شهر اهر در حوزه تئاتر به عنوان شهر خلاق فرهنگ و هنر پیشنهاد شد

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اهر بر لزوم همراهی مردم و مسئولان با جشنواره تئاتر کوتاه اهر تاکید کرد، گفت: شهر اهر در حوزه تئاتر به عنوان شهر خلاق فرهنگ و هنر پیشنهاد شد. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سینما خراسان، الیاس ممی‌پور شامگاه روز جمعه در آیین رونمایی از پوستر سیزدهمین دوره […]

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اهر بر لزوم همراهی مردم و مسئولان با جشنواره تئاتر کوتاه اهر تاکید کرد، گفت: شهر اهر در حوزه تئاتر به عنوان شهر خلاق فرهنگ و هنر پیشنهاد شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سینما خراسان، الیاس ممی‌پور شامگاه روز جمعه در آیین رونمایی از پوستر سیزدهمین دوره جشنواره سراسری تئاتر کوتاه اهر ارسباران که در سالن میرزا جعفر قراجه‌داغی مجتمع فرهنگی و هنری شهرستان اهر برگزار شد با قدردانی از حامیان جشنواره تئاتر کوتاه ارسباران اظهار داشت: مدیریت جشنواره سراسری همانند جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران به تنهایی از توانایی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیرخانه جشنواره خارج است لذا در این جا به خرد جمعی و همدلی نیازمندیم.

وی افزود: با توجه به افزایش مطالبات و انتظارات مردمی، تاکید و توصیه می‌کنیم تا سیزدهمین دوره جشنواره سراسری تئاتر کوتاه اهر ارسباران بایستی پربارتر، محتوایی‌تر و باشکوه‌تر از دوره‌های قبلی باشد این در حالی است که مردم نسبت به آثار منتخب این جشنواره حساس هستند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اهر، ادامه داد: سیاست دولت که اخیراً آن را در پیش گرفته این است که جشنواره‌های سراسری به صورت شهرستانی و منطقه‌ای برگزار شود از این‌رو چون جشنواره تئاتر کوتاه ارسباران در شرایط خاص برگزار می‌شود با همراهی فرماندار و نماینده اهر و هریس مجوز برگزاری سیزدهمین دوره جشنواره سراسری تئاتر کوتاه اهر اخذ شد.

ممی‌پور بابیان اینکه اوایل تیرماه فراخوان سیزدهمین دوره جشنواره سراسری تئاتر کوتاه اهر ارسباران منتشر و تا پنجم مردادماه مهلت ارسال آثار تعیین شده بود، گفت: تاکنون ۱۸۷ اثر از ۲۶ استان و ۵۴ شهرستان به دبیرخانه دائمی جشنواره سراسری تئاتر کوتاه اهر ارسباران ارسال شده است به عبارتی غیر از استان‌های اردبیل، زنجان، سمنان، یزد و ایلام از مابقی استان‌ها آثار دریافت کرده‌ایم.

وی با اشاره به آثار رسیده به بخش‌های جشنواره سراسری تئاتر کوتاه اهر ارسباران گفت: از مجموع آثار رسیده به دبیرخانه این جشنواره، ۷۴ اثر در بخش صحنه‌ای، ۷۹ اثر در بخش خیابانی و ۱۴ اثر در بخش آیینی و سنتی دریافت کرده‌ایم و در حال حاضر بازبینی آثار آغاز شده که نهایتاً پس از داوری ۲۹ اثر به بخش‌های خیابانی، صحنه‌ای، آیینی سنتی و جنبی سیزدهمین دوره جشنواره سراسری تئاتر کوتاه اهر ارسباران راه می‌یابند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اهر از پیشنهاد بخش‌های تئاتر، ورنی و هنرهای تجسمی جهت ثبت شهر اهر در فهرست شهرهای خلاق فرهنگ و هنر کشور خبر داد، خاطرنشان کرد: انتظار داریم حداقل در حوزه تئاتر، عنوان شهر خلاق فرهنگ و هنر کشور را به دست آوریم تا اهر در این حوزه به برند تبدیل شود.

جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران به سمت جریان‌سازی هدایت می‌کنیم

میر عباس خلیفه‌لو در آیین رونمایی از پوستر سیزدهمین دوره جشنواره سراسری تئاتر کوتاه اهر ارسباران که در سالن میرزا جعفر قراجه‌داغی مجتمع فرهنگی و هنری شهرستان اهر برگزار شد با اشاره به اینکه حال و هوای جشنواره هنوز در سطح شهر آن‌طور که باید و شاید قابل لمس نیست، اظهار داشت: علی‌رغم این‌که هنرمندان از اقصی نقاط کشور برای حضور در جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران لحظه شماری می‌کنند ولی برخی از مسئولان شهرستانی هنر به اهمیت این جشنواره پی نبرده‌اند.

وی افزود: اخیراً در جلسه‌ای که با مسئولان شهرستانی داشتیم در آن جلسه سخنانی گفته شد که بنده به عنوان عضوی از دست‌اندرکاران این جشنواره با خود می‌گفتم اگر این جشنواره به اتمام می‎رسید راحت می‌شدیم، در هر حال چرا مسئولان ما اهمیت جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران را درک نمی‌کنند خود یک معماست.

دبیر اجرایی جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران با ذکر اینکه جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران را بایستی به سمت جریان‌سازی هدایت کنیم، گفت: در جشنواره نمایش‌های کوتاه استان خوزستان، منتخبان تقاضای حمایت از سوی جشنواره تئاتر کوتاه ارسباران را می‌کردند تا به این جشنواره نیز راه‌یابند البته این درخواست برای ما اهری‌ها افتخارآمیز بود.

خلیفه‌لو بابیان اینکه تعدادی از آثار منتخب جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران به جشنواره تئاتر بین‌المللی مریوان راه می‌یابند، ابراز داشت: قرار است که تعدادی از برگزیدگان بخش صحنه‌ای و خیابانی جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران نیز به جشنواره بین‌المللی تئاتر اهواز (استان خوزستان) راه خواهند یافت.

وی از راه‌یابی ۲۹ اثر در بخش‌های صحنه‌ای، خیابانی، آیینی سنتی و جنبی از ۱۳ استان به سیزدهمین دوره جشنواره سراسری تئاتر کوتاه اهر ارسباران خبر داد و گفت: ۲ اثر از استان خراسان رضوی، ۳ اثر از استان گیلان، ۳ اثر از استان خوزستان، ۲ اثر از استان تهران، ۲ اثر از استان مرکزی، ۱۱ اثر از استان آذربایجان شرقی و استان‌های آذربایجان غربی، ایلام، اصفهان، کردستان، کرمانشاه، مازندران و گلستان هر کدام با یک اثر در سیزدهمین دوره جشنواره سراسری تئاتر کوتاه اهر ارسباران حضور دارند.

دبیر اجرایی جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران با تاکید بر این‌که منتخب جشنواره استانی نمایش‌های کوتاه استان خوزستان در جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران به نمایش درمی‌آید، یادآور شد: همچنین نمایش «آیا چایی میخواهی» به نویسندگی کریم میرزازاده و به کارگردانی مجتبی فرضی و نمایش «جبلی و ابلی» به نویسندگی یوسف سلیمانی و به کارگردانی فرزاد علی بابایی از شهرستان اهر به بخش جنبی این جشنواره راه یافته‌اند.