شب‌های پرفورمنس گالری فرشته به پایان رسید

شب های پرفورمنس گالری فرشته با اجرای آنیما احتیاط، تارا نظم علیزاده، امین مظفری، میلاد نظم علیزاده و علی قنبری شب گذشته ۱۲ خردادماه به کار خود پایان داد. به گزارش سینما خراسان به نقل از روابط عمومی گالری فرشته، مجموعه فرنگی هنری شهر کتاب فرشته طبقِ روال هر سال، در شب های ماه مبارک […]


شب های پرفورمنس گالری فرشته با اجرای آنیما احتیاط، تارا نظم علیزاده، امین مظفری، میلاد نظم علیزاده و علی قنبری شب گذشته ۱۲ خردادماه به کار خود پایان داد.

به گزارش سینما خراسان به نقل از روابط عمومی گالری فرشته، مجموعه فرنگی هنری شهر کتاب فرشته طبقِ روال هر سال، در شب های ماه مبارک رمضان و پس از افطار، با سری برنامه های متنوع و موضوعی میزبان علاقمندان و همراهان همیشگی خود بود. بخشی از این برنامه ها که در بخش گالری فرشته و در قالب اجراهای هنری برگزار شدند، مجموعه پرفورمنس آرت هایی بود از هنرمندان جوان در حوزه های گوناگون که به مدت پنج شب در محل گالری فرشته برگزار شدند.

رفورمنس یا پرفورمنس آرت واژه‌ای است که این روزها بسیار به گوش می‌خورد. در گالری‌ها، تئاترها حتی کنسرت‌ها بسیار این واژگان شنیده می‌شود. شاید در ابتدا این مدیا برای همه ناآشنا بود اما طی چند سال اخیر با برگزاری فستیوالی مخصوص به این امر این مدیا در کشور ما دیگر غریبه نیست. هنرمندان پرفورمنس آرت در پی به نمایش گزاردن مفاهیم، در قالب فرهنگ و سنت خود یا مکانی که در آن به خلق اثر می‌پردازند، هستند. در واقع هنرمند هنرهای تجسمی، پرفورمنس آرت را روشی بی‌واسطه برای آنچه که می‌خواهند به مخاطب عرضه کنند، می‌یابند. در واقع پرفورمنس با یک تابلوی نقاشی به وجود نمی آید. تابلوی نقاشی نهایت حدودی را که درمی نوردد هنرهای مفهومی است. اما اگر انسانی با هر صورت فیزیکی در فراسوی این تابلو باشد، اساس عمل، دلالت رویدادی است که بین انسان با تابلوی نقاشی در هر لحظه رخ می دهد. در حقیقت پرفورمنس آرت هنری است که در لحظه رخ می دهد، حادثه جزئی جدایی ناپذیر از آن است و هیچ چیز در آن قابل پیش بینی و از پیش تعیین شده نیست.

نامه مهر و موم شده داخلِ بطری

نخستین شب؛ چهارشنبه هشتم خرداد ماه به اجرای پرفورمنسِ آنیما احتیاط و با عنوان «نامه هایی به زمین» اختصاص داشت. آنیما احتیاط نویسنده و هنرمند حوزه تجسمی تا کنون پرفورمنس آرت هایی چون «پرنده» (ششمین فستیوال پرفورمنس آرت، «پوئتری»، «ماهی گیری با هاراگوچی» و … را در کارنامه هنری خود داشته است. «نامه هایی به زمین» عنوان لایه اول از پروژه «نامه ها» ست. در این پروژه، که یک پروژه مدولیشن آرت و باز است، نامه هایی قرار است به دست های زمین در مکان های نامعلوم سپرده شوند. به عنوان مثال نامه ای که در فروردین ماه نود و پنج به زمین داده شد؛ نامه ای بود از جنس یک قطعه موم و یک قطعه سنگ با نقش و نگارهای یک شعر حک شده روی آن، به همراه طوماری چهل سانتیمتری با نقاشی ها و نوشته هایی دیداری. طومار مذکور، که با نخی از جنس کتان شکلی استوانه ای یافته است، به همراه قطعه سنگ و موم داخل شیشه قرار می گیرد.

نقاشی و نگاه

شب دوم، شبِ اجرای پرفورمنس آرت «ز مثل …» بود با اجرای تارا نظم علی زاده. این هنرمند قریب به بیست و پنج سال است که کار نقاشی می کند و از سیزده سالگی فعالیت خود را شروع کرده است. نظم علیزاده اکنون مدرس دانشگاه های هنر است و در زمینه نقاشی و پرفورمنس آرت به صورت حرفه ای کار می کند. تارا نظم علیزاده، مدیر گروه سه گوش همواره پرفورمنس هایی را به روی صحنه برده است که علاوه بر در هم تنیده گی با ادبیات مسائل و دغدغه های ذهنی اجتماع خود را در بطن خود دارد. پرفورمنس «ز مثل» نیز از این فضا مستثنا نبود و به جهت محتوایش توانست ارتباط بسیار خوبی با مخاطب برقرا کند.

هنرمند نباید، باید داشته باشد!

اجرای سومین شب های پرفورمنس آرت را امین مظفری عهده دار بود با اجرای «او برای تو می رقصد». این پرفورمنس که به صورت مشترک توسط سعید ارغوانی و علیرضا امین مظفری اجرا شد فضایی متفاوت داشت. علاوه بر حضور هنرمندانی چون الناز شاکردوست و مهدی منصوری، هادی میثمی با اجرای چلو جانی متفاوت به این اجرا بخشید. اتفاق متفاوت این شب مشارکت یکی از مخاطبان حاضر در فضای پرفورمنس بود که با گفتنِ یک جمله، به گونه ای مسیر اجرا را تعیین کرد. اساساً شاید ذات هنر معاصر همین باشد؛ اینکه شکل پذیر نیست و همین امر سبب می شود که شکل و فرمی از پیش تعیین شده نداشته باشد.

یک چیدمان انسانی

شب چهارم با اجرای میلاد نظم علی زاده همراه بود. اجرای پرفورمنس «سینی چای». این هنرمند که پیش از این به عنوان پرفورمر فعالیت های بسیاری به ویژه در گروه سه گوش به مدیریت تارا نظم علی زاده داشته است، از آنجا که اساساً پرفورمنس آرت فضایی نو و مدرن دارد، درک مفاهیم جاری در اجرا بیشتر از همه از سوی مخاطب شکل می گیرد و این برداشت و درک مخاطب است که به اجرا جهت می دهد. در واقع مخاطب در طول اجرا سعی در معنی کردنِ مفاهیم پیش چشم خود دارد و «سینی چای» توانست ارتباط بسیار خوبی با مخاطبین حاضر برقرار کند.

شبِ موسیقی و شعر

و در نهایت شبِ پایانی پرفورمنس آزت شهر کتاب فرشته از آنِ علی قنبری بود با عنوان «ام ۱» که با حضور شهرام کریمی، نادر مشایخی، محمد شیروانی و الهه نوری اجرا شد. البته در این پرفورمنس هنرمندانی چون شمس لنگرودی، شهرام کریمی، سوسن شریعتی و ابراهیم پشتکوهی نیز مشارکت داشتند. علی قنبری، شاعر، نویسنده، مترجم، منتقد و پرفورمر و همچنین فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک است. مجموعه اشعار او عبارت‌اند از «نقطه پشت فعل خراب یا فرانتزکافکای پشت جلد»، «نامه (به / از) رؤیا و ضمایم پاره وقت»، «یک ساعت سعد با مارک وستندواچ» و «شعر ماهی صید ناشدنی». وی کتاب مهم و تاثیرگذارآنتولوژی «شعر پست مدرن» تألیف پل هوور و همچنین «مجموعه اشعار کنستانتین کاوافی» شاعر یونانی را نیز به فارسی ترجمه کرده و به‌طور پراکنده اشعار بسیاری از شاعران خارجی را در مطبوعات به فارسی برگردانده است. او همچنین نویسنده رمان «چسب و قیچی در گزارش یک ذهن اجاره‌ای» است. فارغ از اینها او مترجم بسیاری از مقالات مهم ادبی متفکران ساختارگرا و پساساختگرای نیمه دوم قرن بیستم و از متفکرانی نظیر ژولیا کریستوا، ژاک دریدا، رولان بارت، ا.ج.گرماس، نورتروپ فرای، دیوید لاج، ژرار ژنه، تری ایگلتون است. علی قنبری همچنین پرفورمنس پویتری های «آموزش زبان عربی»، «نامه به رؤیا» و «گفتگو با یک داور فوتبال» و نیز کلیپ پویتری «عبدالحمید» را نیز اجرا کرده است.