چرا شهر مشهد به سالن تاتر مجهز نیاز دارد؟

  تاتر مشهد هنری صد و نه ساله است، هنری مملو از تجربه و اندوخته‌های ناب فرهنگی که باید قدر و منزلتش را دانست و از تجربه های بهامندِ این پیرِ کهنِ سالخورده یِ توانمند و گرانسنگ بهره کافی و وافی بُرد. این هنرِ کهن که بسان پدربزرگی مهربان و دلسوز، پیرامون خود را پر […]

 

تاتر مشهد هنری صد و نه ساله است، هنری مملو از تجربه و اندوخته‌های ناب فرهنگی که باید قدر و منزلتش را دانست و از تجربه های بهامندِ این پیرِ کهنِ سالخورده یِ توانمند و گرانسنگ بهره کافی و وافی بُرد.

این هنرِ کهن که بسان پدربزرگی مهربان و دلسوز، پیرامون خود را پر از نوه و نبیره و نتیجه می‌بیند و می باید به خواست و نیازهای آنان توجه نماید، خود نیاز به خانه ای بزرگ و سرایی درخور، به اندازه شأن و شکوهش دارد تا بتواند تمامی جمع این خانواده بزرگ و پر جمعیت را (که هر روز بر تعداد و نفراتشان افزوده می‌شود)، بر گرد خویش مجتمع نماید و برای فرزندانش امکانات اندوختن تجربه و تعالی را فراهم آورد.

تاتر در هر جامعه، ریشه در فرهنگ آن جامعه دارد و با این هنر است که میزان رشد و بالندگی و یا سقوط و زوال فرهنگی هر جامعه بازشناخته می‌شود.

بی شک هر جامعه‌ای که از تاتری بالنده برخوردار است، آن جامعه دارای رشد فرهنگی والاتری می‌باشد. پس ارزش گذاری بر وجود و وجوب هنر تاتر در هر جامعه‌، یک ضرورت بلاتردید است.

داشتن سالن خوب نمایش در هر شهر اولین نیاز فرهنگی آن شهر محسوب می‌شود و شهر بزرگ و هنرخیز مشهد با آن سبقه یکصد و نه ساله تاتری و این ترافیک عظیم و عجیب و پرحجم هنرمندان و اجراهای تاتری که بعضاً برای نوبت سالن باید ماه‌های متمادی در انتظار بمانند، نیاز مبرمی به ساخت و ایجاد سالن‌های بیشتر، بهتر، فنی تر و دارای امکانات عظیم تر دارد.

بی تردید و بدور از اغراق و بزرگ‌نمایی باید اذعان داشت که قدمت و بزرگی تاتر مشهد نیاز به حمایت بیشتر و بهتری دارد که همه ارگان‌ها و ادارات شهر باید به این مهم توجه و نگاه ویژه‌ای داشته باشند.

خبر احداث مجموعه جدید و مجهز تاتر شهر مشهد که قرار است در دهه کرامت به همت شهرداری و شورای شهر مشهد کلنگ زده شود، خبر خوبی بود که اهتمام مسئولین شهر را به وجوب داشتن مکان‌های بهتر برای عرضه محصولات هنری بویژه تاتر می‌رساند.

بر خود لازم دانستم این همیت و اندیشه نیکو را به فال نیک گرفته و بعنوان یک عضو کوچک از خانواده بزرگ این هنر سازنده و سالم از همه دست اندرکاران ساخت این مجموعه در هر پست و مقامی که هستند از استاندار و شهردار و شورای شهر گرفته تا اوستا و کارگری که در ساخت مجموعه تاتر شهر نقش و حضور خواهند داشت، تشکر نمایم.

نیت تان حق، حق نگهدارتان.

حمیدرضا سهیلی. نویسنده و پژوهشگر تاتر مشهد