گروه«لیله القدر» به ارمنستان رفت/ اجرایی در رثای بنیانگذار انقلاب

یکی از اعضای گروه هم‌خوانی «لیله القدر» از حضور این مجموعه در کشور ارمنستان برای اجرای چند برنامه با موضوعات ماه مبارک رمضان، رحلت امام خمینی(ره) و عید سعید فطر خبرداد. صالح دریایی فرد مدیر گروه هم خوانی «لیله القدر» در گفتگو با سینما خراسان توضیح داد: همیشه مناسبت‌های ملی و مذهبی بستری مناسب برای […]


یکی از اعضای گروه هم‌خوانی «لیله القدر» از حضور این مجموعه در کشور ارمنستان برای اجرای چند برنامه با موضوعات ماه مبارک رمضان، رحلت امام خمینی(ره) و عید سعید فطر خبرداد.

صالح دریایی فرد مدیر گروه هم خوانی «لیله القدر» در گفتگو با سینما خراسان توضیح داد: همیشه مناسبت‌های ملی و مذهبی بستری مناسب برای صدور فرهنگ ناب اصیل ایرانی – اسلامی به دنیاست. از همین رو گروه هم خوانی «لیله القدر» به عنوان مجموعه‌ای خلاق و نوآور در زمینه اجراهای هم آوایی با دعوت مرکز فرهنگی ایرانیان در کشور ارمنستان به این کشور عزیمت کرده و به اجرای برنامه می‌پردازد.

وی ادامه داد: اجرای برنامه‌هایی با موضوع مناسبت‌های پیش رو از جمله ماه مبارک رمضان، رحلت امام خمینی (ره)، عید سعید فطر و دیگر موضوعات فرهنگی به زبان‌های مختلف از جمله فارسی، عربی، انگلیسی و روسی از جمله فعالیت‌های ما در این سفر خواهد بود. این در حالی است که اجرای یک قطعه با موضوع «زندگی در راستای گفتگوی ادیان توحیدی» با زبان ارمنی در حضور دانشجویان ایرانی بخش دیگری از برنامه های ما را تشکیل می‌دهند.

دریایی فرد گفت: طبق برنامه‌ریزی انجام شده گروه بین المللی «لیله القدر» علاوه‌بر حضور در دانشگاه ایروان، در سفارت جمهوری اسلامی ایران، م سجد جامع ایروان و مسجد کبود به اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی هنری خواهد پرداخت که امیدوارم بتواند مورد توجه مخاطبان قرار گیرد.

گروه هم‌خوانی «لیله القدر» از جمله گروه‌های فعال موسیقی مذهبی است که از دو دهه پیش فعالیت خود را در حوزه اجرای آثار موسیقایی مرتبط با قرآن و اهل بیت آغاز کرده است. این گروه که در ابتدا به‌عنوان یک مجموعه فعال در حوزه تواشیح مورد توجه مخاطبان قرار گرفت علاوه بر اجرای چند زبانه آثارشان سبک جدیدی از هم‌خوانی آثار مذهبی را شکل داده و با به کار گرفتن موسیقی تلاش کردند فضای متفاوتی از اجراهای این چنینی را ارایه دهند.

شیوه‌ای که گروه هم خوانی «لیله القدر» طی سال‌های اخیر پیش گرفته، شیوه‌ای رایج در کشورهایی چون لبنان، سوریه، ترکیه و برخی دیگر از کشورهای اسلامی است. ضمن اینکه در سال‌های اخیر و پس از فعالیت مجموعه‌هایی چون «لیله القدر» گروه‌های نوظهور دیگری نیز در ایران مشغول به فعالیت شده‌اند.