جنگ «آریوبزرن» شنیدنی شد/ تولید یک قطعه میکروتنال

آهنگساز ۱۹ ساله موسیقی کشورمان در تشریح تازه‌ترین فعالیت موسیقایی خود از انتشار یک قطعه میکرو تنال به نام «دربند پارس» با موضوعی متفاوت خبر داد. پوریا خادم آهنگساز ۱۹ ساله موسیقی کشورمان که طی سال‌های اخیر عمده فعالیت خود را در حوزه موسیقی کلاسیک معطوف کرده در گفتگو با سینما خراسان توضیح داد: «آریو […]


آهنگساز ۱۹ ساله موسیقی کشورمان در تشریح تازه‌ترین فعالیت موسیقایی خود از انتشار یک قطعه میکرو تنال به نام «دربند پارس» با موضوعی متفاوت خبر داد.

پوریا خادم آهنگساز ۱۹ ساله موسیقی کشورمان که طی سال‌های اخیر عمده فعالیت خود را در حوزه موسیقی کلاسیک معطوف کرده در گفتگو با سینما خراسان توضیح داد: «آریو برزن – دربند پارس» عنوان تازه‌ترین قطعه‌ای میکروتنال است که تلاش کردم آن را با نگاهی مدرن به موسیقی ایرانی تولید کنم. این قطعه آخرین مقاومت آخرین هنگ پارسی به فرماندهی آریو برزن در جنگ را روایت می‌کند.

وی ادامه داد: قسمت اول، یعنی دقیقاً هنگام افتادن آخرین سرباز تحت فرماندهی آریو، با پیانو کوک کلاسیک آغاز می‌شود. بعد از مناظره حماسی آریو برزن و اسکندر مقدونی، نوازنده بلند می‌شود و پشت پیانوی کوک میکروتنال ایرانی می‌نشیند. به عبارتی «این آریو برزن است… ایستاده می‌میرد».

این هنرمند توضیح داد: ثبت یک رئالیسم لحظه‌ای در یک تک برداشت، هم در صدا و هم در تصویر یکی از ویژگی‌های این اثر موسیقایی است. در طراحی تک نوازیِ پرفورمنس موزیکال به وسیله دو پیانو نیز تلاش شده که دو ساز یکی با کوک کلاسیک و یکی با کوک میکروتنال ایرانی بر پایه‌ی مُد ها، فواصل، و الگو های ریتمیک و ملودیک ردیف دستگاهی موسیقی ایران با نگاهی مدرن طراحی شده باشد.

خادم که ضمن تک نوازی پیانوی این اثر به عنوان راوی یکی از نقش‌ها هم حضور خواهد داشت در بخش پایانی صحبت‌های خود در معرفی گروه اجرایی قطعه بیان کرد: این قطعه با حمایت مؤسسه فرهنگی هنری خادمین امام علی ابن ابی طالب (ع) در استودیو صبا و توسط کاوه عابدین و مازیار باباباشی صدابرداری شده و به زودی در دسترس مخاطبان قرار خواهد گرفت.

پوریا خادم از جمله هنرمندان جوان موسیقی کشورمان است که سابقه همکاری با ارکستر فیلارمونیک پراگ را دارد. وی در تولید آلبوم پوئم سمفونی تختی با رهبری ارکستر علی رهبری به عنوان آهنگساز حضور داشت. این هنرمند چندی پیش هم به یاد قربانیان حادثه کشتی سانچی قطعه «در میان آتش» را تولید کرده بود.