نمایش ایرانی نیاز به حفاظت دارد/ دانشگاه‌ها از مردم عقب مانده‌اند

نشست رسانه‌ای نوزدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی با حضور دبیر جشنواره و شهردار منطقه ۱۲ برگزار شد. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سینما خراسان، صبح امروز دوشنبه ۱۴ مردادماه نشست رسانه‌ای نوزدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی با حضور داوود فتحعلی بیگی دبیر جشنواره، علی محمد سعادتی شهردار منطقه ۱۲، حمیدرضا اردلان […]


نشست رسانه‌ای نوزدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی با حضور دبیر جشنواره و شهردار منطقه ۱۲ برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سینما خراسان، صبح امروز دوشنبه ۱۴ مردادماه نشست رسانه‌ای نوزدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی با حضور داوود فتحعلی بیگی دبیر جشنواره، علی محمد سعادتی شهردار منطقه ۱۲، حمیدرضا اردلان دبیر بخش سمینارها، پیمان شریعتی دبیر اجرایی، محمدحسین ناصربخت قائم مقام جشنواره، اکبر رضوانیان مدیر اجرایی و هماهنگی بخش کاشان جشنواره و مدیران بخش‌های مختلف جشنواره در عمارت کاظمی واقع در عمارت عودلاجان منطقه ۱۲ برگزار شد.

در ابتدای نشست داود فتحعلی‌بیگی دبیر این رویداد، پس از تبریک روز خبرنگار به روزهای اول برگزاری این جشنواره اشاره کرد و گفت: آن زمان دوستان می‌گفتند که در این قبر مرده‌ای نیست و بیخود بالای سرش گریه نکن! ای کاش دوستانی که این حرف را می‌زدند امروز بودند تا مشاهده می‌کردند که ۱۵۰ اثر در بخش‌های مختلف جشنواره حضور پیدا کرده‌ و امسال از کودک ۴، ۵ ساله تا پیرمرد هفتاد و خورده‌ای ساله در این جشنواره حضور دارند ضمن اینکه بیش از دو سوم استان‌های کشور در این جشنواره هستند.

وی با اشاره به سطح تحصیلات دانشگاهی بیشتر شرکت کنندگان افزود: ما تا رسیدن به قله آرزوهایمان فاصله داریم ولی خوشحال هستیم که دوستان دانشگاهی به نمایش‌های آیینی و سنتی توجه دارند. ۳۰ سال از آغاز اولین دوره جشنواره می‌گذرد و خوشحال هستیم که امسال بخش خصوصی کاشان در این رویداد شرکت دارد و شهرداری‌های تهران هم با ما همکاری می‌کنند. این دوستان غیرت فرهنگی دارند و بخشی از جشنواره هم زیر نظر بخش‌هایی از شهرداری منطقه ۱۲ است.

امیدوار هستیم که دانشگاه‌ها هم وارد این حوزه شوند و رشته نمایش‌های آیینی و سنتی را دایر کنند چرا که آنان از مردم عقب مانده‌اند و این موضوع پسندیده نیستفتحعلی بیگی یادآور شد: بازگشت به خویشتن ما آغاز شده و مانند بسیاری از کشورهای دیگر دنیا به گذشته خود نگاه کردیم و پژوهش را هم جدی گرفتیم. امیدوار هستیم که دانشگاه‌ها هم وارد این حوزه شوند و رشته نمایش‌های آیینی و سنتی را دایر کنند چرا که آنان از مردم عقب مانده‌اند و این موضوع پسندیده نیست.

حمیدرضا اردلان در ادامه جلسه گفت: پرسش این است که چقدر یک سمینار می‌تواند در سرنوشت فرهنگی کشور موثر واقع شود؟ ما تلاش کردیم تا به این پرسش پاسخ بدهیم. جالب است که ده‌ها پژوهشگر ایرانی و خارجی دعوت فراخوان جشنواره را قبول کردند و نکته مهم این است که ۱۸ پژوهش از استان‌های مختلف ایران به دبیرخانه رسیده است.

وی ادامه داد: در مجموع ۳۲ اثر از کل ۴۵ اثر ارسالی پذیرفته شدند. ۱۹ اثر هم از تهران ارسال شده بود که در نهایت ۲۰ مقاله برای سخنرانی برگزیده شد. در نهایت باید بگویم که ۱۲ مقاله از تهران و ۸ مقاله هم از استان‌ها در جشنواره حاضر خواهند بود.

دبیر بخش سیمنارهای جشنواره نوزدهم نمایش‌های آیینی و سنتی تصریح کرد: رسم ما این بوده است که هر سال از پژوهشگران بین‌المللی دعوت کنیم که امسال هم ۲ نفر از ایتالیا، یک نفر از افغانستان و یک مقاله هم از بارسلونای اسپانیا رسیده است. در نهایت ۳۷ مقاله و پوستر در جشنواره ارائه خواهد شد. سمینار پژوهشی ما هم به شهر قمصر کاشان هم خواهد رفت.

اردلان یادآور شد: یکی از سیاست‌های مهم فرهنگی بین‌المللی این است که شهرهای تاریخی میزبان نشست‌های پژوهشی باشند که امسال ما هم مهمان شهر قمصر کاشان هستیم و از آنان تشکر می‌کنیم. در نهایت هم روز خبرنگار را تبریک می‌گویم. توجه داشته باشید که هر کشوری در دنیا اگر خبرنگار با فرهنگ و با سواد نداشته باشد، فرهنگ آن کشور از بین خواهد رفت. خبرنگاران، هرمسان عصر جدید هستند و باعث رشد دموکراسی می‌شوند.

در ادامه نشست علی محمد سعادتی شهردار منطقه ۱۲ عنوان کرد: مدت‌ها بود که شهر تهران را به عنوان مقصد گردشگری در نظر نمی‌گرفتند اما امیدوار هستیم که این رویه تغییر کند. خوشبختانه روز به روز اقبال عمومی به سمت ریشه‌ها و ثروت‌های فرهنگی ایرانی بیشتر می شود. این نسل جوان در دهه‌های گذشته به دنبال ایده آل های آن سوی مرزها بود ولی حالا برعکس شده است و آمار ۳۰ ساله جشنواره نشان از تغییر ذائقه مردم دارد. آن هنری ماندگار است که بر پایه اندیشه‌های مردمی شکل می‌گیرد.

وی افزود: مشخصا در حوزه‌های نمایشی، موسیقی و خوشنویسی ظرفیت‌های بالایی در شهر تهران داریم. باید بگویم حمایت‌های شورای شهر و شهرداری‌ها باعث شده است تا به سمت نهادی حمایت‌گر برویم و ما به دنبال این هستیم که نهادی مهم در زمینه حمایت‌گری فرهنگی بشویم.

شهردار منطقه ۱۲ متذکر شد: پایگاه‌هایی را در قلب مرکزی تهران تشکیل داده‌ایم و امیدوار هستیم در منطقه ۱۲ پایگاهی مهم برای هنرهای نمایشی سنتی تشکیل بدهیم. امیدوار هستم نسل جوان در این زمینه بیشتر همکاری کند. در گذشته تنها سازمان میراث فرهنگی در چنین زمینه‌هایی حمایت می‌کرد و هدف آنها تنها حمایت از سنت فرهنگی ملموس بود در حالی که باید بتوانیم با توسل به دانشگاه‌ها و نهادهای گوناگون از میراث غیر ملموس و مردمی هم محافظت کنیم.

در ادامه پیمان شریعتی بعد از تبریک روز خبرنگار گفت: اولین بار است که خارج از مجموعه تئاترشهر نشست رسانه‌ای گذاشته‌ایم و خیلی خوب است که به تمام محیط‌های فرهنگی شهر تهران توجه کنیم. نمایش‌های آیینی و سنتی باید از قاب صحنه بیرون بیاید و به دل مردم برود دقیقا همان جایی که بستر اصلی‌اش بود. نمایش‌های سنتی باعث می شود که مردم لذت بیشتری از دیدن این آثار فرهنگی ببرند و این موضوع ما را مجاب کرد تا برای گسترش فضاهای اجرایی اقدام کنیم.

وی افزود: امسال مهمان شهر کاشان هستیم و امیدواریم در سال‌های آینده شهرهایی مانند یزد هم به میزبانی جشنواره اضافه شوند.

دبیر اجرایی نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی درباره تعداد شرکت‌کنندگان این دوره از جشنواره اظهار کرد: ما بیشترین مهمان را در دل جشنواره آیینی و سنتی داریم که امسال بالغ بر ۱۵۰۰ نفر می‌شوند. نهادهای دیگر هم باید کمک کنند تا از جشنواره ها مرکززدایی شود چون این اتفاق به نفع مردم است.

شریعتی درباره حضور علی نصیریان در جشنواره گفت: جای علی نصیریان را خالی می‌دانم و یاد ایشان را گرامی برای اینکه وی رییس افتخاری جشنواره است. این جشنواره بیست سالی می‌شود که یک ستاد پایدار و متمرکز دارد و همواره اساتیدی مانند علی نصیریان و اردشیر صالح‌پور در آن فعالیت کرده‌اند.

وی اظهار کرد:جشنواره آیینی و سنتی ۵ جدول گسترده دارد. بخش میدانی، شبیه‌خوانی،‌ پژوهش و بخش‌های دیگر بسیار مهم هستند. جالب است بدانید که نسخ غریبی از شبیه‌خوانی‌ها به خاطر همین جشنواره پیدا شده‌اند. همچنین یکی از گسترده‌ترین بخش‌های جشنواره مربوط به آثار قهوه‌خانه‌ای است که در بخش منطقه ۱۲ تهران برگزار خواهد شد. خواهشی از عزیزان رسانه‌ای دارم که این بخش را در این منطقه پوشش رسانه‌ای بدهند که نیاز اساسی ماست. اگر حمایت‌های اهالی رسانه نبود ما اینجا نبودیم.

محمد حسین ناصربخت نیز یادآور شد: شش کتاب در این جشنواره چاپ خواهد شد که یکی از این کتاب‌ها هم از دل یک پایان‌نامه دانشگاهی آمده است. این عمل در راستای اندیشه حمایتی جشنواره از پایان‌نامه‌های دانشگاهی بوده است. امیدوار هستم این دوره از جشنواره آرزوی دیرینه ما را تحقق بخشد و مکان مشخص و ثابتی به منظور اجراهای آیینی و سنتی ایجاد شود.

در ادامه اکبر رضوانیان مدیر اجرایی و هماهنگی بخش کاشان جشنواره درباره مراسم افتتاحیه جشنواره گفت: شب عید قربان در خانه طباطبایی شهر کاشان آیین گشایش و افتتاحیه جشنواره برگزار می‌شود و پس از این مراسم به سوی منطقه باستانی سیلک کاشان می‌رویم که یک اتفاق بی نظیر خواهد بود زیراکه نمایشی با عروسک‌های غول‌پیکر ترتیب داده‌ایم. ما همه روزه اجرای چندین نمایش را برای مردم خواهیم داشت و اصل این میزبانی هم بر اساس نمایش‌های روحوضی خواهد بود.

وی ادامه داد: امیدوار هستم تمام نمایش‌ها هم روی حوض خانه‌ها و بازارها اجرا شود. البته ما در میدان مرکزی شهر هم اجراهای نقالی مهمی خواهیم داشت. علاوه بر این به برگزیده‌های عکاسی هم جوایزی داده خواهد شد و ورک‌شاپی هم برای آموزش در این زمینه تدارک دیده شده است.

رضوانیان افزود: از تمام خبرنگاران سپاسگزارم. دوستان خبرنگاری که در جشنواره شرکت می‌کنند دو روز اقامت رایگان در کاشان خواهند داشت.

نوزدهمین جشنواره نمایش‌هایی آئینی و سنتی به دبیری داود فتحعلی‌بیگی از ۱۹ تا ۲۶ مرداد برگزار می‌شود.

این گزارش در حال تکمیل است.