خبری از نظام‌نامه اکران نیست

در حالی که سه ماه از آغاز سال ۱۴۰۱ می‌گذرد، اما هنوز تکلیف نظام‌نامه اکران سینماها مشخص نشده است.

به گزارش روز یکشنبه سینما خراسان به نقل از صبا، با گذشت سه ماه از آغاز سال ۱۴۰۱، هنوز تکلیف نظام‌نامه اکران سینماها مشخص نشده است.

در ادامه روند سال‌های اخیر مبنی بر کاهش شفافیت نظام‌نامه اکران، در روزهای نخست تابستان ۱۴۰۱ نیز هنوز خبری از تصویب و ابلاغ نظام‌نامه اکران سینماها رسانه‌ای نشده و متن نظام‌نامه نیز به صورت رسمی و شفاف منتشر نشده است.

این در حالی است که بیش از ۱۰۰ روز پیش، نمایش فیلم‌های سال جدید آغاز شده و تاکنون بیش از ۴ میلیون نفر به سالن‌های سینما رفته‌اند، اما روشن نیست در این مدت امور اکران سینماهای سراسر کشور با کدام آیین‌نامه ساماندهی شده است.

جالب آن که در بعضی جلسات شورای تازه‌تاسیس راهبری اکران به بندهای نظام‌نامه جدید اکران استناد شده، در حالی که اساسا مشخص نیست این سند تصویب شده است یا نه!

۶ اردیبهشت ماه علی سرتیپی سخنگوی وقت شورای راهبردی اکران در این باره گفت: پیش‌نویس آیین‌نامه (نظام‌نامه) تدوین شده، با وسواس و به صورت بند به بند آماده شده، در شورا به بحث گذاشته شد که تقریبا به اتمام رسید و پس از ویرایش نهایی در اختیار صنوف قرار می‌گیرد و با جمع‌بندی نظرات احتمالی صنوف، ظرف یک هفته به تایید نهایی در شورای راهبردی اکران خواهد رسید و سپس، بعد از ابلاغ رییس سازمان سینمایی مبنای عملکرد اکران امسال و سال‌های آتی سینمای کشور خواهد بود.

نظام‌نامه (آیین‌نامه) اکران سندی است که همه‌ساله توسط اصناف سینمایی با تایید سازمان سینمایی تنظیم می‌شود و قواعد معمول اکران فیلم‌ها روی پرده سالن‌های سینما در سراسر کشور را تنظیم می‌کند.

در هفته‌های گذشته پیگیری خبرنگار صبا از مدیران سازمان سینمایی درباره روند تصویب و ابلاغ نظام‌نامه اکران به نتیجه‌ای نرسیده است. صبا همچنان این امر را پیگیری خواهد کرد.

نهال