آسان نیست که هم زن باشید و هم کارگردان تئاتر

مایا زبیب کارگردان تئاتر، بازیگر و نمایشنامه‌نویس لبنانی، از نویسندگان پیام روز جهانی تئاتر در سال ۲۰۱۸ و از حاضران در جشنواره تئاتر فجر گفت آسان نیست که هم زن باشید و هم کارگردان تئاتر. به گزارش سینما خراسان به نقل از روابط عمومی سی و هفتمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر، مایا زبیب کارگردان تئاتر، […]


مایا زبیب کارگردان تئاتر، بازیگر و نمایشنامه‌نویس لبنانی، از نویسندگان پیام روز جهانی تئاتر در سال ۲۰۱۸ و از حاضران در جشنواره تئاتر فجر گفت آسان نیست که هم زن باشید و هم کارگردان تئاتر.

به گزارش سینما خراسان به نقل از روابط عمومی سی و هفتمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر، مایا زبیب کارگردان تئاتر، بازیگر و نمایشنامه‌نویس لبنانی و یکی نویسندگان پنج‌گانه‌ پیام روز جهانی تئاتر در سال ۲۰۱۸، عصر روز گذشته شنبه ۲۷ بهمن با نمایش «دو سر و یک دست» در تالار سمندریان تماشاخانه‌ی ایرانشهر روی صحنه رفت.

این نمایش در قالب بخش تئاتر ملل سی و هفتمین جشنواره‌ تئاتر فجر اجرا شد و کاری از کمپانی تئاتر زوکاک از کشور لبنان بود.

زبیب بامداد یکشنبه ۲۸ بهمن در حاشیه‌ دیدار نادر برهانی‌مرند دبیر سی و هفتمین جشنواره‌ بین‌المللی تئاتر فجر و سعید اسدی مدیر بخش بین‌الملل جشنواره‌ سی و هفتم با مهمانان خارجی حاضر در SHOWCASE (نخستین پیشخوان ملی هنرهای اجرایی ایران) در رابطه با این اجرا صحبت کرد.

وی در مورد چگونگی شکل‌گیری اجرای «دو سر و یک دست» گفت: این اجرا بر اساس نمایشنامه‌ «تیتوس آندرونیکوس» از ویلیام شکسپیر شکل گرفت و چند نمایشنامه‌ تاریخی دیگر از این نویسنده همچون «ریچارد سوم» را در خود جای داده بود. ما تلاش کردیم از طریق نمایشنامه‌های شکسپیر به پاسخ این پرسش برسیم که قدرت چگونه می‌تواند باعث ایجاد خشونت شود. ما همچنین مایل بودیم خشونتی را که در زندگی روزمره‌مان تجربه می‌کنیم نشان دهیم. خصوصا در کشور لبنان که خشونت حاصل از وقوع جنگ‌های متعدد، بر زندگی انسان‌ها تاثیر می‌گذارد.

زبیب که این نمایش را علاوه بر لبنان و ایران در فرانسه نیز روی صحنه برده است ادامه داد: مسأله‌ دیگر این بود که این خشونت چگونه برای ما عادی و روزمره شده است و نسبت به آن دچار رخوت شده‌ایم، به گونه‌ای که گاهی از یاد می‌بریم آن‌ها که از دست می‌روند انسان‌هایی واقعی‌اند و در حال تماشای فیلمی ترسناک نیستیم.

نویسنده پیام روز جهانی تئاتر در سال ۲۰۱۸ در پایان تصریح کرد: این چندان آسان نیست که شما در لبنان هم زن باشید و هم کارگردان تئاتر. در آغاز این مسیر حمایت خانواده‌ام را در کنار خود نداشتم اما آن قدر پافشاری کردم تا سرانجام توانستم حمایت آن‌ها را به دست بیاورم. یکی از نقاط امیدبخش که به کمکم آمد عضویت در یک کمپانی بود، کمپانی زوکاک که اعضایش در غیاب حمایت دولت پشتیبان یکدیگر بودند.

نمایش «دو سر و یک دست» شنبه ۲۷ بهمن، در ششمین روز از سی و هفتمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر دو نوبت ۱۸ و ۲۰:۴۵ با مدت زمان ۵۰ دقیقه اجرا شد.

سی و هفتمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر از ۲۲ بهمن تا چهارم اسفند به دبیری نادر برهانی‌مرند در حال برگزاری است.