دومین آلبوم کوارتت «شهرزاد» منتشر می‌شود/ شنیدن از «سوی دیگر»

دومین آلبوم کوارتت «شهرزاد» با نام «سوی دیگر» به آهنگسازی هوشیار خیام از روز جمعه بیستم اردیبهشت ماه در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سینما خراسان، دومین آلبوم مستقل کوارتت شهرزاد با نام «سوی دیگر» به آهنگ‌سازی هوشیار خیام و تهیه‌کنندگی مؤسسه فرهنگی هنری «بارانا» در حالی منتشر می‌شود که مراسم […]


دومین آلبوم کوارتت «شهرزاد» با نام «سوی دیگر» به آهنگسازی هوشیار خیام از روز جمعه بیستم اردیبهشت ماه در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سینما خراسان، دومین آلبوم مستقل کوارتت شهرزاد با نام «سوی دیگر» به آهنگ‌سازی هوشیار خیام و تهیه‌کنندگی مؤسسه فرهنگی هنری «بارانا» در حالی منتشر می‌شود که مراسم رونماییِ این اثر ساعت ۱۶ روز جمعه بیستم اردیبهشت‌ماه در فرهنگ‌سرای نیاوران برگزار خواهد شد.

در این مراسم هوشیار خیام درباره قطعاتِ این اثر توضیحاتی ارائه می‌دهد. ضمن اینکه اعضای کوارتت شهرزاد متشکل از تینا جامه‌گرمی و یگانه حسینی‌نیا نوازندگان ویولون، لعیا اعتمادی نوازنده ویولا و نگار نوراد نوازنده ویولون‌سل قطعاتی از آلبوم «سوی دیگر» را خواهند نواخت. در نسخه ضبط شده اثر، نیلوفر سهی نوازندگی ویولا را بر عهده داشته است. طرح جلد «سوی دیگر» یک نقاشی از مجموعه «سومیه» اثر پری‌یوش گنجی است.

«هوشیار خیام» درباره این اثر نوشته است: «این آلبوم در ستایش زنانگی است. کیفیتی مجرد و ناب در سوی دیگرِ مفهومِ مجرد «مردانگی». اعتقاد دارم کیفیت زنانگی جنسیت نمی‌شناسد، آشنای تمام زندگان است. آشنای تمامِ انسان‌ها چه زن و چه مرد. از دیدگاه موسیقی «سوی دیگر» آونگی است بین شرق و غرب. آونگی بین موسیقی مسبوق سازهای زهی و جهانی صوتی از هارمونیک‌ها و آرتیکولاسیون‌هایی یادآور موسیقی الکترونیک. آواهای کولی، ایقاعات و مترهای دوار موسیقی شرق، ربع پرده‌ها و میکروتُن‌ها، تأثیرات موسیقی‌های بالکان و آسیای دور و میانه، پهنه گسترده موسیقی خاورمیانه و تأثیرات دیگر، تکنیک‌ها و گویش‌های متفاوت زهی و تمپوی نهایت کند و نهایت تند، این قطعه را به یکی از کوارتت‌های دشوار زهی بدل کرده است.»

سال گذشته، کوارتت شهرزاد در کنسرت خود در تالار رودکی بخش‌هایی از این اثر را اجرا کرد. این کوارتت پیش از این آلبوم «شهرزاد» را با آثاری از شهرداد روحانی را منتشر کرده بود.