صنوف هنری پاسدار سلامت پول‌ها باشند/نیاز هرکلانشهر به«تکیه دولت»

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه بازدید جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی عنوان کرد که هر کلان شهر نیازمند به یک مکان ثابت برای اجرای نمایش های آیینی است. به گزارش پایگاه خبری سینما خراسان به نقل از مهر، سید عباس صالحی در سومین روز جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی امروز چهارشنبه […]


سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه بازدید جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی عنوان کرد که هر کلان شهر نیازمند به یک مکان ثابت برای اجرای نمایش های آیینی است.

به گزارش پایگاه خبری سینما خراسان به نقل از مهر، سید عباس صالحی در سومین روز جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی امروز چهارشنبه ۲۳ مردادماه با حضور در مجموعه تئاتر شهر، به تماشای نمایش «بازی نامه نوروز» در تالار سایه نشست.

وی قبل از دیدن این نمایش در جمع خبرنگاران در پاسخ به اینکه با توجه به انتقادات متعدد هنرمندان نمایش‌های آیینی و سنتی نسبت به بی توجهی مسئولان به این گونه نمایشی که جای ثابتی ندارند تا در طول سال به اجرا و آموزش برای نسل جوان بپردازند، گفت: داشتن مکان برای نمایش‌های آیینی و سنتی مسئله مهمی است و به نظر می‌رسد اتفاق خوبی در حال رخ دادن است آن هم اینکه فضاهای سنتی و معماری قدیمی بازسازی و مرمت می‌شوند و با توجه به راه افتادن بحث گذر فرهنگ و هنر در شهرها، همه اینها فرصت‌هایی را برای مکان‌های خیابانی و ثابت نمایش‌های آیینی و سنتی ایجاد می‌کنند.

وی‌ با اشاره به انتخاب شهر کاشان برای میزبانی جشنواره به عنوان یک نقطه شروع افزود: شهرهای دیگری هم می‌توانند به این مسیر بپیوندند. یکی از ویژگی‌های نمایش‌های آیینی و سنتی داشتن ارتباط راحت با این نوع مکان‌ها بوده لذا به نظرم ما می‌توانیم مکان‌های نمایش‌های آیینی و سنتی را متناسب با مکان‌هایی که با فرهنگ ما سازگاری داشته توسعه دهیم و همه این فضاها را به فرصتی برای نمایش‌های آیینی تبدیل کنیم.

صالحی یادآور شد: این قدم امسال از شهر کاشان برداشته شد و حتماً این اقدام می‌توان‌ به شهرهای دیگر و حتی خود مرکز هم تسری یابد تا خانه‌های کهن میراثی و تاریخی را به عنوان مکانی برای نمایش‌های آیینی سنتی تبدیل کنیم.

هر کلانشهر نیاز به تکیه دولت دارد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: با این حال این اتفاق، این مساله را نفی نمی‌کند که ما می‌توانیم یا باید، مکان‌های ثابت و روشنی را برای این موضوع داشته باشیم یعنی تکیه دولت‌های جدید برای نمایش‌های آیینی لازم است. تکیه دولت تهران اگرچه به طور گسترده برای نمایش‌های مختلف بود اما تهران و همین طور دیگر کلان شهرها به تکیه دولت خودشان نیاز دارند. در این باره خوشبختانه شورای شهرهای بزرگ ما از جمله تهران به این فضا نزدیک‌تر شده‌اند یعنی همانطور که مکانی برای هنرهای مدرن داریم، هنرهای سنتی هم باید چنین فضایی داشته باشند.‌

صالحی متذکر شد: شهردار تهران نیز با نگاه فرهنگی که داشته و دارد این همراهی را انجام داده و امیدواریم با همراهی دوستان در حوزه‌ نمایش‌های آیینی و شورای شهر و کمک‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این دغدغه هنرمندان را کم کنیم. در این راستا نویدهایی داده شده و امیدوارم نویدها سرعت بیشتری پیدا کند. البته قول دادن خیلی سخت است اما همه تلاش خود را در این باره خواهیم کرد.

سرمایه را نباید از عرصه هنر فراری داد

وی در ادامه در پاسخ به سوال سینما خراسان درباره ورود پول‌های مشکوک به سینما و اینکه این مسئله در حوزه‌های دیگر مثل موسیقی و تئاتر هم کم و بیش شنیده می‌شود و واکنش وزارت ارشاد به این مساله چگونه خواهد بود، بیان کرد: به نظرم در این باره باید ۲ بحث را پا به پای هم پیش برد؛ نخست اینکه سرمایه گذاری در حوزه فرهنگ و هنر باید مورد استقبال قرار گیرد یعنی نباید سرمایه را از این حوزه فراری داد چون این به نفع فرهنگ و هنر نیست.

صالحی تاکید کرد: ما باید به این سمت حرکت کنیم کسانی که علاقه دارند چه شخصی، چه ملی و چه ترکیبی از این ۲ به سرمایه گذاری در حوزه فرهنگ و هنر ترغیب شوند. اما بعضی حرف و حدیث‌ها باعث می‌شود این افراد عطایش را به لقایش ببخشند. از آن طرف هم طبیعی است که سرمایه وقتی در این حوزه وارد می‌شود باید سالم باشد و سالم حرکت کند تا بتواند تضمینی برای استمرار باشد. هر سرمایه اگر به طور ناسالم در حیطه‌ای وارد شود یا سالم وارد شود ولی سالم خارج نشود، بعد از مدتی آن حیطه را دچار فساد می‌کند که دیگر سرمایه‌گذاری وارد نشود.‌ چون بعد از مدتی امنیت حرکت را از بین می‌برد.

وی اظهار کرد: ما به عنوان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دوره از یک طرف تشویق سرمایه‌گذاران بخش خصوصی را دنبال می‌کنیم تا در حوزه فرهنگ و هنر سرمایه‌گذاری کنند. این‌ سرمایه گذاری هم فرهنگی است و هم می‌تواند اقتصادی باشد اما از سوی دیگر باید به سلامتی آن هم فکر کرد. یک راه برای حفظ این سلامتی این است کسانی که در این حوزه هستند و در واقع صنوف، خودشان پاسداران سلامت باشند چون اگر بخواهیم مسئولیت را از دولت بگیریم گاهی مسیر سخت و غیر قابل کنترل می‌شود. ضمن اینکه نهادهای قضایی هم کار خود را می‌کند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش می‌کند تا در این میان حرکت کند.‌

صالحی در پایان درباره کمک هزینه‌های جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی نیز با توجه به نزدیک شدن به روزهای پایانی آن که هنوز به گروه‌ها نرسیده است، گفت: شرایطی که در حوزه‌های مختلف وزارتخانه‌های مختلف از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در چندماه اول سال بوده حتی متناسب با بودجه تقلیل یافته هم نبوده است ولی به هر حال پیگیری‌های خود را انجام می‌دهیم و امیدوارم این پیگیری‌ها موجب شود هرچه سریعتر به تعهدی که در ارتباط با جشنواره داشتیم، عمل کنیم.