سکوت بیست ساله «شهرزاد» در رودکی شکست

فریماه قوام صدری از نوازندگان پیانو کشورمان در سومین روز از برگزاری سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر قصه «شهرزاد» علیرضا مشایخی را برای مخاطبانش اجرا کرد. به گزارش سینما خراسان، فریماه قوام صدری از نوازندگان پیانو کشورمان جمعه شب ۲۶ بهمن ماه در سومین روز از برگزاری سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر قصه […]


فریماه قوام صدری از نوازندگان پیانو کشورمان در سومین روز از برگزاری سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر قصه «شهرزاد» علیرضا مشایخی را برای مخاطبانش اجرا کرد.

به گزارش سینما خراسان، فریماه قوام صدری از نوازندگان پیانو کشورمان جمعه شب ۲۶ بهمن ماه در سومین روز از برگزاری سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر قصه «شهرزاد» علیرضا مشایخی را برای مخاطبانش اجرا کرد. این در حالی است که علی ترابی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد یکی از مهمانان ویژه کنسرت قوام صدری بود. وی طی روزهای پیشین هم مخاطب کنسرت های تخصصی این دوره از جشنواره بود.

«درحاشیه کویر»، «نبرد»، «شکست»، «اندوه»، «خشم»، «آنسوی ابرها»، «فرار»، «سراب»، «انتظار» قطعات انتخاب شده فریماه قوام صدری از آلبوم پیانوی «شهرزاد» علیرضا مشایخی آهنگساز و رهبر ارکستر پیشکسوت کشورمان بود که با روایت رزیتا شاکر در تالار رودکی تهران پیش روی مخاطبان قرار گرفت. قصه «شهرزاد» در برگیرنده ۹ فصل است که در هر فصل به یک موضوع خاص پرداخت می شود. این در حالی بود که در کنسرت شب گذشته رزیتا شاکر ابتدا روایت هایی را برای مخاطب می خواند و بعد از آن نیز قوام صدری به اجرای برنامه خود پرداخت.

داستان «شهرزاد» که زاده تخیل علیرضا مشایخی به عنوان آهنگساز بوده است فضایی برای بیان اندیشه‌های فلسفی است که به موضوعات مختلف می‌پردازد. به عبارتی می توان گفت هر روایت در یک مکان خاص اتفاقا می‌افتد و پس از آن قطعه مرتبط با آن اجرا می‌شود. آلبوم «شهرزاد» سال ۱۳۸۰ توسط کانون موسیقی اداره‌ کل امور فرهنگی و فوق برنامه‌ دانشگاه تهران تولید شد. این اثر که پیش از این نیز در سال ۱۳۷۷ با اجرای فریماه قوام صدری و روایت خوانی حسین رحیمی در تالار وحدت به اجرا درآمده بود شب گذشته پس از بیست سال دوباره اجرا شد.

از نکات جالب توجه کنسرت فریماه قوام صدری حساسیت شدید وی به عدم حضور عکاسان در تالار رودکی حین اجرای برنامه بود. به طوری که پیش از آغاز برنامه از سوی تیم اجرایی کنسرت از عکاسان درخواست شد تا به هیچ وجه حین برگزاری برنامه عکاسی نکنند و اگر تمایل دارند پس از پایان کنسرت قوام صدری وقتی را برای عکاسی اختصاص خواهد داد.

فریماه قوام صدری از جمله هنرمندانی است که تحصیلات تکمیلی خود را پس از فارغ التحصیل شدن از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران در مدرسه موسیقی «اکول نرمال» فرانسه در رشته پیانو و موسیقی مجلسی به پایان رسانده است. او همچنین تحصیلات عالی موسیقی را با گذراندن دوره های تخصصی از جمله دوره ویژه موسیقی مجلسی «آکادمی موسیقی کینجا» کشور ایتالیا، دانشگاه «تمپل» ایالات متحده و دانشگاه «مک گیل» کانادا پی گرفته است. این هنرمند طی سال های اخیر علاوه بر تدریس از مهم ترین مراکز دانشگاهی کشورمان در حوزه نوازندگی پیانو کنسرت های متعددی را هم در ایران و کشورهای دیگر برگزار کرده است.

برگزاری «جشنواره موسیقی کلاسیک تا معاصر»، عضو هیات داوران جشنواره موسیقی جوان و تولید چندین آلبوم تخصصی در حوزه نوازندگی پیانو از جمله «موسیقی برای پیانو»، «شهرزاد»، «همراه شوپن»، «پروانه کوه های زاگرس»، «جشن» آثاری است که از وی در بازار موسیقی منتشر شده است.