زویی کالدول بازیگر برنده ۴جایزه تونی درگذشت

زویی کالدول بازیگر استرالیایی که ۴ جایزه تونی در کارنامه داشت، در ۸۶ سالگی درگذشت. به گزارش سینما خراسان به نقل از ورایتی، زویی کالدول بازیگر پراستعداد استرالیایی که مهارتی خاص در نشان دادن چهره انسانی شخصیت‌های با ابهتی چون کلئوپاترا و ماریا کالاس داشت و ۴ جایزه تونی را برای توانمندی‌هایش در زمینه نمایش […]


زویی کالدول بازیگر استرالیایی که ۴ جایزه تونی در کارنامه داشت، در ۸۶ سالگی درگذشت.

به گزارش سینما خراسان به نقل از ورایتی، زویی کالدول بازیگر پراستعداد استرالیایی که مهارتی خاص در نشان دادن چهره انسانی شخصیت‌های با ابهتی چون کلئوپاترا و ماریا کالاس داشت و ۴ جایزه تونی را برای توانمندی‌هایش در زمینه نمایش کسب کرده بود، در ۸۶ سالگی بر اثر پارکینسون درگذشت.

این بازیگر که در سینما و تلویزیون نیز نقش‌آفرینی کرده بود بیش از همه برای اجراهایش در برادوی شناخته می‌شد. او سال ۱۹۹۵ در نمایش «مستر کلاس» ترنس مک نالی در نقش ماریا کالاس ظاهر شده بود و شخصیت کینه‌تور نمایش «مدئا» را در سال ۱۹۸۲ اجرا کرده بود. وی همچنین در نمایش «سرآغاز میس جین برودی» سال ۱۹۶۸ در نقش یک معلم اسکاتلندی که علاقه‌مند فاشیسم بود ظاهر شده بود. او برای هر سه این نمایش‌ها جایزه تونی را برد. وی یک جایزه تونی نیز سال ۱۹۶۶ برای «تراژدی اسلپ‌استیک» ساخته تنسی ویلیامز دریافت کرده بود که نمایشی در یک پرده بود.

وی در سینما نیز بازیگر فیلم‌هایی چون «رز بنفش قاهره» در سال ۱۹۸۵ بود و سال ۲۰۱۱ نیز در فیلم «فوق العاده بلند و به طرز باورنکردنی نزدیک» ظاهر شده بود.

کالدول متولد ۱۴ سپتامبر ۱۹۳۳ در ملبورن بود. او که فرزند زوجی بود که هر ۲ در رشته هنر فعالیت داشتند، سال ۱۹۵۹ راهی لندن شد تا به کمپانی رویال شکسپیر ملحق شود و بعد از مدتی وارد هنر نمایش در آمریکا شد.

کادلول سال ۱۹۶۸ با رابرت وایت‌هد تهیه کننده و کارگردان ازدواج و تا زمان مرگ وی در سال ۲۰۰۲ با وی زندگی کرد. از این زوج ۲ فرزند پسر باقی مانده است.