفره، به مناسبت هفته تئاتر در برج میلاد خواهیم داشت که در آن نمایش‌های آئینی بیشتری به مردم معرفی خواهد شد.

مدیرعامل خانه تئاتر در ادامه به سه نکته اشاره و بیان کرد: نوروز جشن مهرورزی، پیوستگی، همگرایی و تحول است و خانه تئاتر باید با نظم و همگرایی روز به روز به سمت تشکلی منسجم و پیشرو برای استیفای حقوق صنفی هنرمندان حرکت کند. ما نیاز به مهربانی و انسجام بیشتری داریم.

وی افزود: مسئولان باید قدرشناس هنرمندان، اندیشمندان و نخبگان باشند. شایسته نیست هنرمندان که پیشگامان فکری جامعه هستند در سختی و بی‌سامانی در سیستم کشور زندگی کنند. شهر همانند موجودی زنده است و هنرمندان تئاتر می‌توانند با آثاری هنری خود، روح تازه‌ای به شهر ببخشند. تئاتر می‌تواند در هر جامعه‌ای توسعه اندیشه به وجود آورد. هنرمندان تئاتر توانایی لازم برای آموزش مهارت‌های اجتماعی به شهروندان را دارند. کاش می‌توانستیم با همکاری منسجم‌تر با شهرداری تهران یک کار عظیمی را در نوروز امسال آغاز کنیم.

گیل آبادی سپس خطاب به شهردار تهران گفت: آقای شهردار اعضای ۴ هزار نفره تئاتر آماده هستند که در توسعه فکری شهر کمک کنند و به شهر روح تازه‌ای ببخشند. من این آمادگی را به نمایندگی هیات مدیره و اعضای خانه تئاتر اعلام می‌کنم که ما برای آموزش‌های شهروندی، شهری و مهارتی شهر همانند شهرهای پیشرو دنیا آمادگی لازم را برای کمک به توسعه فکی شهر داریم.

در ادامه مراسم نقالی و شاهنامه خوانی توسط محمد معجونی اجرا شد.

در بخش بعدی مراسم از پیشکسوتان تئاتر، شهلا ریاحی، سعید پورصمیمی، صدیقه کیانفر، شمسی فضل الهی، اسماعیل خلج، آزیتا لاچینی، داریوش اسد زاده، پری صابری، ژاله علو، مهین میهن، پری امیرحمزه با حضور پیروز حناچی شهردار تهران، ایرج راد، بهزاد فراهانی، شهرام کرمی شهرام گیل آبادی و محمدجواد حق شناس قدردانی شد و از فردوس کاویانی نیز یاد شد.

سپس اصغر همت با اعلام تولد رضا بابک تولد وی را تبریک گفت و رضا بابک به همراه گروه حاجی فیروزهای جشن روی صحنه آمد و از حاضرین تشکر کرد.

آزیتا لاچینی و توران مهرزاد نیز در سخنانی کوتاه از حاضران و خانه تئاتر به خاطر برگزاری این مراسم تشکر کردند.

در ادامه مراسم پیروز حناچی، شهردار تهران نیز پس خواندن بیت «درخت دوستی بنشان که کام دل به بار آرد / ‏نهال دشمنی برکن که رنج بی شمار آرد» دوستی را نشانه همدلی و رشد جامعه خواند و افزود: امیدوارم سال جدید، سالی میمون و سرشار از سلامتی برای همه باشد.

سپس گروه حرکت خانه تئاتر به رهبری علی علیایی نژاد رقص بندری و ترکی را اجرا کردند. هیچ گاه هیچ شرایطی نمی‌تواند نوروز را از ما بگیرد، بهار و نوروز، فقر و مکنت نمی‌شناسد. ما در فقر هم باشیم نوروز را جشن می‌گیریم چون تنها چیزی که ما را زنده نگه می‌دارد امید است

در ادامه محمد جواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران در سخنانی گفت: در روزگاری که برای مردمان این سرزمین بسیار سخت است جز این از خانه تئاتر برنمی‌آید که این‌طور مردم را شاد کنند. این جایگاه هنر است که می‌تواند جشن و شادی را به مردم هدیه کند.

حق‌شناس ادامه داد: بزرگان تاریخ فرهنگ این سرزمین خود را فدا و قربانی مردم می‌کنند و عمری را برای شادی این مردم و بیان حقایق تلاش کرده‌اند. چگونه باید سپاسگزار این همه ایثار باشیم.

وی سپس با اشاره به تجلیل شدگان این جشن با بیان اینکه جامعه ما امروز وامدار هنر این بزرگان است، گفت: چرا ما نباید نمادهای عمو نوروز و ننه سرما را در میادین شهر داشته باشیم. تشکر می‌کنم که امروز در این جشن عمو نوروز و حاجی فیروز و ننه سرما نمادهای این مراسم هستند. مدت‌هاست که در شهر ما حاجی فیروزی که نوید دهنده روزهای بهاری نوروز است، نماد تکدی‌گری شده است.

وی ادامه داد: باعث افتخار ماست که بتوانیم از اهالی هنر کارنامه قبولی بگیریم. رویکرد فرهنگی شورای شهر در همین راه حرکت می‌کند با این وجود که راه سختی داریم‌. اگر نگران آلودگی و بی‌نظمی شهرمان هستیم، چه کار باید کنیم تا حال این شهر خوب شود. نمی‌شود به این نقطه رسید مگر با زبان هنر.

پس از سخنان حق شناس هفت سین خوانی توسط گروه حاجی فیروزها اجرا شد و سپس به درخواست یکی از حاجی فیروزها اسماعیل خلج نیز ۲ رباعی از سروده‌های خود را برای حضار خواند.

در ادامه ایرج راد رئیس هیات مدیره خانه تئاتر نیز طی سخنانی کوتاه، سال خوبی را برای مردم آرزو کرد و گفت: امیدوارم هنرمندان تئاتر همواره روی صحنه باشند.

جشن با پرده خوانی داود فتحعلی بیگی و حافظ خوانی علی بی غم ادامه یافت.

سپس شمسی فضل‌الهی درباره حاجی فیروزها، گفت: سیاه‌های ایران که ما با عشق نگاه شأن می‌کردیم آفریقایی نیستند، ما سمک عیار را داریم. در میان عیاران موجوداتی زرنگ و بسیار شیرین زبان بودند که حاجی فیروز نام داشتند.

اصغر همت نیز در تأیید سخنان فضل الهی با گلایه از صدا و سیما گفت: نشان دادن ساز، روی سیاه و کف زدن گناه نیست.

این جشن که هنرمندان بسیاری از خانواده تئاتر در آن شرکت داشتند با دعوت حاجی فیروزها از حضار برای صرف شام پایان یافت.