«۲۳ نفر» به‌روایت یکی از بیست و سه نفر

یکی از آزادگان نوجوان ماجرای بیست و سه نفر، ضمن اشاره به اینکه بیش از ۹۰ درصد روایت فیلم «۲۳ نفر» به واقعیت نزدیک است، بیان کرد ما می‌خواستیم سربلند به ایران بازگردیم. به گزارش سینما خراسان، ‌ یحیی دادی‌نسب یکی از ۲۳ رزمنده نوجوانی است که قبل از آزادسازی خرمشهر توسط نیروی عراقی دستگیر […]

یکی از آزادگان نوجوان ماجرای بیست و سه نفر، ضمن اشاره به اینکه بیش از ۹۰ درصد روایت فیلم «۲۳ نفر» به واقعیت نزدیک است، بیان کرد ما می‌خواستیم سربلند به ایران بازگردیم.

به گزارش سینما خراسان، ‌ یحیی دادی‌نسب یکی از ۲۳ رزمنده نوجوانی است که قبل از آزادسازی خرمشهر توسط نیروی عراقی دستگیر شده بودند و حالا سرگذشت‌شان دستمایه ساخت فیلمی با عنوان «۲۳ نفر» به کارگردانی مهدی جعفری شده است.

دادی‌نسب پس از رونمایی از «۲۳ نفر» در سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر در گفتگو با سینما خراسان درباره این فیلم گفت: می‌توانم بگویم بیش از ۹۰ درصد از این فیلم با واقعیتی که در دوره اسارت آن را تجربه کردیم، هماهنگ است و همه اتفاقاتی که در فیلم نشان داده شده، در واقعیت نیز رخ داده است. در واقع با دیدن این فیلم به آن دوران بازگشتیم.

وی با اشاره به اینکه هنگام اسارت ۱۴ ساله بود، بیان کرد: با دیدن این فیلم بغض گلویمان را گرفت و تمام آن روزها به خاطرمان آمد، مهدی جعفری پیش از نگارش این فیلم، مستندی ساخته بود و با تک تک ۲۳ نفر مصاحبه کرده و خاطرات آنها ضبط شده است.

دادی‌نسب درباره انتخاب فرزندش برای بازی در نقش خود توضیح داد: در یک گردهمایی در مشهد حضور داشتیم که مهدی جعفری به همراه ابراهیم حاتمی‌کیا نیز در آن حضور داشتند، در آن مراسم پسر من را دیدند و پیشنهاد بازی وی به جای من را دادند که من نیز از این امر استقبال کردم.

یحی دادی‌نسب به همراه پسرش در پشت‌صحنه «۲۳ نفر»

وی تاکید کرد: من از بین ۲۳ نفر، تنها کسی بودم که پسرم در همان سن و سالی بود که اسیر شده بودیم، فرزندان دیگران یا بزرگتر و یا کوچکتر از سنشان بودند. فکر می کنم بازی پسرم در این فیلم بسیار خوب بود، چرا که تا به حال جلوی دوربین نرفته بود و بسیار کم‌رو هم هست.

این آزاده دوران دفاع مقدس درباره اینکه آن زمان بعد از شنیدن اینکه ایران آنها را قبول نمی‌کند چه حس و حالی داشته، گفت: ما آن زمان فهمیدیم که عراقی‌ها می‌خواهند از ما سوژه برای تبلیغ رژیم خود بسازند و ما می‌خواستیم که به صلیب سرخ تحویل دهند و یا به اردوگاه کنار اسیران دیگر ببریم.

دادی نسب در پایان گفت: هیچ کس دلش نمی‌خواهد از وطنش دور بماند اما ما می‌خواستیم با سربلندی به وطن باز گردیم.