ورود هنرمندان به گالری ژاله با «پاسپورت»

«پاسپورت» عنوان نمایشگاه گروهی سلف پرتره هنرمندان نقاش است که از ۲۶ بهمن ماه تا هفتم اسفندماه در گالری «ژاله» میزبان علاقه‌مندان خواهد بود. به گزارش سینما خراسان به نقل از روابط عمومی نمایشگاه، سعید نودهی کیوریتور نمایشگاه «پاسپورت» گفت: هنرمندان با کشیدن سلف پرتره تلاش می‌کنند تا تحلیلی شخصی از خودشان ارائه بدهند و […]


«پاسپورت» عنوان نمایشگاه گروهی سلف پرتره هنرمندان نقاش است که از ۲۶ بهمن ماه تا هفتم اسفندماه در گالری «ژاله» میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

به گزارش سینما خراسان به نقل از روابط عمومی نمایشگاه، سعید نودهی کیوریتور نمایشگاه «پاسپورت» گفت: هنرمندان با کشیدن سلف پرتره تلاش می‌کنند تا تحلیلی شخصی از خودشان ارائه بدهند و در طول تاریخ هنرمندانی چون رامبرانت، ون گوگ، گوگن، پیکاسو، ماتیس و… هر یک به تعبیری «خود» را در مقابل «خود» قرار داده اند و سلف پرتره خودشان را کشیده اند.

کیوریتور نمایشگاه «پاسپورت» ادامه داد: سلف پرتره هویتی است که هنرمند از خودِ مهار شده در وجودش تصویر می‌کند، رو در رو ترین حالت ممکن از مواجهه با خود است. اما این بار هنرمندان در کنار تحلیل هویت شخصی خود در اثر با هویتی ثانویه به نام پاسپورت مواجهه هستند و حاصل این تلاقی نتیجه اثر هنری آنها را می‌سازد.

وی افزود: زمانی که برای خرید به فروشگاه لوازم هنری رفته بودم، ایده اصلی نمایشگاه پاسپورت با دیدن بوم‌هایی در ابعاد کوچک به ذهنم خطور کرد، تصمیم گرفتم با کوچکتر کردن ابعاد این بوم‌ها به اندازه عکس‌های ۴ در ۶ سانتمیتر که مختص پاسپورت است، نمایشگاه گروهی را برپا کنم.

نودهی ادامه داد: پس از نوشتن استیتمنت نمایشگاه با ۵۳ هنرمند تماس گرفتم و از آن‌ها برای شرکت در این نمایشگاه دعوت کردم اما در نهایت ۴۴ هنرمند با ۴۴ سلف پرتره در این نمایشگاه حضور یافتند و هر یک از هنرمندان برای ارائه هویتی جهانی اندازه ای به بزرگی ۴ در ۶ سانتی متر در اختیار داشتند تا تعریفی از خود ارائه بدهند.

به گفته نودهی، نمایشگاه «پاسورت» نگاهی جانبدارانه و صرفا منتقدانه به سوی واژه سلف پرتره در فضای اجتماعی نیست، بلکه رویکردی رئالیسی در دل خود دارد، رئالیستی که در معنا جای می‌گیرد.

در این نمایشگاه، سلف پرتره‌های علیرضا آدم بکان، فرشاد آل خمیس، پونه اوشیدری، سعید احمدزاده، ابوسعید اسدی، رامین اعتمادی بزرگ، محمود باجلان، هما بذرافشان، محمد جعفر پاکروان، علیرضا پویا، علی پیروز، حسین تمجید، مهرداد جعفری، محسن جمالی نیک، شبنم جهانشاهی، علیرضا چلیپا، وحید چمانی، مصطفی چوبتراش، داریوش حسینی، مرتضی خسروی، نسیم داوری، آناهیتا درگاهی، هومن درخشنده، مهدی راحمی، دنیا رستمی، مجتبی رمزی، مسیب زارع، میلاد زینلی، امید شایان، علی شفیع آبادی، فرشید شیوا، اوژن شیرافکن، کامبیز صبری، نجوا عرفانی، کیانا غیایی، حمید فام، مهسا کریمی زاده، نجمه کزازی، مسعود کشمیری، محمد مساوات، فرهاد مفوز، سپیده نوری، شادی نویانی و مرتضی یزدانی در معرض دید مخاطبان قرار می‌گیرد.

نمایشگاه «پاسپورت» از ۲۶ بهمن ماه تا هفتم اسفند ماه در گالری «ژاله» واقع در خیابان کریم خان، خیابان ایرانشهر، کوچه نوشهر، پلاک سه میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.