معاون هنری وزیر ارشاد درگذشت منیر فرمانفرماییان را تسلیت گفت

سیدمحمدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درگذشت منیر شاهرودی فرمانفرماییان را تسلیت گفت. به گزارش سینما خراسان به نقل از روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید مجتبی حسینی در پیامی برای درگذشت منیر شاهرودی فرمانفرماییان نوشته است: «منیر شاهرودی فرمانفرماییان هنرمندی است که در آثارش هنرهای […]


سیدمحمدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درگذشت منیر شاهرودی فرمانفرماییان را تسلیت گفت.

به گزارش سینما خراسان به نقل از روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید مجتبی حسینی در پیامی برای درگذشت منیر شاهرودی فرمانفرماییان نوشته است: «منیر شاهرودی فرمانفرماییان هنرمندی است که در آثارش هنرهای سنتی و اصالت‌های هنر ایران را با بیان نوین و مدرن پیوند داده است و هنر او بر پایه نقوش تزئینی و آینه قرار دارد. هندسه، محور آثار فرمانفرماییان است و چنانکه خودش گفته است هندسه او را به مشاهداتش از زیبایی برآمده از مرز و بوم ایران بازگردانده است. آثار فرمانفرماییان در یک خط سیر چند دهه حرکت مداوم و مستمری را با تکیه بر اشکال منظم و نقوش هنرهای سنتی و رویکردهای مدرنیستی طی کرده است.

محوریت هنرهای سنتی و بومی و بیان مدرن و امروزی موجب شده است، آثار منیر شاهرودی فرمانفرماییان جایگاهی در موزه‌ها و مجموعه‌های معتبر دنیا کسب کند و بستری برای معرفی مشخصه‌های فرهنگ و هنر ایران فراهم شود.

فرمانفرماییان هنرمندی است که دغدغه اجتماعی و روحیه انسان‌دوستی داشت و این دغدغه بارها در زندگی او تجلی یافت، چنانکه سال گذشته اثری را برای کمک به کودکان مبتلا به سرطان اهدا کرد. فرمانفرماییان در انتخاب و رفتاری پسندیده و برای اینکه آثارش برای همیشه برای دوستداران هنر و هموطنانش باقی بماند و با توجه به سنت وقف که بسیاری از داشته‌های فرهنگی و هنری ما با وقف به یادگار مانده است، ۵۰ اثر خود را وقف دانشگاه تهران کرد که در تالاری به نام این هنرمند در باغ نگارستان به نمایش گذاشته شده است.

درگذشت این هنرمند را به جامعه هنری و دوستداران هنر تسلیت می‌گویم. روحش شاد و یادش گرامی.»