پروژه «هفت شب، هفت کافه» آغاز شد/ روایتی از پیام دهکردی

پیام دهکردی بازیگر و کارگردان تئاتر با هدف ترویج مطالعه پروژه نمایشی «هفت شب، هفت کافه» را از شهر کتاب مرکزی تهران آغاز کرد. به گزارش سینما خراسان، پیام دهکردی بازیگر و کارگردان تئاتر پس از برپایی چند اجرای نمایشی در شهر لاهیجان با هدف ترویج مطالعه پروژه نمایشی «هفت شب، هفت کافه» را از […]

پیام دهکردی بازیگر و کارگردان تئاتر با هدف ترویج مطالعه پروژه نمایشی «هفت شب، هفت کافه» را از شهر کتاب مرکزی تهران آغاز کرد.

به گزارش سینما خراسان، پیام دهکردی بازیگر و کارگردان تئاتر پس از برپایی چند اجرای نمایشی در شهر لاهیجان با هدف ترویج مطالعه پروژه نمایشی «هفت شب، هفت کافه» را از روز شنبه ۲۹ دی ماه در شهر کتاب مرکزی تهران آغاز کرد. این پروژه پس از اجرا در شهر کتاب مرکز میزبان علاقه مندان در دیگر مراکز مختلف دیگر نیز خواهد بود.

وی درباره فعالیت های آتی این پروژه توضیح داد: در شبهای آینده راس ساعت ۱۸ به ترتیب شهرکتاب «وارطان»، «کافه هایکو»، «کافه تی آرت»، «شهرکتاب الف»، «موزیکافه خرابات»، «کافه نشین» اجرا خواهیم داشت. در این اجرا خوانی قطعاتی از مجموعه «فرقی نمی کند» نوشته آگوتا کریستف، «شهادت یا یک کم آسایشی که داریم» نوشته تادئوش روژه‌ویچ، بخشی از اشعار استاد سید علی صالحی و البته چند خطی از شکسپیر توسط هنرجویان دوره پیشرفته ی صدا و گفتار موسسه فرهنگی هنری «امید» خوانش و اجرا می شود.

این هنرمند ادامه داد: من و عارفه لک چندی پیش تصمیم گرفتیم که با استفاده از دانشجویان کارگاه تخصصی صدا و گفتار، با رویکرد بازترویج کتابخوانی و نگاه جدیدی به مقوله مطالعه، کتابخوانی را با نمایش های محیطی پیوند بزنیم، موضوعی که می تواند هم جذاب باشد و هم مردم را ترغیب کند که مطالعه داشته باشند، این اتفاق از لاهیجان شروع شد و آنقدر موفق بود که تصمیم گرفتیم در تهران هم تکرارش کنیم. بدون شک یکی از بلاهای روزگار ما که به باور من «ام البلا» است، پدیده نوظهور جعلی و بی هویتی به نام دنیای مجازی است، اینستاگرام، تلگرام و مواردی دیگر هیولاهایی هستند که خسران آنها در دهه آینده خودش را نشان خواهد داد، نسل های جدید خواهند آمد و ما را با عوارض جدید روبه رو خواهند کرد.ما برای رشد و تعالی به عمیق شدن در پدیده ها نیاز داریم و آنچه تدقیق و درنگ را ایجاد می کند مقوله کتاب و اندیشیدن در عمق فهوای کتاب است

مدرس، سرپرست و طراحان اجرای «هفت شب، هفت کافه» با بیان اینکه برای رسیدن به اندیشه نیازمند خیال، تصویرسازی و رسیدن به ایماژهای درست و قدرتمند هستیم، اظهار کرد: این اتفاق میسر نمی‌شود مگر اینکه همنشین همیشگی ما کتاب و تدقیق در آن باشد. خوانش صدها جلد کتاب نهایتا سواد را در ما بالا خواهد برد، اما آنچه منجر به ایجاد فرهنگ می‌شود نشست این کتابخوانی‌هاست؛ بی‌شک تا زمانی که ما به عمق حرکت نکنیم علی‌رغم روزگار شتابان امروز ره به جایی به عنوان رفتار بنیادین نخواهیم برد، کمپین‌ها شکل می‌گیرند، هشتگ‌ها زده می‌شود اما برای ایجاد یک اجرا مثل اجرای امروز حجم زیادی زمان و تمرین برای قدرتمندتر کردن ابزاری به نام گفتار طی شده است. به هر ترتیب من آرزو می‌کنم همه ما برای حفظ سرزمینمان به معنای واقعی به کتاب خوانی، عمیق نگری و دقت در جهان پیرامونمان رجعت کنیم.

اجراهای «هفت شب، هفت کافه» تا ۶ روز آینده هر روز ساعت ۱۸ برپا خواهد بود و حضور در این اجرا خوانی برای عموم آزاد و رایگان است.