کنسرت ویژه ساز «باغلاما» برگزار می‌شود/ تلاش برای آموزش اصولی

مسترکلاس و کنسرت ویژه ساز «باغلاما» با حضور «علیشاهین» نوازنده صاحب سبک این ساز و رشاد شالپوش در تهران برگزار می‌شود. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سینما خراسان، رشاد شالپوش برگزارکننده کنسرت و مسترکلاس گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته ساعت ۱۹ روز جمعه چهاردهم تیر ماه کنسرتی با محوریت ساز «باغلاما» با حضور علشاهین، مژگان […]


مسترکلاس و کنسرت ویژه ساز «باغلاما» با حضور «علیشاهین» نوازنده صاحب سبک این ساز و رشاد شالپوش در تهران برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سینما خراسان، رشاد شالپوش برگزارکننده کنسرت و مسترکلاس گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته ساعت ۱۹ روز جمعه چهاردهم تیر ماه کنسرتی با محوریت ساز «باغلاما» با حضور علشاهین، مژگان حسینی (نوازنده قانون)، ژیوان وفاخواه (نوازنده کلارینت)، محمد شعبانی (نوازنده پرکاشن) و مرتضی عابدی (نوازنده بندیر و داربوکا) برگزار می‌شود. در ا ین کنسرت قطعه‌هایی از موسیقی ترکی، آذری و کردی اجرا می‌شود. در این کنسرت دو قطعه از ساخته‌های علیشاهین است و دیگر قطعه‌ها از موسیقی فولکلور انتخاب شده‌اند.

شالپوش درباره برگزاری مسترکلاس «باغلاما» تاکید کرد: هدف از برگزاری این مسترکلاس این است که اگر سازی را می‌نوازیم، باید با اصول بنیادی آن ساز آشنا باشیم. وقتی ساز را به درستی شناختیم آنگاه می‌توانیم از توانایی‌های این ساز استفاده کنیم. پس باید هر ساز را به صورت بنیادی بشناسیم. این طور نیست که وقتی نواختن یک ساز را یاد گرفتیم، بتوانیم تکنیک‌های همان ساز را روی سازهای دیگر هم استفاده کنیم.

وی ادامه داد: «باغلاما» در ایران جا افتاده است و گروه‌های بسیاری از این ساز استفاده می‌کنند. گاهی دیده می‌شود که انگشت‌گذاری این ساز به سبک سه تار و یا گیتار انجام می‌شود. ما با برگزاری این مسترکلاس می‌خواهیم که همه چیز در نواختن این ساز به صورت اصولی انجام شود. «باغلاما» در نواختن موسیقی کردی و آذری استفاده می‌شود. البته امروز شاهدیم که این ساز در نواختن سبک‌های پاپ و حتی اسپانیش و جَز هم به کاربرد دارد.

وی ادامه داد: مسترکلاس پیش رو هم برای هنرجویان باسابقه و هم هنرجویان مبتدی است. در پایان مسترکلاس یک ملودی به شرکت کنندگان داده می‌شود و تکنیک‌های اجرای این ملودی را به آنها آموزش می‌دهیم. در نهایت این ملودی را در آخرین جلسه مسترکلاس، یعنی روز جمعه و با حضور همه اجرا می‌کنیم و حاصل این اجرا را ضبط و منتشر می‌کنیم. ضمن اینکه امروز چهارشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۸، نخستین جلسه از مسترکلاس «باغلاما» از ساعت ۱۶ برگزار می‌شود. در این جلسه توضیحاتی درباره ساز باغلاما و هر آنچه مربوط به این ساز است، ارائه می‌شود.

در مسترکلاس «باغلاما» بخش پایه، تئوری و انگشت‌گذاری‌ها را رشاد شالپوش و بخش‌های آکوردگذاری و تکنیک‌های این ساز را علیشاهین آموزش می‌دهد.

مستر کلاس و کنسرت علیشاهین در آمفی‌تئاتر سرای محله زعفرانیه واقع در پارک ریحانه برگزار می‌شود